• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Fortnite - резолуција

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ninjaa

Intern
3 декември 2017
55
26
Ме интересира вашето мислење дали на Fortnite преферирате native(1920x1080) или stretched(1600x900 / 1440x1080) резолуција.

Од кога се појавија професионални тимови повекето професионалци почнаа да преферираат stretched резолуција поради буст на FPS и поголем vertical FOV.

Јас лично бев скептик на почеток но од скоро почнав да играм на stretched 1600x1080 и имам повеќе FPS и поголем vertical FOV дефинитивно. Не знам како да се изразам за следново али ја осеќам цела игра некако по smooth.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
851
741
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
Sapphire NITRO+ RX 580 8GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
пошто изглеа дебилно, тој што сака да глеа сплескана игра и глава да го боли, слободно нека става, и нека му се дига на тие 10 фрејмови шо ќе ги добие

иди глеј надоле у fortnite со stretched, да те фркне глаа
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Ninjaa

Intern
3 декември 2017
55
26
пошто изглеа дебилно, тој што сака да глеа сплескана игра и глава да го боли, слободно нека става, и нека му се дига на тие 10 фрејмови шо ќе ги добие

иди глеј надоле у fortnite со stretched, да те фркне глаа
Нити ми е дебилно, нити ме фрка глава брат. Градењето и секој build battle ми е по смут и не дропам ни грам FPS, додека во native дропав FPS при градење, особено во build battles :)
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
525
Нити ми е дебилно, нити ме фрка глава брат. Градењето и секој build battle ми е по смут и не дропам ни грам FPS, додека во native дропав FPS при градење, особено во build battles :)
Tryhard си и добиваш placebo effect. Мислиш дека е подобро дека стримерине рекле така а всушност не е. А моментално фортнајт си има многу поголеми проблеми со сервери и desync одколку ти тие 5-10 % перформанси што ќе ги добиеш и vertical FOV што посекако не си фокусиран на цел екран. Едина игра што бенефицира од ова е CS:GO ако се игра во 5:4 - 4:3 aspect ratio, поголем hit box има играчот што резултира на нормално полесно да го погодиш.

Да одговарам на прашањето, 1920x1080-native.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Ninjaa

Intern
3 декември 2017
55
26
"Try hard си" - famous bot excuses ~ unknown author

Повеќето од стримерите играат native(можеби 80%), така да не си во право..

Јас лично си кажувам за себе зошто играм стречт, сакав да ги слушнам тугите мислења конкретно како играат другите и зошто. А 99.9% сум сигурен дека си лик што никад не пробал стречт а суди и плука :D

Јасно си стои во постот. Кажи си го твоето мислење не плукај по други..
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
525
"Try hard си" - famous bot excuses ~ unknown author

Повеќето од стримерите играат native(можеби 80%), така да не си во право..

Јас лично си кажувам за себе зошто играм стречт, сакав да ги слушнам тугите мислења конкретно како играат другите и зошто. А 99.9% сум сигурен дека си лик што никад не пробал стречт а суди и плука :D

Јасно си стои во постот. Кажи си го твоето мислење не плукај по други..
Извини.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
932
364
А зошто у оште играте Fortnite.
За мене таа игра е канцероген. Боље пробајте нешто по - реалистично како PUBG, DayZ, COD:BO4, итн... него ли онаа пластична игра.
Буквално Мајнкрафт со Battle Royale.

Иначе, брат ми исто така игра со Stretch, ама од десната страна му се појавува црно, и малце доле.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
525
А зошто у оште играте Fortnite.
За мене таа игра е канцероген. Боље пробајте нешто по - реалистично како PUBG, DayZ, COD:BO4, итн... него ли онаа пластична игра.
Буквално Мајнкрафт со Battle Royale.
Зошто до пред некое време имаше најреспонзивен гејмплеј, најзабавен и најстабилни сервери дури не ја пренатрупаја со секоја недела нов контент на иста мапа. А што останува за PUBG и остала компанија се треш со нивниот net-code, башка 20 тикрејт сервери и башка прајс тагон. Играв јас и PUBG и Fortnite но Fortnite ми беше далеку позабавна од причина што во PUBG цело време исфрустриран бев што ќе се скриев зад cover и од што беше толку 'реалистична' играва куршумите покасно стигвеа кај мене, и сеуште го имаат тој проблем. За BO4 нема да коментирам зошто никогаш нема да платам 60e+ што само еден мод се игра а згора на се нема ни кампања.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
И мене од секогаш ми била глупа опцијата FOV, т.е. безвезно ми ја извотоперувала сликата и никогаш не сум ја користел.
Туку, ај кога веќе ја спомнавте FPS и слично, да прашам што ме комати...На што мониотори играте, т.е. колку Hz и по колку FPS гледате. Син ми е опседнат со играва, чат пат и јас играм со него. Играме на 4К монитор @60Hz со константни 60FPS (со сите сетинзи на максимум), но знам дека 60 FPS не се доволно за ваков вид на игири. Aко некој има искуство со G-Sync или FreeSync екрани со над 120FPS ме интересира колку се подобрува игривоста во однос на 60Hz? какво искуство имате?
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
730
957
И мене од секогаш ми била глупа опцијата FOV, т.е. безвезно ми ја извотоперувала сликата и никогаш не сум ја користел.
Туку, ај кога веќе ја спомнавте FPS и слично, да прашам што ме комати...На што мониотори играте, т.е. колку Hz и по колку FPS гледате. Син ми е опседнат со играва, чат пат и јас играм со него. Играме на 4К монитор @60Hz со константни 60FPS (со сите сетинзи на максимум), но знам дека 60 FPS не се доволно за ваков вид на игири. Aко некој има искуство со G-Sync или FreeSync екрани со над 120FPS ме интересира колку се подобрува игривоста во однос на 60Hz? какво искуство имате?
Од она јас шо го знам, а имам 144Hz монитор без G-Sync, Fortnite не ти дава никаква предност зошто серверите им се тиња. Како шо кажа член погоре, серверите се лоши на 30hz, честопати ради overload одат и на 20hz (tickrate) и има голем desync. Исто така lag compensation системот им е просечен. 144hz мониторите имаат предност само во онлајн игри кај шо серверите се над 100hz (tickrate) зошто побрзо (појќе од двојно побрзо) ќе стигнат информациите на 144 отколку на 60, а вака на Fornite се 30hz (tickare) серверите така што и двата монитори добиваат информации на време и маргинална е разликата. Единствена разлика е што на 144 сликата при вртење лево-десно тие е помазна и немаш tearing доколку достигнуваш над 180+ фрејма. Ваква разлика од 60 до 144 е најприметлива во игри со добри сервери и добро оптимизиран lag compensation систем, како CS:GO и слични FPS игри.

За G-Sync монитор немам коментар зошто не сум имал искуство да играм, ама од она што го читам претпоставувам дека е подобро од обичен 144hz TN панел.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Ninjaa

Intern
3 декември 2017
55
26
И мене од секогаш ми била глупа опцијата FOV, т.е. безвезно ми ја извотоперувала сликата и никогаш не сум ја користел.
Туку, ај кога веќе ја спомнавте FPS и слично, да прашам што ме комати...На што мониотори играте, т.е. колку Hz и по колку FPS гледате. Син ми е опседнат со играва, чат пат и јас играм со него. Играме на 4К монитор @60Hz со константни 60FPS (со сите сетинзи на максимум), но знам дека 60 FPS не се доволно за ваков вид на игири. Aко некој има искуство со G-Sync или FreeSync екрани со над 120FPS ме интересира колку се подобрува игривоста во однос на 60Hz? какво искуство имате?
На 144hz benQ играм и ми игра улога fps пошо од коа играм стречт нон стоп сум над 144hz :)

A што се однесува до FOV, највеке ми игра улога во build fights поради тоа што кога има премногу структури изградени и имам поголем поглед за гледање горе-доле за каде ми е opponentot, и користејки 3rd personing имаш поголем поглед во build fights пошто све е горе доле :D

- Сума сумарум се може и без стречт али ме интересираат другите мислења на лугето :)
 
Последна промена:

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
891
462
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
И мене од секогаш ми била глупа опцијата FOV, т.е. безвезно ми ја извотоперувала сликата и никогаш не сум ја користел.
Туку, ај кога веќе ја спомнавте FPS и слично, да прашам што ме комати...На што мониотори играте, т.е. колку Hz и по колку FPS гледате. Син ми е опседнат со играва, чат пат и јас играм со него. Играме на 4К монитор @60Hz со константни 60FPS (со сите сетинзи на максимум), но знам дека 60 FPS не се доволно за ваков вид на игири. Aко некој има искуство со G-Sync или FreeSync екрани со над 120FPS ме интересира колку се подобрува игривоста во однос на 60Hz? какво искуство имате?
оваа не сум ја играл, од искуство од други шутери...

херците на мониторот се само за око, ти иде помазно све тоа да најубаво е, фри синк нема статер и тиринг, ама не ти помага да издадиш максимум од рефлексите и прецизноста што ја имаш.

док висок фпс без разлика на херците на мониторот и на 60хз поише доагаа до израз скилот, због подобрата респонзивност.


ако ти е само за око 144хз со 144 фпс е топ

ако ти е за појак да бидеш 300фпс

ако сакаш и тоа и тоа :D 144хз 300 фпс
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
оваа не сум ја играл, од искуство од други шутери...

херците на мониторот се само за око, ти иде помазно све тоа да најубаво е, фри синк нема статер и тиринг, ама не ти помага да издадиш максимум од рефлексите и прецизноста што ја имаш.

док висок фпс без разлика на херците на мониторот и на 60хз поише доагаа до израз скилот, због подобрата респонзивност.


ако ти е само за око 144хз со 144 фпс е топ

ако ти е за појак да бидеш 300фпс

ако сакаш и тоа и тоа :D 144хз 300 фпс
Па не баш, малку е нелогично кажаново. Прво играм со уклучен V-Sync. Значи 60FPS @60Hz е максимум што може да се добие. Второ, ако исклучам V-Sync и има повеќе фрејмови од refresh rate тогаш ќе се случува tearing, односно фрејмовите нема да се доцртуваат до крај и сликата ќе изгледа испресечно. Прашањето горе-доле ми го разјасни @topel, а тоа е дали има поента да се гејма на монитор со повеќе Hz и систем кој може да ги произведе соодветно толку FPS. Според неговиот одговор нема смисла бидејќи освен што анимацијата ќе изгледа потечно нема да добиеме на респонсивност при играњето бидејќи серверите се тиња.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
891
462
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Па не баш, малку е нелогично кажаново. Прво играм со уклучен V-Sync. Значи 60FPS @60Hz е максимум што може да се добие. Второ, ако исклучам V-Sync и има повеќе фрејмови од refresh rate тогаш ќе се случува tearing, односно фрејмовите нема да се доцртуваат до крај и сликата ќе изгледа испресечно. Прашањето горе-доле ми го разјасни @topel, а тоа е дали има поента да се гејма на монитор со повеќе Hz и систем кој може да ги произведе соодветно толку FPS. Според неговиот одговор нема смисла бидејќи освен што анимацијата ќе изгледа потечно нема да добиеме на респонсивност при играњето бидејќи серверите се тиња.
знам како работи в синк, ама незнаев дека некој игра шутер со упален в синк :cry:
 

EnableSTAT97

Gaining Experience
4 јули 2011
350
143
EnableSTAT97's setup  
Processor & Cooler
[email protected] 4.5 GHz Hyper 412S
Motherboard
Gigabyte Z68XP-UD3
Storage
1TB WD EZEX, 500GB Hitachi
PSU
"K"antol "900w"
RAM
HyperX Genesis 2x4GB 1600MHz
Video card
Radeon HD 6850
Monitor
BenQ G2225HDA
OS
Windows 7 64bit SP1
Па не баш, малку е нелогично кажаново. Прво играм со уклучен V-Sync. Значи 60FPS @60Hz е максимум што може да се добие. Второ, ако исклучам V-Sync и има повеќе фрејмови од refresh rate тогаш ќе се случува tearing, односно фрејмовите нема да се доцртуваат до крај и сликата ќе изгледа испресечно. Прашањето горе-доле ми го разјасни @topel, а тоа е дали има поента да се гејма на монитор со повеќе Hz и систем кој може да ги произведе соодветно толку FPS. Според неговиот одговор нема смисла бидејќи освен што анимацијата ќе изгледа потечно нема да добиеме на респонсивност при играњето бидејќи серверите се тиња.
Играва е срање со оптимизација (на 60фпс искрено не се игра играва (делува како да е <30fps). Пробај windowed fullscreen/120fps lock (за да немаш tearing и да си >100fps).
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
знам како работи в синк, ама незнаев дека некој игра шутер со упален в синк :cry:
Упален или не, повеќе од 60 FPS не можам да глеам на мониторов :) Ќе пробам со исклучен што ќе се случи. Во секој случај мазно изгледа со 60FPS, но не онака мазно како што на времето пукав кантер на 100Hz CRT :D
Играва е срање со оптимизација (на 60фпс искрено не се игра играва (делува како да е <30fps). Пробај windowed fullscreen/120fps lock (за да немаш tearing и да си >100fps).
Не сваќам зошто би немало tearing на 120FPS кога мониторот е 60Hz. Инаку секако сите игри се на Windowed Fullscreen. Ќе ја пробам со намалени сетинзи за да може да исцрта 120FPS на 4K.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Пробав, и со фиксни 120FPS на 1440p @60Hz, како што реков има tearing. Притоа не приметувам никаква разлика во мазноста на играњето со и без исклучен V-Sync, т.е. помеѓу 60FPS прикажани со V-Sync и половично прикажани или делумно прикажани сегменти од 120FPS. За да има смисла над 60FPS ми е потребен G-Sync монитор, каков за жал немам...
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
529
569
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Пробај уклучи Vertical Sync на Fast, врши работа за ублажување или комплетно елиминирање на tearing, под услов графичката да дава повеќе FPS од колку што мониторот е способен да прикаже, односно повеќе од 60 FPS во твојот случај. Можеш исто и со обичниот VSync но секогаш комбинирај со уклучен Tripple biffering опција која зголемува малку од малку респонзивност.

Трета опција ти е да пробаш да го клокнеш мониторот со Nvidia Control Panel: Display->Change Resolution->Customize->Crеate Custom Resolution и пробај оди од 60 на 65 па тестирај, па од 65 на 70 итн се додека мониторот престане да покажува слика. Не сум имал искуство со 4к монитори, претпоставувам не се клокаат толку високо како TN панели но можеш да пробаш. Еве пример на најтиња мониторот што го имам AOC TN 22" 60Hz оди до 80Hz, од 81Hz нагоре не прикажува слика.
Capture.JPG
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
525
Упален или не, повеќе од 60 FPS не можам да глеам на мониторов :) Ќе пробам со исклучен што ќе се случи. Во секој случај мазно изгледа со 60FPS, но не онака мазно како што на времето пукав кантер на 100Hz CRT :D
Не сваќам зошто би немало tearing на 120FPS кога мониторот е 60Hz. Инаку секако сите игри се на Windowed Fullscreen. Ќе ја пробам со намалени сетинзи за да може да исцрта 120FPS на 4K.
Намали Shadows од Epic на High (горе-долу нема визуелна разлика а разликата во перформанси е огромна, исто исклучи post-processing и ќе добиеш доста повеќе фрејма. Како што кажа членов над мене, пробај со FastSync доколку си на nVidia кој е еден вид triple buffer но без инпут лаг. Исто имам заприметено ако имам под 100 фрејма со згасен vsync, тогаш се јавува screen tearing, a 150+ фрејма многу ретко има, речиси и да нема. И јас сум на 60Hz. И пробај со unlocked фрејмрејт да играш :)
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
so se na maksimum vadam 60FPS konstantni na 4k rezolucija so v-sync uklucen.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
529
569
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Со кој тип на Vsync, има 3 вида.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,644
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
vo opcii ima on i off kolku sto se sekavam
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
529
569
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Имаш Adaptive, Fast и нормален oldschool Vsync. Секој различно работи и треба да се користи оној кој одговара на твојот случај, односно зависи од тоа колку FPS ти вади картицата кога не е лимитирана.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,548
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно