1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Fortnite - резолуција

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Ninjaa, 28 ноември 2018.

1. Ninjaa

Ninjaa
    Intern

55
    26
    3 Декември 2017
    Машко
    Ме интересира вашето мислење дали на Fortnite преферирате native(1920x1080) или stretched(1600x900 / 1440x1080) резолуција.

Од кога се појавија професионални тимови повекето професионалци почнаа да преферираат stretched резолуција поради буст на FPS и поголем vertical FOV.

Јас лично бев скептик на почеток но од скоро почнав да играм на stretched 1600x1080 и имам повеќе FPS и поголем vertical FOV дефинитивно. Не знам како да се изразам за следново али ја осеќам цела игра некако по smooth.

2. Feelyo

Feelyo
    Gaining Experience

67
    62
    2 Април 2017
    Машко
    native, 1920x1080, ми нема смисла stretched во 2018та некако

На Ninjaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ninjaa

Ninjaa
    Intern

55
    26
    3 Декември 2017
    Машко
    Како може да ти нема смисла кога дава поголем vertical FOV и повеќе FPS :D

4. Steam.

Steam.
    On your way to fame

778
    708
    31 Мај 2011
    пошто изглеа дебилно, тој што сака да глеа сплескана игра и глава да го боли, слободно нека става, и нека му се дига на тие 10 фрејмови шо ќе ги добие

иди глеј надоле у fortnite со stretched, да те фркне глаа

5. Ninjaa

Ninjaa
    Intern

55
    26
    3 Декември 2017
    Машко
    Нити ми е дебилно, нити ме фрка глава брат. Градењето и секој build battle ми е по смут и не дропам ни грам FPS, додека во native дропав FPS при градење, особено во build battles :)

6. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Tryhard си и добиваш placebo effect. Мислиш дека е подобро дека стримерине рекле така а всушност не е. А моментално фортнајт си има многу поголеми проблеми со сервери и desync одколку ти тие 5-10 % перформанси што ќе ги добиеш и vertical FOV што посекако не си фокусиран на цел екран. Едина игра што бенефицира од ова е CS:GO ако се игра во 5:4 - 4:3 aspect ratio, поголем hit box има играчот што резултира на нормално полесно да го погодиш.

Да одговарам на прашањето, 1920x1080-native.

Psycore, DennyMK, Krk198 и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. Ninjaa

Ninjaa
    Intern

55
    26
    3 Декември 2017
    Машко
    "Try hard си" - famous bot excuses ~ unknown author

Повеќето од стримерите играат native(можеби 80%), така да не си во право..

Јас лично си кажувам за себе зошто играм стречт, сакав да ги слушнам тугите мислења конкретно како играат другите и зошто. А 99.9% сум сигурен дека си лик што никад не пробал стречт а суди и плука :D

Јасно си стои во постот. Кажи си го твоето мислење не плукај по други..

8. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Извини.

На DennyMK и Avid им се допаѓа ова.
  9. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

733
    286
    9 Август 2018
    Машко
    А зошто у оште играте Fortnite.
    За мене таа игра е канцероген. Боље пробајте нешто по - реалистично како PUBG, DayZ, COD:BO4, итн... него ли онаа пластична игра.
    Буквално Мајнкрафт со Battle Royale.

Иначе, брат ми исто така игра со Stretch, ама од десната страна му се појавува црно, и малце доле.

На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Зошто до пред некое време имаше најреспонзивен гејмплеј, најзабавен и најстабилни сервери дури не ја пренатрупаја со секоја недела нов контент на иста мапа. А што останува за PUBG и остала компанија се треш со нивниот net-code, башка 20 тикрејт сервери и башка прајс тагон. Играв јас и PUBG и Fortnite но Fortnite ми беше далеку позабавна од причина што во PUBG цело време исфрустриран бев што ќе се скриев зад cover и од што беше толку 'реалистична' играва куршумите покасно стигвеа кај мене, и сеуште го имаат тој проблем. За BO4 нема да коментирам зошто никогаш нема да платам 60e+ што само еден мод се игра а згора на се нема ни кампања.

На toplel и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  11. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,614
    13,873
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    И мене од секогаш ми била глупа опцијата FOV, т.е. безвезно ми ја извотоперувала сликата и никогаш не сум ја користел.
    Туку, ај кога веќе ја спомнавте FPS и слично, да прашам што ме комати...На што мониотори играте, т.е. колку Hz и по колку FPS гледате. Син ми е опседнат со играва, чат пат и јас играм со него. Играме на 4К монитор @60Hz со константни 60FPS (со сите сетинзи на максимум), но знам дека 60 FPS не се доволно за ваков вид на игири. Aко некој има искуство со G-Sync или FreeSync екрани со над 120FPS ме интересира колку се подобрува игривоста во однос на 60Hz? какво искуство имате?

12. toplel

toplel
    On your way to fame

570
    616
    18 Август 2016
    Машко
    Од она јас шо го знам, а имам 144Hz монитор без G-Sync, Fortnite не ти дава никаква предност зошто серверите им се тиња. Како шо кажа член погоре, серверите се лоши на 30hz, честопати ради overload одат и на 20hz (tickrate) и има голем desync. Исто така lag compensation системот им е просечен. 144hz мониторите имаат предност само во онлајн игри кај шо серверите се над 100hz (tickrate) зошто побрзо (појќе од двојно побрзо) ќе стигнат информациите на 144 отколку на 60, а вака на Fornite се 30hz (tickare) серверите така што и двата монитори добиваат информации на време и маргинална е разликата. Единствена разлика е што на 144 сликата при вртење лево-десно тие е помазна и немаш tearing доколку достигнуваш над 180+ фрејма. Ваква разлика од 60 до 144 е најприметлива во игри со добри сервери и добро оптимизиран lag compensation систем, како CS:GO и слични FPS игри.

За G-Sync монитор немам коментар зошто не сум имал искуство да играм, ама од она што го читам претпоставувам дека е подобро од обичен 144hz TN панел.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ninjaa

Ninjaa
    Intern

55
    26
    3 Декември 2017
    Машко
    На 144hz benQ играм и ми игра улога fps пошо од коа играм стречт нон стоп сум над 144hz :)

A што се однесува до FOV, највеке ми игра улога во build fights поради тоа што кога има премногу структури изградени и имам поголем поглед за гледање горе-доле за каде ми е opponentot, и користејки 3rd personing имаш поголем поглед во build fights пошто све е горе доле :D

- Сума сумарум се може и без стречт али ме интересираат другите мислења на лугето :)

Последна промена: 28 ноември 2018
    На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

794
    365
    10 Април 2011
    оваа не сум ја играл, од искуство од други шутери...

херците на мониторот се само за око, ти иде помазно све тоа да најубаво е, фри синк нема статер и тиринг, ама не ти помага да издадиш максимум од рефлексите и прецизноста што ја имаш.

док висок фпс без разлика на херците на мониторот и на 60хз поише доагаа до израз скилот, због подобрата респонзивност.

ако ти е само за око 144хз со 144 фпс е топ

ако ти е за појак да бидеш 300фпс

ако сакаш и тоа и тоа :D 144хз 300 фпс

15. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,614
    13,873
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Па не баш, малку е нелогично кажаново. Прво играм со уклучен V-Sync. Значи 60FPS @60Hz е максимум што може да се добие. Второ, ако исклучам V-Sync и има повеќе фрејмови од refresh rate тогаш ќе се случува tearing, односно фрејмовите нема да се доцртуваат до крај и сликата ќе изгледа испресечно. Прашањето горе-доле ми го разјасни @topel, а тоа е дали има поента да се гејма на монитор со повеќе Hz и систем кој може да ги произведе соодветно толку FPS. Според неговиот одговор нема смисла бидејќи освен што анимацијата ќе изгледа потечно нема да добиеме на респонсивност при играњето бидејќи серверите се тиња.

16. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

794
    365
    10 Април 2011
    знам како работи в синк, ама незнаев дека некој игра шутер со упален в синк :cry:

На gOJDO и TylerMkD им се допаѓа ова.
  17. EnableSTAT97

EnableSTAT97
    Gaining Experience

345
    146
    4 Јули 2011
    Машко
    Играва е срање со оптимизација (на 60фпс искрено не се игра играва (делува како да е <30fps). Пробај windowed fullscreen/120fps lock (за да немаш tearing и да си >100fps).

18. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,614
    13,873
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Упален или не, повеќе од 60 FPS не можам да глеам на мониторов :) Ќе пробам со исклучен што ќе се случи. Во секој случај мазно изгледа со 60FPS, но не онака мазно како што на времето пукав кантер на 100Hz CRT :D
    Не сваќам зошто би немало tearing на 120FPS кога мониторот е 60Hz. Инаку секако сите игри се на Windowed Fullscreen. Ќе ја пробам со намалени сетинзи за да може да исцрта 120FPS на 4K.

19. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,614
    13,873
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Пробав, и со фиксни 120FPS на 1440p @60Hz, како што реков има tearing. Притоа не приметувам никаква разлика во мазноста на играњето со и без исклучен V-Sync, т.е. помеѓу 60FPS прикажани со V-Sync и половично прикажани или делумно прикажани сегменти од 120FPS. За да има смисла над 60FPS ми е потребен G-Sync монитор, каков за жал немам...

20. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

507
    533
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Пробај уклучи Vertical Sync на Fast, врши работа за ублажување или комплетно елиминирање на tearing, под услов графичката да дава повеќе FPS од колку што мониторот е способен да прикаже, односно повеќе од 60 FPS во твојот случај. Можеш исто и со обичниот VSync но секогаш комбинирај со уклучен Tripple biffering опција која зголемува малку од малку респонзивност.

Трета опција ти е да пробаш да го клокнеш мониторот со Nvidia Control Panel: Display->Change Resolution->Customize->Crеate Custom Resolution и пробај оди од 60 на 65 па тестирај, па од 65 на 70 итн се додека мониторот престане да покажува слика. Не сум имал искуство со 4к монитори, претпоставувам не се клокаат толку високо како TN панели но можеш да пробаш. Еве пример на најтиња мониторот што го имам AOC TN 22" 60Hz оди до 80Hz, од 81Hz нагоре не прикажува слика.
    Capture.JPG

На Nightingale му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Nightingale

Nightingale
    On your way to fame

618
    525
    28 Јануари 2014
    Намали Shadows од Epic на High (горе-долу нема визуелна разлика а разликата во перформанси е огромна, исто исклучи post-processing и ќе добиеш доста повеќе фрејма. Како што кажа членов над мене, пробај со FastSync доколку си на nVidia кој е еден вид triple buffer но без инпут лаг. Исто имам заприметено ако имам под 100 фрејма со згасен vsync, тогаш се јавува screen tearing, a 150+ фрејма многу ретко има, речиси и да нема. И јас сум на 60Hz. И пробај со unlocked фрејмрејт да играш :)

22. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,614
    13,873
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    so se na maksimum vadam 60FPS konstantni na 4k rezolucija so v-sync uklucen.

23. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

507
    533
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Со кој тип на Vsync, има 3 вида.

24. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,614
    13,873
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    vo opcii ima on i off kolku sto se sekavam

25. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

507
    533
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Имаш Adaptive, Fast и нормален oldschool Vsync. Секој различно работи и треба да се користи оној кој одговара на твојот случај, односно зависи од тоа колку FPS ти вади картицата кога не е лимитирана.

Слични теми
  1. shapeless
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    631
  2. zeroscience
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    517
  3. Banjifiko