• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Форматирање преку мрежа

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Може ли некој накратко да објасни ако му е познато како да форматираш преку межа.
Фала
Позз
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Za instalacija ke treba klientot da ima PXE mrezna kartica i so pomos na server (RIS - Remote Installation Service) kako centralna lokacija na potrebni fajlovi za instalacija mozes da instaliras operativen sistem na povekje kompjuteri odednas...

Povekje za PXE: http://en.wikipedia.org/wiki/Preboot_Execution_Environment

Povekje za RIS server: http://www.webopedia.com/TERM/R/RIS.html

E sega nemam vreme momentalno, da napisam cela postapka step by step...kolku za start bi trebalo da dobies ideja sto kako ponatamu, no sekako dobra ideja da se napise eden tutorijal na makedonski...koga ke bide ke znaete. poz ;)
 

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Да јас успеав преку PXE да го форматирам само, али кога пробувам да пристапам до серверот со net use ми бара драјвери за мрежната картица а незнам како да ги средам...А без драјвери нема NetBios :(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,651
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно