• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Флешот на ит.ком.мк едитиран?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Demonce14

Intern
20 октомври 2007
104
5
mypokemongames.com
Гледајќи ги топ 10 фри форумите кои се креирани од бесплатниот форум хостинг на форумотион.ком , на прво место го здогледав форумот на Наше Кратово, и ајде да видам што како на форумот, го здогледав истиот флеш „банер“ што го имате и вие поставено на горниот дел од форумот(овој „Среќни Новогодишни и божиќни празници...“)

Еве го кај нив овој флеш
http://img120.imageshack.us/my.php?image=29919926bt4.swf , со мали измени на него.
А како што гледам ја имат ставено и истата позадина од вас.

:ua:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Очајно :) Не е ни прв ни последен пат нешто да се краде од форумов.

Колку што се сеќавам, позадината на форумов ја изработи еден член, откако имаше тема во врска со skinот на форумов. А банерот ако не се лажам е изработен од страна на DynamicMK.

Навистина срамота.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Аууу :ua::ua::ua: значи не не бива македонче :( жалам за вакви работи али тоа е што можеме да направиме...ништо, само да се жалиме самите себе си :( идемо даље. животот поминува, вкусот трае... :ermm:
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Да истиот банер е. Ова ќе го сфатиме како комплимент :)
Банерот имаше и заштита од импорт но изгледа тоа овие денови не функционира :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Значи, позадината е во сопственост на Delicon, овде ја предложи: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2287

Да истиот банер е. Ова ќе го сфатиме како комплимент :)
Банерот имаше и заштита од импорт но изгледа тоа овие денови не функционира :)
Постојат swf декодери, па не е проблем нешто да се украде.

И да, како што кажав погоре, не е ни прв ни последен ваков случај поврзан со форумов :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Лоша работа е копирањето. И никаква штета да не правиш на тој од каде си го зел логото, сам на себе си правиш лош маркетинг и губиш рејтинг.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Не знам што се замислуваат тие што копираат (крадат). Тие се луѓе кои немаат знаење и способност да седнат на компјутер и да креираат нешто оригинално, па вака најлесно им е да земат нечие готово дело.:ua::ua:
BTW ова е Македонија и ваквите работи не ме изненадуваат многу.:ua:
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Сето ова е потврда за тоа, дека форумов вреди и е доста популарен... Така да, бидете горди на своите дела : ))
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Не знам што се замислуваат тие што копираат (крадат). Тие се луѓе кои немаат знаење и способност да седнат на компјутер и да креираат нешто оригинално, па вака најлесно им е да земат нечие готово дело.:ua::ua:
BTW ова е Македонија и ваквите работи не ме изненадуваат многу.:ua:
:bravo::bravo:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Ехехехе каков лејмерски обид да се смени банерот , а позадината не ја ни гибнале :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Demonce14

Intern
20 октомври 2007
104
5
mypokemongames.com
Не знам што се замислуваат тие што копираат (крадат). Тие се луѓе кои немаат знаење и способност да седнат на компјутер и да креираат нешто оригинално, па вака најлесно им е да земат нечие готово дело.:ua::ua:
BTW ова е Македонија и ваквите работи не ме изненадуваат многу.:ua:
Па што можеш да очекуваш од македонче. Да ги погледнеме сите фри форуми што ги имат креирано македончиња, на сите ќе видиш нешто “превземено“ од други форуми... Али македонче, како македонче...

Па и затоа цел живот нема да научат да направат некое свое дело, туку цело време ќе превзимат од други сајтови и форуми па да се к-рчат(извинете вака за ова...)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Па што можеш да очекуваш од македонче. Да ги погледнеме сите фри форуми што ги имат креирано македончиња, на сите ќе видиш нешто “превземено“ од други форуми... Али македонче, како македонче...

Па и затоа цел живот нема да научат да направат некое свое дело, туку цело време ќе превзимат од други сајтови и форуми па да се к-рчат(извинете вака за ова...)
Дајте да не генерализираме. Скоро сите ние тука сме македонци, тоа што е направено не е одлика на Македонец и Македонија, туку некој кој нема никаква чест и почит кон другите. Тоа нема врска со националната припадност, get real :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Нема веза, нека се радуваат децата :dedomraz:
Yup, не е ништо страшно, можете да замислите со колку вакви работи се соочуваат дизајнерските студиа во денешно време. Како пример би го навел NDesign Studio кои ова го нарекуваат "Stealing Trend" http://www.ndesign-studio.com/blog/updates/stealing-trend/

Дури и телевизии како OBN и РТРС крадат матерјали, само ситен пример:


 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ц ц ц страмота е ова бе. Толу да не се можело да се помачат и да направат нешто нивно. И после ќе се нарекуваат "дизајнери". АМАН!!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Едноставно и кратко кажано: Ламери, но како што е наведено во горните постови немаат оригиналност, и е доказ колку овој форум е добар.
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Ова е жива срамота.:ua:
Ако веке крадат нека крадат од странски сајтови каде што се помали шансите да се забележи. И покрај тоа секое керадење е за осудување :ua:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Кражба е кражба и од каде и да се украде нешто само прашање на време е кога некој ќе ја примети. Нивото на развиеноста и раширеноста на интернетот не остсва многу простор за неоткривање на пиратеријата, односно копирање на туѓи идејни решенија. Како што беше кажано погоре со ваквото "позајмување", позајмувачот губи на рејтинг а креаторот добива!
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Не ме чуди ова многу многу.Се случува и цели сајтови да ги ископираат.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,038
503
delicon.mk
Ха, ха... барем кога позајмувале работи, тоа нека било од повеќе страни. :LOL:

Не е единствено нешто ова кое го "позајмуваат" од мене.

Пред неколку месеци имаше уште поинтересна случка...
Еден беше се пријавил на натпревар во Photoshop со мое дело, и по некоја "случајност" пак беше од МК. :zbunet3: :ua:
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
Аманте бе, остајте ги нека крадат :)). Тие се неоргинални, не вие. Сигурно никој нема да помисли дека IT го украдил банерот од кај нив :)). Знам и други цели македонски сајтови кои многу крадат, баш многу, а се и меѓу најпопуларните, вие сте се фатиле на тој форум :)).

BTW има оправданост и во тоа :)) -Clean room design - Прочитајте баш е интересно :))
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Повторно ќе речам, незнам зошто македонските форуми не се подржуваат меѓу себе. Наместо да им помогнете на дечките, кои најверојтно се некои тинејџери што се обидуваат да направат нешто, вие само ги демотивирате !
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Повторно ќе речам, незнам зошто македонските форуми не се подржуваат меѓу себе. Наместо да им помогнете на дечките, кои најверојтно се некои тинејџери што се обидуваат да направат нешто, вие само ги демотивирате !
На некои луѓе кои немаат почит и свесно крадат, едноставно не треба да им се помогне.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,992
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно