• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Format na win98!!!

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
Imam ogormen problem...Na Pentium 3 imase Win98 i napraviv Restart in MS-DOS i tamu go formatirav...E sega problemot e vo toa sto se podiga samo preku sistemska disketa i koga ke se podigne nemam pojma sto da pravam...nemozam da pristapam do CD-ROMot iako napraviv vo BIOS dsa se bootira preku CD ....kako ke instaliram operativen????????
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Колку што памтам јас, мислам дека откако ќе се подигнеше со системска датотека се пишуваше...

f: <ENTER>
setup.exe <ENTER>

и си почнуваше сетапот. Знам дека некаде требаше да се одбере нешто во стилот на Start with CD-Rom support....
Немам инсталирано 98, ама го имам гледано брат ми како го прави тоа. Мал бев :) али сигурен сум дека беше така...
 
M

Mr.Alien

Гостин
Прво, дали системската дискета ти е со поддршка за ЦД РОМ. Поточно, дали веднаш по бутирањето добиваш едно мени со избор од овие 4 опции:

1. Help
2. Start Computer with CD ROM support
3. Start Computer without CD ROM support
4. Minimal boot.

Ако не го гледаш ова мени, тогаш немаш целосно бутабилно флопи со сите опции потребни за инсталација од ЦД РОМ.

А ако го гледаш ова, бирај ја втората опција. При крајот ќе ти се појави известување
The diagnostic tools were succesfully loaded in the drive D:
со оглед дека си го форматирал дискот, a тогаш логичка партиција е C:.
Под првото известување ќе добиеш уште едно, кое ти кажува дека ознаката на ЦД РОМ-от (или ДВД, што веќе имаш) е Е:

Навигирај:

a:\>E: (enter),

па во Е:\>
куцај dir/w (enter)

и би требало да се појави содржината на ЦД РОМ-от.
За да влезеш во фолдерот каде се наоѓа SETUP фајлот (ако истиот не ти се излиста, или WINDOWS-от ти е во фолдер), куцај:
(Е:\> веќе ќе си стои) име на фолдерот (enter).


Се разбира, ако го имаш целосното бутабилно флопи со поддршка за ЦД РОМ. ако немаш такво, еве ти линк на Rapidshare каде што upload-ував .zip архива со сите неопходни фајлови кои треба да ги има на флопито (па и некои плус). Тоа е Win ME стартно, но без проблем можеш да го искористиш и за инсталација на Win 98/98 SE.


http://rapidshare.com/files/139978905/STARTNO_FLOPI__WIN_ME_ili_WIN_98_SE_.zip.html

Поздрав, и пиши што си направил.
 

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
Fala mnogu prijatel za sovetov...sega ke probam da napravam sistemska disketa so onoj zip fajl sto mi go dade....no sakam da te prasam dali ima vrska koj operativen ke go snimam, sakam XP da stavam bidejki mislam masinata ke go podrzi.....Celta mi bese jas preku sistemska disketa da pristapam do cd-to pa posle koj operativen i da go stavam ne e tolku bitno....

Uste ednas fala mnogu....ke probam pa ke ti pisam sto sum napravil
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
За XP не ти треба системска дискета. Го ставаш цд-то и бутираш од него.
Би требало да го подржи ако имаш 256 рам.
 

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
Imam ogormen problem...Na Pentium 3 imase Win98 i napraviv Restart in MS-DOS i tamu go formatirav...E sega problemot e vo toa sto se podiga samo preku sistemska disketa i koga ke se podigne nemam pojma sto da pravam...nemozam da pristapam do CD-ROMot iako napraviv vo BIOS da se bootira preku CD ....kako ke instaliram operativen????????

drugar izgleda ne go procita prviot del
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Го прочитав. Упатствата за со системска дискета е за 98 не за XP.
Во биосот гледај да ти е наместено First Boot Device CD, ставаш инсталационо XP во цд-ромот, после рестартот ти вика да стегнеш кое било дугме за да бутира од ЦД-то и почнуваш со инсталација, формирање партиции...
Значи немаш потреба од пристапување посебно до ЦД-ромот.
 

Turbut

Intern
13 јуни 2008
31
0
pa zaradi toa e celiov problem...da mozese da se bootira od cd ke zavrsev rabota odma....ne sum pocetnik:)
Sepak fala za trudot
 
M

Mr.Alien

Гостин
Со стартна дискета за Win98/ME НЕ МОЖЕШ да инсталираш WIN XP.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно