1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фортнајт-конфигурација

Дискусија во форумот 'Игри' започната од Nikoster, 10 Јануари 2020.

 1. Nikoster

  Nikoster
  Intern

  7
  2
  31 Август 2010
  Здраво на сите,
  како нова на форумов можеби на погрешно место го поставувам прашањево...пробав да најдам нешто во претходна дискусија но само повеќе ги измешав работите. Имено имаме лаптоп купен пред 2 год. со следнава конфигурација:
  Procesor: intel core i3-6006u cpu @ 2.00ghz
  RAM: 4,00 GB
  System type: 64-bit Operating System, x64-based processor
  Graficka: Nvidia Geforce 920 mx
  И имаме проблем со играње на Фортнајт...според вас дали е ова добра конфигурација, треба/може нешто да се промени?
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Батали Forinte играј PubG CS-GO да Видиш нешто по Реално и Бтв Слезиси нај нај нови Драјвери за Графичка и Убгредирај уште 4гв рам минимум препорачано 8гб Малце Ти Се 4гб :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 3. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  350
  334
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Да, треба да се промени со десктоп компјутер...
   
  На damil, Draynor, Grimriper и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Дефинитивно е многу слаба конфигурација за фортнајт. Игра која бара минимум стабилни 60фпс, или 144 за по компетитив, само нешто многу појако. На мојов лаптоп дропа некогаш под 60 а не на тој. Со само рам ништо неправиш, цел лаптоп ти треба нов или компјутер по препорачливо
   
 5. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  150
  90
  18 Септември 2013
  Со уште 4Гб рам на лоу сетинзи ќе тераш Фортнајт. Евтина надградба

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 6. Nikoster

  Nikoster
  Intern

  7
  2
  31 Август 2010
  Разочарувачки Како што пишав лаптопот е од пред неполни 2 години, за нов е рано. Играта ја игра син ми (12 год) може после кратко време ќе му досади па и не можам многу да инвестирам. Фала ви на сите за одговорите, ќе прашам од кај што го купивме за надградба на +4гб.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  150
  90
  18 Септември 2013
  На Jovan2389 и CBB_6 им се допаѓа ова.
 8. Nikoster

  Nikoster
  Intern

  7
  2
  31 Август 2010
 9. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,601
  1,831
  25 Март 2013
  Машко
  Пиши го моделот на лаптопот ќе ти најдеме опција и на ново и најверојатно на старо
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,981
  4,217
  28 oктомври 2008
  Не си пишал во првиот пост па ќе претпоставам дека имаш механички диск. Во тој случај задолжително смени го со SSD.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,601
  1,831
  25 Март 2013
  Машко
  Пред било што да купиш/надградиш намали детали на играта на low или medium. Ако тоа не помогне намали резолуција
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,116
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Јас не би инвестирал во надградба на лаптопот.

  Не е важно и 2 месеци да е, тој лаптоп не е предвиден за играње игри како Fortnite. За 300 евра се склопува конфигурација од форумов која за почеток би играла фортнајт, па понатаму може и RDR2 да се надгради да игра.

  Незнам дали на лаптопот пишувало нешто како gaming во каталогот или продавачот ве излажал, 920m не е графичка за 3Д игрици.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  150
  90
  18 Септември 2013
  Не би "инвестирал" споредваш 20 евра надоградба со 300 евра нова конфигурација, што пишеш бе другарче, се работи за дете што игра Фортнајт со другарчина не професионалец и не секој може да одели 300 евра да може синот да игра игри на највисоки сетинзи.
  Така да 20-30 евра 8Гб рам ќе игра Фортнајт на лоу и ќе биде супер!
   
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,116
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тикви ќе биде супер. Јас не споредувам ништо. Кажав чарето за игри да си го бара во компјутер за игри, а не да надоградува фејсбук лаптоп.
   
  На gocetan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  80
  71
  26 Декември 2018
  Машко
  1. +4ГБ РАМ
  2. ССД
  3. Update Video Drivers
  4. Намали се во играта на low settings
  Играта со овoј релативно ефтин upgrade ке е "playable".
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  Од секоја писка не бидува шупељка...Така и од лаптопов, што и да му правиш нема да го направиш кадарен за гејминг.
   
  На Aowek, gocetan, JunkieMKD и уште 3 други им се допаѓа ова.
 17. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,577
  3,515
  11 Декември 2008
  Машко
  Не е добра конфигурација. Може да се промени со нов компјутер.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  А што е проблемот...?
   
 19. Nikoster

  Nikoster
  Intern

  7
  2
  31 Август 2010
  Во текот на играта повремено блокира, замрзне мониторот во еден момент и после некоја минута, најчесто помалку од една минута работи повторно (секогаш во најважниот дел од играта) ...тоа е проблемот...
   
 20. Nikoster

  Nikoster
  Intern

  7
  2
  31 Август 2010
  ASUS X541UV-XX805 (HD
  ∙ BLACK)
  ∙ Intel Core i3-6006U (2.0GHz
  ∙ 3M Cache)
  ∙ 4GB DDR4 (on-board
  ∙ free slot for upgrade)
  ∙ 1TB 5400rpm
  ∙ 2.5``
  ∙ DVD SuperMulti
  ∙ NVIDIA GeForce 920MX (N16V-GMR1) 2GB GDDR3
  ∙ BT4.0
  ∙ 3xUSB (1xType C)
  ∙ HDMI 1.4
  ∙ VGA port
  ∙ 6W speaker
  ∙ VGA camera
  ∙ 2kg
  ∙ 36WHrs
  ∙ 3-cell Li-ion Battery Pack
  ∙ 15.6`` HD LED (1366x768) glare

  Еве комплет податоци
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,415
  13,517
  23 Јануари 2008
  Манга
  Уште 8гб рАм да ставиш ќе ти го снема кочењето. Но пак ќе биде килаво играњето, само без тоа кочење
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...