• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Форматирање

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

adsl

Intern
12 март 2008
28
0
Дали е неубаво за хард дискот да се форматира често. и дали губиме во бризина ако цесто инсталираме и бришеме апликации од компјутерот.
Малку можеби чудно прашање :ermm:
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Imase vekje vakva tema.
Pobaraj malku pred da postiras.
A eden kratok odgovor: Ne formatiraj cesto, od iskustvo ti zboram. Ke ti se uspori rabotata na diskot/OSot

ps. Sorry za latinica
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Не е убаво low level формат да се прави (детален), од high end формат е во ред. И ако често инсталираме и бришеме апликации може да се успори компјутерот, доколку не правиш дефрагментација на ХДД и го средуваш компјутерот со некој оптимизирачки програм. BTW, користењето на некој registry cleaner во Виндоус е задолжително според мене!
 

hajnrih

Intern
27 јануари 2009
8
0
ako cesto instaliras i brise aplikacii del od niv ostanuvaat vo kompjuterot. Instaliraj CCleaner. Dosta dobra alatka e. A inaku low level format e dobro da se pravi bidejki so tek na vreme sektorite na diskot ja namaluvaat brzinata na citanje. Od 3ms na 10ms na 50ms itn. MHDD e dobra alatka za toa zasto moze da gi zatvoris bad sectorite i go osvezuva diskot.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,036
717
da go citiram spiro dt od edna druga tema a tesno povrzana so ovaa:
"najveke harddiskot strada od neredovno defragmentiranje a ne od formatiranje .. "
kolku cesto ,na kolku vreme(meseci,godini) e potrebno da se defragmenira hd?
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Темава е многу стара, човекот до сега го форматирал компјутерот. Ја затворам темата за да нема забуни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,775
Мислења
850,310
Членови
29,471
Најнов член
DaDzoce
На врв Дно