1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Форумот е многу спор

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од psyside, 22 Јуни 2011.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Како релативно редовен, и стар корисник на форумов, мислам дека денеска изгубив трпение и иако долго време несакав да дадам забелешка, денеска не издржав и морам да предочам до администратицја дека форумов е многу спор - лагира.

  Неколку месеци е исто и заради тоа што сум имал-имам одлична дискусија на него несакав да забележам, но навистина некогаш е неподносливо, на пример кога ќе кликнам да се отвори нова тема чекам по 40/50 секунди, а кога веќе ќе се отвори ја гледам само половично исто така добри 20-на секунди. Се моли администрацијата доколку може да го среди проблемов, се надевам дека ова нема да биде сватено како негативна забелешка, бидејќи на овој форум сум ги имал едни од најдобрите онлајн дискусии кога и да е, лагот и проблемите со брзината ме спречуваат еднакво да уживам во истата за разлика од порано :plachko2:
   
 2. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,629
  1,294
  13 Август 2009
  Машко
  Истото сум го приметил и јас, споро го отвара форумот и it.com страната преку Chrome и Мozilla. А додека другите страни се во ред.
  btw @psyside на телекабел ли си?
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Не, на Кејбелтел, ама и кај другар на Teлеком е исто...
   
 4. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  242
  29 Јули 2010
  Машко
  И кај мене истово се дешават :(
   
 5. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  chrome + telekom = :) за вас не знам..
   
  1 person likes this.
 6. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,315
  20 Февруари 2011
  Машко
  i jas imam problemi..na ONE sum...drugi web strani otvara se naj normalno
   
 7. Revan

  Revan
  Gaining Experience

  660
  310
  25 Мај 2008
  И кај мене ужасно лагира.
   
 8. Nakolce

  Nakolce
  Gaining Experience

  941
  87
  18 Септември 2009
  Chrome + телеком = :(
  Споро е и кај мене многу пати.
   
 9. Aleksandar!

  Aleksandar!
  Gaining Experience

  533
  168
  29 Јули 2010
  И јас користам хром и интернет од макс адсл па некогаш отвара многу споро ...
   
 10. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Можда и кешот брка нешто работа.. никогаш го немам ичистено.. ќе го ичистам и ќе видам како оди... :)
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,058
  4 Септември 2008
  Кешот редовно го чистам, не е тоа 1000% и на работа ист проблем имам а исто така и кај мој пријател.
   
 12. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  918
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  И кај мене коче а имам пробано и од Телекабел и од Т-Home , така да до форумот е , а некогаш it.com.mk ми го дава како недостапен , т.е честопати.
   
 13. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  344
  19 Април 2010
  Машко
  Ичистив се.. пак си е во ред.. отвора се баш најнормално освен порталот.. му требаше малце поќе време.. win 7, avast free, chrome.. :)
   
 14. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,600
  5,165
  20 Април 2007
  Машко
  win7, chrome и кејбл тел, отвара ама не е сјајно...Лагира...Понекогаш исто и јас губам трпение, а знае и да не ми ја отвори страната па морам рифреш...До што е проблемот, појма неам
   
 15. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,139
  1,684
  30 Мај 2010
  Овој проблем мислам дека веќе некаде го спомнуваа и е од поодамна.

  Инаку исто е и кај мене а сум на T-Home.
   
 16. caki

  caki
  Gaining Experience

  465
  145
  1 Август 2010
  И кај мене е ист случај. Другите страни ги отвара најнормално, а на it.com.mk малку бавно.
   
 17. VirusZ

  VirusZ
  Intern

  211
  28
  22 oктомври 2008
  Gnu/Linux Hacker
  Добро е кај мене FF5 и кејблтел 10Mbps (плус еден десктоп и еден лап со мене ја делат конекцијата) и супер ја вчитува ит.ком.мк и форумот спие ...

  А и според пингдом тулс вчитувањето е ~4 сек ...
   
 18. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Нечини серверот. Или одамна не е рестартиран, или хостингот нечини, или незнам што е. Но резултатот е дека премногу лагира. Ептен. Ако одамна не е исчистен темпот, на серверот може да зеза. Никоја друга страница не ја отвора вака. Аман веќе опрајте го. Ако треба помош за софтверски да се убрза (со совети и упатства) тука сме, од искуство ќе кажеме или евентуално да се смени серверот, да се земе дедикејдет ако е на впс, или хостинг компанијата. :D
   
 19. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  Chrome + ONE adsl = Споро -.-

  Дај решете го проблемов:ha:
   
 20. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,948
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Да споро, нц нц, нешо ногу споро, него го имам во фаворитс форумот, и така брзо доаѓа до форумот та ако го неам, по пола саат чекам од главната страна.
   
 21. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
  И на мене понекогаш бавно ми го отвара форумот, а другите страни со нормална брзина, така да до странава е.
   
 22. lukanoski

  lukanoski
  Intern

  39
  10
  9 Август 2010
  Последниве неколку дена е многу спор. Кај мене форумов е спор, ама порталот е премногу спор.

  Макс адсл и со firefox и со opera пробував и е многу споро.
   
 23. lukanoski

  lukanoski
  Intern

  39
  10
  9 Август 2010
  Извинете за дупли пост, не е до мене :O

  Ова е само доказ дека нешто не е во ред.
   
 24. goaty

  goaty
  Gaining Experience

  363
  189
  5 Февруари 2010
  Firefox 4, T-Home оптички интернет (40/40) - многу е бавно на моменти.
   
 25. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Благодариме за забелешките psyside и останатите...се работи на случајот, и ние приметивме ;)
   

Сподели

Вчитување...