• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Flight Simulator X

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
168
129
aj sega konkretno za pomosh. Kaj da gledam koj mi e "heading"? Koga ke mi rechat "go to heading 050"? Kaj se gleda toa? I dali ima drug nachin za reguliranje na brzinata na avionot osven "thrust"? Primer koga se spushtam od 15000 feet na 6000 i treba da drzam 180 knots brzina kako da izbegnam golema brzina?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,266
aj sega konkretno za pomosh. Kaj da gledam koj mi e "heading"? Koga ke mi rechat "go to heading 050"? Kaj se gleda toa? I dali ima drug nachin za reguliranje na brzinata na avionot osven "thrust"? Primer koga se spushtam od 15000 feet na 6000 i treba da drzam 180 knots brzina kako da izbegnam golema brzina?
Heading 050 ти е правец и се гледа на компасот.
c172_hdcmp_v.jpg

За да избегнеш голема брзина треба да одбереш плиток Angle of descent од на пример -1200 фита во минута. Ова со трим или на аутопилот се мести.

Инструментот долу десно

descent-300x200.jpg
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
168
129
Heading 050 ти е правец и се гледа на компасот.
Погледнете го атачментот 104505

За да избегнеш голема брзина треба да одбереш плиток Angle of descent од на пример -1200 фита во минута. Ова со трим или на аутопилот се мести.

Инструментот долу десно

Погледнете го атачментот 104506
Trebit malku da podprochitam. Ima znachenje toa heading. Primer 235 heading ili bilo koja druga brojka. Jas ne sum stignat so autopilot ushte, dosega na beginner misiive se fizichki jas go letam avionot. Ne e lesno ama so autopilotot ko ke go naucham da go rabotam mislam malku pointerrsno ke mi e deka ke mozam da uzivam malku pojke vo opkruzuvanjeto i perirodata, vaka se moram da vnimavam celi vreme na site instrumenti deka ne e lesno da go odrzuvash sam avionot.
Мислењето е автоматски споено:

@FLEGMA

eve, najdov epten ednostavno..... ich ne mi imashe teknato vaka da gledam na rabotava. U stvari stepeni od krug ti e headingov kade Sever e 000. Heading 180 faktichki ti e jug na kompasot. Ako ti e primer heading 288 znachit odish na zapad sho e 270 stepeni faktichki i malku nad to, nakaj sever.
 
Последна промена:

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
218
114
aj sega konkretno za pomosh. Kaj da gledam koj mi e "heading"? Koga ke mi rechat "go to heading 050"? Kaj se gleda toa? I dali ima drug nachin za reguliranje na brzinata na avionot osven "thrust"? Primer koga se spushtam od 15000 feet na 6000 i treba da drzam 180 knots brzina kako da izbegnam golema brzina?
Можеш и speed brake да користиш ако авионот е опремен со таква кочница.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Можеш и speed brake да користиш ако авионот е опремен со таква кочница.
Тоа е интересно сценарио кое редовно си го практикувам. На пример се наоѓам над Скопје, доаѓам од Белград, се наоѓам на 40.000 стапки и правам rapid descent за да слетам во Охрид со Airbus A320 Neo при 250 чворови на таа височина.
Има повеќе начини како може да се изведе тоа и мора да се комбинираат сите. На пример steep descent angle но со вклучено speed brake, FLAPS 25, и серија S-turns или spiral down се со цел да се изгуби кинетичка енергија, да се намали височина а брзината да се одржува соодветна. И после на крај со многу остар glide slope слетувам во Охрид без да се исперам во енѕеро
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
218
114
Тоа е интересно сценарио кое редовно си го практикувам. На пример се наоѓам над Скопје, доаѓам од Белград, се наоѓам на 40.000 стапки и правам rapid descent за да слетам во Охрид со Airbus A320 Neo при 250 чворови на таа височина.
Има повеќе начини како може да се изведе тоа и мора да се комбинираат сите. На пример steep descent angle но со вклучено speed brake, FLAPS 25, и серија S-turns или spiral down се со цел да се изгуби кинетичка енергија, да се намали височина а брзината да се одржува соодветна. И после на крај со многу остар glide slope слетувам во Охрид без да се исперам во енѕеро

Добро е што не носиш патници :ROFLMAO::ROFLMAO:

Во real life нема да ти дозволат да го направиш тоа, или ќе кружиш да изгубиш висина или ќе те стават во холдинг па тука да изгубиш висина до 6000 фити мислам беше за Охрид. За пореална симулација можеш да најдеш jeppesen мапи за некој аеродром каде што сакаш да слеташ/полеташ и по нив да правиш SID (standard instrument departure) и STAR (Standard terminal arrival route). За на крај пробај да слеташ во Инсбруг, тој е (мислам, не сум сигурен) најкомплексен arrival во Европа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Добро е што не носиш патници :ROFLMAO::ROFLMAO:

Во real life нема да ти дозволат да го направиш тоа, или ќе кружиш да изгубиш висина или ќе те стават во холдинг па тука да изгубиш висина до 6000 фити мислам беше за Охрид. За пореална симулација можеш да најдеш jeppesen мапи за некој аеродром каде што сакаш да слеташ/полеташ и по нив да правиш SID (standard instrument departure) и STAR (Standard terminal arrival route). За на крај пробај да слеташ во Инсбруг, тој е (мислам, не сум сигурен) најкомплексен arrival во Европа.
Да да хахаха, кога би имало патници би било интересно. А Инсбрук во Австрија на Алпите видиш не ми текнало да пробам а треба. Исто и Сарајево е интересно за слетување од југ према север, многу лесно се паѓа хаха.

Еднаш се зезнав со Cessna 152 слетав во Arizona Meteor Crater и немаше снага авионот да излезам хахах.
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
518
325
Trebit malku da podprochitam. Ima znachenje toa heading. Primer 235 heading ili bilo koja druga brojka. Jas ne sum stignat so autopilot ushte, dosega na beginner misiive se fizichki jas go letam avionot. Ne e lesno ama so autopilotot ko ke go naucham da go rabotam mislam malku pointerrsno ke mi e deka ke mozam da uzivam malku pojke vo opkruzuvanjeto i perirodata, vaka se moram da vnimavam celi vreme na site instrumenti deka ne e lesno da go odrzuvash sam avionot.
Мислењето е автоматски споено:

@FLEGMA

eve, najdov epten ednostavno..... ich ne mi imashe teknato vaka da gledam na rabotava. U stvari stepeni od krug ti e headingov kade Sever e 000. Heading 180 faktichki ti e jug na kompasot. Ako ti e primer heading 288 znachit odish na zapad sho e 270 stepeni faktichki i malku nad to, nakaj sever.

Зирни контрола на флапови и спојлери/споилери (не знам како точно се преведува).

Накратко, отвори вики
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
218
114
Да да хахаха, кога би имало патници би било интересно. А Инсбрук во Австрија на Алпите видиш не ми текнало да пробам а треба. Исто и Сарајево е интересно за слетување од југ према север, многу лесно се паѓа хаха.

Еднаш се зезнав со Cessna 152 слетав во Arizona Meteor Crater и немаше снага авионот да излезам хахах.
Би било добро да изиграме multiplayer од форумов ако постои таква можност ама да биде бесплатна :)
 

Juve_fanatic

Gaining Experience
4 март 2018
168
129
Извините вака шо ќе прашам, ама пошо сум ептен нов во играва, ме интересират ова шо спомвите Скопје, Охрид, Инсбурб, Минсбург, Сараево, ги имат овие аеродроми во играва или нешо ее докупват, модој, ова она?
Мислењето е автоматски споено:

@Astro А ти уше еднаш речи "ензеро", ќе те најдам кај си и со Цесна на гла ќе ти слетам.
 

dule_

Gaining Experience
7 март 2015
218
114
Извините вака шо ќе прашам, ама пошо сум ептен нов во играва, ме интересират ова шо спомвите Скопје, Охрид, Инсбурб, Минсбург, Сараево, ги имат овие аеродроми во играва или нешо ее докупват, модој, ова она?
Мислењето е автоматски споено:

@Astro А ти уше еднаш речи "ензеро", ќе те најдам кај си и со Цесна на гла ќе ти слетам.
Да ги има само помалите аеродроми немаат многу детали.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Би било добро да изиграме multiplayer од форумов ако постои таква можност ама да биде бесплатна :)

Нема за жал, мора да оди преку нивни сервери.

Извините вака шо ќе прашам, ама пошо сум ептен нов во играва, ме интересират ова шо спомвите Скопје, Охрид, Инсбурб, Минсбург, Сараево, ги имат овие аеродроми во играва или нешо ее докупват, модој, ова она?
Мислењето е автоматски споено:

@Astro А ти уше еднаш речи "ензеро", ќе те најдам кај си и со Цесна на гла ќе ти слетам.

:ROFLMAO: Ен....
Мислењето е автоматски споено:

Дури не инсталирате PMDG 737 џабе правиме муабет, аматери едни :)
$60 за DC-6 ма не ме скокоткај...

Убав многу за летање е Boeing 787 Dreamliner ама аутопилотот е скроз багосан, тотално нефункционален.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,266
Нема за жал, мора да оди преку нивни сервери.:ROFLMAO: Ен....
Мислењето е автоматски споено:


$60 за DC-6 ма не ме скокоткај...

Убав многу за летање е Boeing 787 Dreamliner ама аутопилотот е скроз багосан, тотално нефункционален.
Ама чекај сега..
Овде дискутираме за FSX или за FS2020?
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,378
10,338
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ама чекај сега..
Овде дискутираме за FSX или за FS2020?

Јас сум тотално убеден дека никој незнае.

Членот погоре тврди дека игра на C2Q со 3 гига рам и Windows 7 - 32бит, што колку што знам не е можно пошто играта бара минимум Windows 10 64-bit.

Додека астро кука за 2020 што споро му иде кога слетува, а овој другиов го теши дека имало и полошо. А двајцата играат различни игри.

Хехееее
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Изгледа ја замастивме работата хахахах. Ја зборам цело време за FS2020
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,378
10,338
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,378
10,338
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сега ме заинтересира и мене, гледам на гејпас ја имам. Ќе ја инсталирам на хбокс ионака имам тастатура и маус на него па ќе видиме. 150 гига ваљда е без длц-а.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,266
Сега ме заинтересира и мене, гледам на гејпас ја имам. Ќе ја инсталирам на хбокс ионака имам тастатура и маус на него па ќе видиме. 150 гига ваљда е без длц-а.
Па и на Xbox контролер може да се игра. Особено некој од ова инертниве ерлајнери
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,378
10,338
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Поздрав @Astro авиони сум летал само во батлфилд. Успеав некаде во Чаир да го рокнам и се згазив од смеење. Топ игрица. Иначе работат и тастатура и маус и контролер на хбокс. Дупла компресија има од Xbox па од YT ех, нема везе убаво изгледа во
живо.

View: https://www.youtube.com/watch?v=QEfNXcbeM14
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Поздрав @Astro авиони сум летал само во батлфилд. Успеав некаде во Чаир да го рокнам и се згазив од смеење. Топ игрица. Иначе работат и тастатура и маус и контролер на хбокс. Дупла компресија има од Xbox па од YT ех, нема везе убаво изгледа во
живо.

View: https://www.youtube.com/watch?v=QEfNXcbeM14
Пробај слетај ја таа млазната Цесна на Петровец :)
Добро изгледа кај тебе, има прилично фрејмови, пријатно е за играње.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,378
10,338
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пробај слетај ја таа млазната Цесна на Петровец :)
Добро изгледа кај тебе, има прилично фрејмови, пријатно е за играње.

Го нема петровец на мапа. Незнам дали физички го има во игра.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,378
10,338
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мора да го има. Види да не имаш нешто исклучено

Да го има, го нема како Flight plan изгледа, а иначе може да слеташ. Колку што гледам DLC-а се некои знаменитости и авиони, а мапата како мапа ме праша дали сакам сателит (демек ќе цицало нет) или офлајн, одбрав сателит.

Добро е ми се свиѓа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,389
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно