Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Форматирање на Windows партиција преку Linux

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Луѓе, не ми е јасно уште зошто, ама кога се обидувам да го форматирам компјутерот, настанува error кој вика дека нема меморија и дека треба да се исклучат драјвери и такви ствари... чуда што воопшто не ги разбирам, ако се земе во предвид дека се работи за нова машина на која освен windows и 1000 вируси друго нема.

Значи, идејата ми беше, да подигнам Linux преку Live CD, а преку него да направам формат на Windows партицијата. Ова ми беше идејата... ама реализацијата е нешто друго. Знае ли некој детално да ми каже како е најпаметно ова да се постигне. И ве молам, бидете детални.

Благодарам за помошта.
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Значи, идејата ми беше, да подигнам Linux преку Live CD, а преку него да направам формат на Windows партицијата. Ова ми беше идејата... ама реализацијата е нешто друго. Знае ли некој детално да ми каже како е најпаметно ова да се постигне. И ве молам, бидете детални.

mislam deka uopste nemozes da pristapis na windows particijata a ne pa da ja formatiras.

glupost napisav..... zaboraviv na fdisk ... shame on me :ua: :ua:
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Лол, фала, ама тоа е она што регуларно го правам кога сакам да форматирам компјутер... Мислам дека не си сфатил што е проблемот... Финтата е што кога ќе пробам да го направам тоа што ми пишуваш, почнува да дава грешка која вика дека нема меморија, дека треба да се исклучат драјвери, ... со други зборови, не дава да се форматира така... па затоа мислев да извршам форматирање преку Linux Live CD. Само ми требаат детални инструкции.

Фала што си се потрудил, anyways.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
@ _EAX

Прашав на еден форум за линукс, и ми рекоа дека може, а и јас мислам дека може, на пример кога инсталирам Ubuntu, има partition manager, па таму можам да си изберам партиција за форматирање, и таму нормално би ја одбрал Windows партицијата.
На тој другиот форум пробуваа нешто да ми објаснат како да го направам тоа во терминал, ама нешто не ги разбрав баш најдобро.
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
@ drown

Па сакам да форматирам преку линукс бидејќи е едноставно како Double-click. Обичен DOS не сум баш поткован...

А некој нема идеја зошто би можел таков ерор да се појави ?
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Ќе пробам нормално, само мислев некој да не е поупатен од мене во проблемов... а друга работа е што јас си претпоставувам дека тоа ќе си работи како што треба... не сум некој експерт и за линукс... па мислев да си прашам за секој случај
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.095
Мислења
974.443
Членови
35.402
Најнов член
Jun
На врв Дно