• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Формат, па формат...

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување

D

Администратор
31 март 2007
3.643
3.306
www.iwmnetwork.com
Читам на повеќе места на форумот каде што луѓе јавуваат проблеми многу често добиваат совети од типот: "само формат му е лекот", "мораш да форматираш" и слично.

Сакам да упатам дека ова е многу погрешно, форматирањето е најтешкиот излез од проблемот, не најлесниот. Последен пат кога прочитав за "формат совет" e овде:

http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=447

Каде што и покрај неколкуте "формат совети" Alek24 успеа да го поправи проблемот, со едноставно преинсталирање на кодекот.

Тие што мислат дека само "формат му е лекот", не би било лошо да го "форматираат" тоа мислење!?
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Како што кажав во еден пост во тој контекст... не би сакал да купам хард диск од некој од тие луѓе.
Другар немаше преинсталирано Windows 2 години и повеќе (со ADSL) и пак супер му работеше Windows-от (брзо подигање, нормално стартање апликации, ептен ретко грешки и конфликти). Ако си го пазиш нема потреба реинстал
 

D

Администратор
31 март 2007
3.643
3.306
www.iwmnetwork.com
Како што кажав во еден пост во тој контекст... не би сакал да купам хард диск од некој од тие луѓе.
Другар немаше преинсталирано Windows 2 години и повеќе (со ADSL) и пак супер му работеше Windows-от (брзо подигање, нормално стартање апликации, ептен ретко грешки и конфликти). Ако си го пазиш нема потреба реинстал

Хмм.... http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=4247&postcount=4
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk

Winwos-от го преинсталирав пошто сменив хард диск - преминав на 160ГБ. Далеку од тоа дека сум го преинсталирал само ради Dr.Watson

Инаку, тоа (Dr.Watson) не ми претставуваше некој сериозен проблем пошто ми се јавуваше само кога се шетав по шеруваните фолдери на другарите у мрежа кај што беа видео фајловите. Не беше до кодек кај мене пошто кодеците ги имав инсталирано мнооооогу одамна. Чудна работа беше што кога ќе ми го пратат фајлот преку BorgСhat немаше никаков проблем, а кога влагав во фолдерите се јавуваше така да ја практикував таа варијанта и немав гајле....
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Navistina ne znam so mu e na lugeto samo format mu e vo glata. Eve jas kako so kaza i D so ednostavno preinstaliranje na kodek srediv rabota. A za tie so mislat deka samo format e resenie ke vi dam i eden primer: Imam eden drugar koj ednas mesecno formatirase windows i sega sekoja vecer sam mu se uklucva kompjuterot i ne mozi da go sredi. Ne znam dali e od to so mnogu cesto go formatirase ama mislam deka najpoke to vlijaese. Pozdrav
 
D

DimitarMK

Гостин
Navistina ne znam so mu e na lugeto samo format mu e vo glata. Eve jas kako so kaza i D so ednostavno preinstaliranje na kodek srediv rabota. A za tie so mislat deka samo format e resenie ke vi dam i eden primer: Imam eden drugar koj ednas mesecno formatirase windows i sega sekoja vecer sam mu se uklucva kompjuterot i ne mozi da go sredi. Ne znam dali e od to so mnogu cesto go formatirase ama mislam deka najpoke to vlijaese. Pozdrav

Nemoze da e toa,jas go formatiram 10 pati mesecno i ne sum sretnal takov problem
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
И јас мислам дека формат е крајното решение, иако во многу случаи сум изгубил многу повеќе време отколку кога би го форматирал дискот и би му инсталирал Windows и сите потребни драјвери и програми. Но така се учи. :) Препорака до сите оние кои често прават формат: Направете image на дискот со некоја програма (Norton Ghost) и за две минути го имате вратено целиот Windows.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Јас во три години само два пати сум го форматирал дискот, првиот пат од едукативни причини а вториот кога ја бришев виста. Форматот треба да биде крајно решение ако ви е мил дискот, со секое форматирање може да се јават бед сектори и да се оштети магнетниот слој на дискот. а парите што би ги потрошиле за нов диск можете да си зголемите рам или ред други работи. Значи ако windows почне ептен да зеза подобро е да се проба со repair отколку формат. најдобро е редовно дефрагментирање на дискот да користите некоја алатка како system mechanic или некоја слична за средување на регистрите и нормално кога некој програм или игра не ја користите повеќе uninstall
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
abe tie sto si pravat format na pc'to po 12 pati mesecno neka prodolzat taka...inace format ti e nesto kako koga pravis remont na motor na avto..posle toa ti e sranje..samo mu go skratuvas vekot. jas na mojot pc za 5godini sum pravel 2 pati format. ednas go zaebav windows a sledniot pat nekojj virus mi unisti se zivot taka da morav da pravam format.
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0
The 3 R's of Windows: Retry, Restart, Reinstall.

За ова третово треба формат сакал не сакал :))
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Јас не форматирам и кога преинсталирам windows. Како епа размислете малце.
 

genius

Gaining Experience
6 ноември 2007
360
268
genius's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 4150
Storage
Western Digital 1TB EZEX + Western Digital 250GB
RAM
8GB DDR3 Kingston
Video card
Asus HD7750 1GB DDR5
Audio
Samson SR850
Monitor
LG 24' IPS + Samsung 19'
OS
Ubuntu 16.04 + Windows 8.1
jas tripati sum formatiral komjuter ednas imase sam desktop drugo nisto ne rabotese,vtorpat komuterot mnogu ko4ese i gi otvarase programite a trtpat nemozese ni da se uklu4i.za ovie problemi drug lek nema
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
како и да е сепак "формат" е решение за сите проблеми, а друго прашање е дали е неопходно. Повеќето од "новопечени компјутерџии" ако не знаат систематски да го проанализираат проблемот, најлесно и наједноставно решение е за проблемот е "формат" и преинсталација на Windows. Само проблемот од голем број форматирања се јавува покасно кога хард дискот ке почне да пријавува Bad sectors.
 

tanush

Intern
3 ноември 2007
129
16
Мапет шоу
Некој спомна погоре, зошто мора да се форматира за да се преинсталира Windows. Не мора формат. Само избришете се на партицијата каде е инсталиран. Quick format, на пр. не прави форматирање туку само бришење на фат табела, затоа ако не знаете поинаку, тогаш Quick format.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.127
Огласи
505
Најнов член
Medelin
На врв Дно