• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Форсирање на Full Screen во секоја Андроид апликација

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,542
Битола
Добар ден на сите,

Би сакал да ги прашам поискусните Андроид девелопери/познаници на системот дали постои начин да се форсира fullscreen experience во секоја Андроид апликација. Имено, не знам каде постои лимитацијата, дали при развој на апликациите или нешто друго и дали може да се најде некое Ad Hoc решение коешто би го решил овој проблем. Погледнете го следниов скриншот, на пример:

viber_image_2021-04-15_13-20-20.jpg

Лево имате Samsung Internet којшто е така кодиран валјда? да го користи цел екран вклучувајќи го и тој дел резервиран за status bar иконите. Десно имате Chrome којшто не реагира така и таму каде што е статус барот (иконите јас во случајов ги тргнав со immersive апликација), држи црн bar којшто боди очи. И да не користев immersive апликација, Самсунг Интернет ќе ги тргнеше иконите заедно со статус барот а хром не го прави тоа. Компаниите рекламираат долги телефони со големи екрани, а 95 посто од апликациите не може да го користат тој простор. Те таквоваат на здрав мозок. Гуглав за решение, не најдов сѐ уште ништо освен објаснување дека девелоперите треба да го стигнат прогресот (иако Sony вади долги телефони дооооолгооооо време).

Идеи? Коментари?

Инаку телефонот во прашање е Note20UltraSnap.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,097
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
апликацијата сама си бира дали сака да се прикажува преку или под горниот status bar.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,542
Битола
Значи заклучок, јас како краен корисник не можам НИШТО да направам за да го решам проблемов?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,340
Членови
29,472
Најнов член
Горјан Стојчев
На врв Дно