1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Форумски софтвер

Дискусија во форумот 'CMS (WordPress, Drupal, Magento, Joomla...)' започната од Riste Dimitrievski, 20 Февруари 2020.

1. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Се мислам кој форумски софтвер би бил погоден за користење од следниве:

Xenforo
    vBulletin
    IP.Board

Некако vBulletin 5 ми се чини дека е добро оптимизиран, но ваше мислење кој би бил погоден за користење од овие 3 софтвера.

Се двоумам, и се мислам за кој да изнајмам лиценца.

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Xenforo 5 празни места па сите останати

pipelin, Psycore и на krema им се допаѓа ова.
  3. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Може да напишеш поради кои причини баш Xenforo се одвојува од другите ?

4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    Секако дека можам да ти набројам, но пред да почнам сакам да напоменам дека е ова субјективно мислење базирано на лично искуство како корисник и девелопер.

1. Иако Xenforo е релативно млад (креираан од поранешни девелопер на vBulletin), ужива голема популарност баш поради тоа што прати нови стандарди и технологии. Поготово со нова 2.х верзија, издоминира на полето форум решение.
    2. Xenforo има најдобар UI/UX во одност на конкуренциите, на мобилен уред е најдобро избалнаскиран.
    3. Прекрасно комјунити, со одлична техничка поддршка.
    4. Поголема база на адони (недостаток: мал број на девелопери кои креираат високо квлатетни кодови).
    5. Креирање/развивање на адон е најлесен кај Xenforo.
    6. Во SEO доминира.
    7. Xenforo има далеку полош срч од vBulletin и IP.Board, но со адон се решава тоа.

Секако има и недостаоци, индивидуално е за кој ќе се одлучиш, јас ќе ти споделам и едно искуство, па ти сам одлучи си. Ако ме прашуваш мене јас сум за Xenforo.

btw it.mk целосно мигрираше од vBulletin на Xenforo.

Имав еден клиент кој беше на vBulletin (огромен форум со преку 200к членови и 3м постови, база 400GB). На форумот имав постојано работа бидејќи имаше многу ерори во лог, што со db query што со време на вчитување. По желба на клиентот и со мое одобрување измигриравме на Xenforo, го оптимизиравме го средивме, креирав неколку адони кои ги немаше за Xenforo, го средивме и искуството беше одлично. Клиентот задоволен, значително забрзано вчитување и членовите беа со воглавлно позитивни критики. Од тогаш поминаа 4-5 години и се работи како што треба.

Од тој момент го порепорачувам само него Xenforo, како најдобра алтернатива за подигање на форум, и најчесто работа само со него, со преку 40 проекти базирани на Xenforo, со преку 20 кастом адони и уште толку кастом темплејти.

Поздрав.

damil, Маша, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,346
    795
    12 Април 2017
    Машко
    Не сум слушнал за IP:Board, али сум бил член на форум со vBulleting и Xenforo (овој :D) - можам да кажам дека Xenforo е подобар од корисничка перспектива - ептен подобар интефејс, брзина, мобилна оптимизираност...

6. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Која верзија од vBulletin?
    4.2х

или 5.х ?

Инаку, секој форум треба да биде оптимизиран што се однесува до самиот бекенд, затоа плаќаш 150-250 долари за лиценцата.
    Говорејќи дека сте го оптимизирале, ми звучи дека и овие имат лоша оптимизација или погрешно разбрав?

7. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    Нормално дека е оптимизран, но кога префрлаш голем форум до една на друга платформа, потреби се твикс за да работат сите линкови како треба.
    Иначе 4.2 верзија

8. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    4.2 верзија имаа проблем со php 7.x, додека не излезе 4.2.5. И таа верзија веќе официјално не е поддржана од страна на девелоперите затоа што работат на 5.х верзијата.

4.2.5 работи само со php 7.0 додека 5.5.х може да работи со 7.3-7.4 како опишуваат на официјалната страна.

Да да, доколку се врши миграција од еден на друг форум треба оптимизација за линковите да работат на друг софтвер...

Друго што ме мачи е дифолт дизајн во споредба со vBulletin 5.x i 4.x имаат драстично полош дизајн.

Не знам дали е vBulletin 5.x респонзивен...

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    според твоите мислења можам да заклучам дека гаиш симаптии према vBulletin, така да нема да те разубедувам во ништо друго, јас моето мислење ти го кажав, ти си одлучуваш на крај секако.

На damil му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Не, само правам споредба во врска со 1.5 верзијата на Xenforo i vBulletin во врска со дизајнот. Не знам сега со 2.х верзијата каков е, ама најверојатно деновиве ќе креирам демо да погледнам.

11. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Вчера само што зедов лиценца за Хенфоро 2 и одличен е. Можам да кажам дека е добро оптимизиран и е респонзив.

Многу сум задоволен од функционалноста на самиот форум, на почеток бев песимист :)

На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
  12. krema

krema
    Professor

10,698
    10,270
    24 Јуни 2009
    Машко
    Затоа и ние сме „Хенфоро“, сфе е како подмачкано. :)

13. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,860
    3,286
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Уште search - от да работеше out of the box, а не преку плагин, ќе беше супер :)

14. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    Двојата има подобрен срч си го пробал?

15. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,860
    3,286
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Не. То се однесуваше на моменталната верзија на форумов :)

16. krema

krema
    Professor

10,698
    10,270
    24 Јуни 2009
    Машко
    Работи кај мене без проблем, треба само умеење за користење. :)

17. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Со купен плагин адвансед сирч ?

18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,829
    26,030
    28 Февруари 2008
    Машко
    И вградениот е подобар од кецот а со Enhanced Search партали.

19. Riste Dimitrievski

Riste Dimitrievski
    Intern

12
    3
    15 Февруари 2019
    Машко
    Јас го имам само вградениот на Хенфоро 2. Не ми треба до толку со сирчот :)

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...