1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Flight Simulator X

Дискусија во форумот 'PC' започната од FLEGMA, 17 Август 2012.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Ја игра некој оваа симулација на форумов? Колку да споделиме мислења околу хардвер и софтвер.

  [edit]
  Ај белки некого ќе наговорам со ликиве. Не бара страшно јака конфигурација. Бара процесор ама не и uber графичка.
  55.jpg
  2012-6-3_17-57-3-494.jpg
   
 2. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd
  Intern

  14
  17
  14 oктомври 2007
  Никој ли не ја игра играва. Ај малце да ја размрдаме темава. Еве нешто на што работам. Домашен кокпит. Користен e Leo Bodnar BU0836A 12-битен контролер (4096 позиции на аналогните влезови) во комбинација со Hall сензори(homemade). Презадоволен од перформансите засега. Има уште доста работа. Еве и некоја слика:

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На esquimaux, gokica, Kajsibebraat и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Жими ILS-от од LWSK играм
  Велиш кокпит правиш..
  А педали? А Head Tracking? А FSUIPC? Кај беше кога ставив тема за Head Tracking, м? И тоа со Sony Playstation EYE

  Смеата настрана. Од кај го набави Боднарот и сензорите? Нацрт за yoke-то?
   
  На ScarfaceMkd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,443
  15 Јануари 2011
  Машко
  Закон ми се вака никови, 9 години член, 5 пораки...вади адаптиран циркулар во 3D принтер-џојстик мутант :)
   
  cakii, ScarfaceMkd и на smole им се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Она не е џојстик. Она е Flight Yoke..
  Прецизност бара она. Како на електронка така и на механика
   
 6. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd
  Intern

  14
  17
  14 oктомври 2007
  Боднарот од нивната страна. 50 евра до врата за 4 дена со федекс. Сензорите од али експрес A1302 Hall Effect. Преносите се направени да има одприлика 160 степени ротација околу сензорите(од макс 180). Со тоа е добиено 180 степени по x оска и 13 сантима по y.

  Инаку фала за Head Tracking темата. Користам Open track со мобилен.
   
  На FLEGMA и Astro им се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,645
  9,321
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Еве ти еден лајк, за да бидеш 6 со 6...
  Уште колку акаунти имаш? :)
  Иначе како имаш живци и време за вакви работи дај кажи да најдам и јА!
   
 8. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  Охоооо интересно да јас ја иам играно доста интересна игра а и проектов ми фати око
   
 9. ScarfaceMkd

  ScarfaceMkd
  Intern

  14
  17
  14 oктомври 2007
  Уште 3 акаунти имам али овој ми е со највише постови :D

  Планирањето зима многу повеќе време него ли правењето. И 10-тина пати одење до бриколаж и електроелемент :)
  Инаку склопено е за еден ден. Не е ништо посебно али меракот е голем :)
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  199
  104
  7 Март 2015
  Да ја воскреснам малце темава

  Го игра некој уште симулаторов? Или некој друг сличен на овој?

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,643
  13,001
  2 Август 2012
  Машко
  Откако видов каков е и како ќе изгледа Flight Simulator 2020 изгубив секаква желба за играње на FSX.

  Сега останува само да видиме какви хардверски побарувања ќе има.
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. vlatkorun
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  2,938
 2. mac-ufs
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,584
 3. FLEGMA

  Рецензија Saitek X52 Pro Flight System

  FLEGMA, 19 Април 2013, Во форумот: Oстанато
  Одговори:
  37
  Прегледи:
  2,985
 4. Loaded_Dice
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,277
Вчитување...

Сподели

Вчитување...