Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Format partition with Linux instaled, conf. lilo ...

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Како можам да направам Формат на целиот HDD,
и како додатно пошто веќе имам инсталирано Линукс на една партиција и XP на друга да го конфигурирам lilо оти XP не е видливо, и не можам да го стартувам - (се стартува само BAckTrack-от)
И како можам доколку сакам да го uninstall линуксот - да ја форматирам партицијата каде е инсталиран тој.
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
HDD ми е поделен вака:
5GB - linux
1GB swap
ostanato - за складирање под.

Штотуку инсталирав BackTrack2 и кога се бутира HDD јавува дека нема активна партиција, дека нема ОС. Зошто вака кога веќе инсталирав ОС.
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Сакам да работам со инсталиран линукс систем (back|track и евентуално уште една дистрибуција) еве никако не може да се стартува бацктрацот а го инсталирав 3 пати со ред...!!!??? ја форматирав таа партиција од убунту ливе цд, значи

Сакам да инсталирам BackTrack 2 ili 3beta, i da se startuva bez problem.
И одкако тоа ќе се заврши можеби ќе додадам уште една дистрибуција, и сакам сериозно да се зафатам со учење на Unix/Linux системите.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Ok, vaka, koga kje go instalirah, dali mestish LILO da se instalira na /dev/hdaX ili? I sto ti se pojavuvo koga probuvas da go bootirash od HDD?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
znaci liloto ne ti e konfigurirano pravilno, a mozebi i back track ne go konfigurira pravilno (ova e kaj bt3). Podigni BT, i editiraj go liloto na hard diskot
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Како да го подигнам, од liveCD??? оти нема друг начин !!!
(btw: со БТ2 пробувам)
И како можам да го едитирам лилото, може да ми објасниш чекор по чекор?
ПС: Почетник сум
Би бил многу задоволен ако го завршиме ова, а јас помислив дека Лаптопов не ми поддржува линукс, па пробав со Ubuntu и се си беше во ред.

Голем поздрав.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Bootiraj backtrack live cd, posle cd /etc/, pa nano lilo.conf i gotovo. Smeni shto ti treba, CTRL+X, Y

Reboot
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Da baram vo cd to ili vo hda7 - kade sto mi e instaliran BT2?

PS: sakam da go otvoram kako text dokument za polesno da se snajdam, ne mozam nekako vo terminal...
 

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Instalirav ubuntu pa ja formatirav particijata, pa instalirav BT2 i sega se startuva bez problem.

E sega oti ne mozam da premestam folderi od edno do dr. mesto?(vika cannot make folder.....)
Ne mozam da pravam rename na folderi(vika could not delete ...)
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Ako sakas samo da go vratis XP-to startuvaj go iinstall CD to od XPto, ne odi na install tuku odberi recovery console. Napisi vo konzolata fixmbr i prinisni enter.
Taka sekogas ke go imas bootloaderot od XPto.
No toj problem ti e veke resen.

Nemozes da premestuvas i kreiras fajlovi zatoa sto trebalo pri instalacija na ubuntuto da stavis taa particija da bide dostapna za site korisnici t.e. site korisnici da imaat privilegii za rabota vrz nea. Ti sega imas samo read. Write (i najverojatno execute nemas) trebalo pri instalacija na ubuntuto da odberes particijata da ti bide, primer, kaj mene, instalacijata t.e. / mi e na mala particija od 7 giga a golemata (taa za podatoci i seshto) mi e /home.
Taka i pri instalacija na nov linux, hometo ti stoi, a so nego i se sto imas vo home folderite na akauntite, na desktopite nivni, i taka natamu.

I posledno, zosto ti e back track ????
Vidi koi paketi i skripti gi ima, i instaliraj/kopiraj si gi vo Ubuntuto. Popametna rabota amin :)
Pozdrav.
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
ako sakas pro orientirana imas dva izbori:
od Red Hat poteklo da e, znaci opensource verzijata e Fedora
od Novell da e, znaci openSUSE
a mozes i Debian da probas.

Moj predlog e openSUSE oti na sajtot na Novell imas celosna profi dokumentacija tutorijali i upatstva.
Eve nekolku sajtcinja za openSUSE:
oficijalna dokumentacija: http://www.novell.com/documentation/opensuse103/index.html
user community: http://opensuse-community.org/Welcome_to_openSUSE-Community.org
oficijalno wiki: http://en.opensuse.org/Welcome_to_openSUSE.org
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.549
Членови
34.082
Огласи
1.974
Најнов член
classicmetal
На врв Дно