• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Forgotten Password на WinXP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Значи вака, до сеа ми се нема десено да заборавам пасворд :), ама на пример ако ставам пасворд на Windows XP на мојот user, а по некоја случајност го заборавам, како се влегува во Windows-от без да го пишам пасвордот? Нешо преку BIOS-от се подесуваше или...? Знам дека имаше таква финта, па ако ја знае некој нека ја сподели.

Благодарам
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Значи вака, до сеа ми се нема десено да заборавам пасворд :), ама на пример ако ставам пасворд на Windows XP на мојот user, а по некоја случајност го заборавам, како се влегува во Windows-от без да го пишам пасвордот? Нешо преку BIOS-от се подесуваше или...? Знам дека имаше таква финта, па ако ја знае некој нека ја сподели.

Благодарам
Доколку на администраторот немаш ставено лозника, тогаш кога ке ти се уклучи компјутерот, кога ке стигнеш до логин екранот, притискаш CTRL+ALT+2xDelete и ке ти се појави прозорче каде мануелно ке треба внесеш корисничко име и лозинка. А под претпоставка да немаш лозинка на администраторот, ке внесеш само корисничко име: Administrator а лозинка нема да ставиш и ке се логираш.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Не го имам пробано одговорот на Стане...ама на 386ка сигурно работи.
Од искуство ти кажвам:)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,731
kalco.ru
A odkako ke uspees da vlezes na bilo koj nacin posle ides
start>run>cmd>net user.. ke ti go otvori administrator imeto(ako go ima) pa pisuvas net user administrator(ili kako li e userot)prazno mesto pa * i posle x3 enter i gotovo passot ke bide izbrisan
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
A odkako ke uspees da vlezes na bilo koj nacin posle ides
start>run>cmd>net user.. ke ti go otvori administrator imeto(ako go ima) pa pisuvas net user administrator(ili kako li e userot)prazno mesto pa * i posle x3 enter i gotovo passot ke bide izbrisan
Без многу замарање.. Start --> control Panel --> User Accounts --> обележи го userot --> смени лозинка.
Што ќе се бавташ со cmd кога можеш визуелно :rolleyes:

Или ајде.. Ако веќе сакаш малце по advance, можеш и преку run.

start --> run --> внеси control userpasswords2 и бркај работа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Без многу замарање.. Start --> control Panel --> User Accounts --> обележи го userot --> смени лозинка.
Што ќе се бавташ со cmd кога можеш визуелно :rolleyes:

Или ајде.. Ако веќе сакаш малце по advance, можеш и преку run.

start --> run --> внеси control userpasswords2 и бркај работа.
Е како ќе дојдам до тука, кога сум го заборавил пасвордот, т.е. не можам да влезам во user-от :rolleyes:. Изгледа не си го разбрал прашањето.

386ka најубаво ме свати :bravo:. А и на другите фала за дополнителните програмчиња и совети, ќе ми се најдат. :bravo:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Е како ќе дојдам до тука, кога сум го заборавил пасвордот, т.е. не можам да влезам во user-от :rolleyes:. Изгледа не си го разбрал прашањето.
хммз..
Не ме имаш ти мене сватено:)) Само го дополнував fatal1ty за неговиот пост.
A odkako ke uspees da vlezes na bilo koj nacin posle ides
start>run>cmd>net user..
Едноставно ја упростувам постапката на аматери во оваа тематика, т.е да нема потреба да шараат низ cmd кога го имаат истото визуелно.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Еве го мојот начин на решавање на овој проблем. Влагам у safe mode средувам пермисии бришам лозинка и back in bussines.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Еве го мојот начин на решавање на овој проблем. Влагам у safe mode средувам пермисии бришам лозинка и back in bussines.
хмммз.. Ако ја имаш заборавено лозинката од Администраторот, нема да можеш преку safe mode бидејки и таму при логирањето најпрво ти ја бара лозинката. Мислам дека единствено вака успева процедурата од првиот линк од Stane, и некое cracker програмче.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
хмммз.. Ако ја имаш заборавено лозинката од Администраторот, нема да можеш преку safe mode бидејки и таму при логирањето најпрво ти ја бара лозинката. Мислам дека единствено вака успева процедурата од првиот линк од Stane, и некое cracker програмче.
Е тука си у право.

@maximilian
Мило ми е што ти помогнав :bravo:!
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
За ова ти треба флопи дискета, преку која ќе бутираш.. Одбираш ХП инсталација и го менуваш пасвордот
http://rapidshare.com/files/147838453/Active_Password_Changer_3.0_XP.rar

Инструкции за користење има во рар-от
поз
Ама ова е ако има пасворд на администраторот, така?
Ако нема пасворд на администратор, доволно е да направи постапката што му ја постираше 386ка или пак само да влезе во safe mode и да ресетира пасворд.

бтњ maximilian не кажа дали имаш пасворд на админис. ?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Само како инфо, пасс на администраторот се става преку самата инсталација на Windows, али многу често луѓе го прескокнуваат тој чекор
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1,064
74
Мал up-date на темата:

Го пробав методот на 386ka и не бидува :) Бара стиснав Ctrl+Alt + 2xDelete, се појави прозорчето каде има User и Password. Го напишав user-от, ама пак бара пасворд.
Чаре? :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Мал up-date на темата:

Го пробав методот на 386ka и не бидува :) Бара стиснав Ctrl+Alt + 2xDelete, се појави прозорчето каде има User и Password. Го напишав user-от, ама пак бара пасворд.
Чаре? :)
Чекај, појасни.. Стисна Ctrl+Alt + 2 x Delete, и горе на место од user, внесе Administrator ? Доколку НЕМАШ лозинка на Администратор, тогаш гарант ќе влезе така. А ако имаш ќе ти ја побара.
Објасни што точно направи и до кај стаса..

btw. @Aleks
ophcrack кракнува ADMINISTRATOR пасворд така? Ако е така, тогаш искористи го тој програм ДОКОЛКУ имаш лозика на АДМИНИСТРАТОР.

Или да.. Ако не те мрзи обиди се со постапката од стане. Ја знам повеќе време ама сеуште немам пробано дали успева..
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ако не успееш со ништо од тоа, пиши ми маил ќе ти пратам едно програмче за ресетирање на Лозинка.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Ако не успееш со ништо од тоа, пиши ми маил ќе ти пратам едно програмче за ресетирање на Лозинка.
хмммз.. Доколку Е бесплатно, не би било лошо да го крениш на форумов ( нормално доколку сакаш ). На многу ќе му се најде..
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Под GNU-GPL 2 лиценца е.
Епа ете го ставив сега (треба преку него да го покрените системот - бутирате). Испробано е, кај мене работеше на Вистата. Инаку работи и на XP.
P.S. Отпакувајте го и пред користење, прочитајте README.
Значи еве го линкот: http://www.wikiupload.com/download_page.php?id=62259 потоа ќе видите каде што пишува "download file" и кликнете и ќе го внесите кодот што го гледате на сликата и ќе почне да се симнува.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,514
Мислења
858,250
Членови
29,926
Најнов член
Trafika
На врв Дно