• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Flash валидација!

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова е еден краток туторијал за тоа како да го направите Flash-от, кој го имате на вашите страници да помине без грешка на валидаторот http://validator.w3.org

За тоа ќе ви треба една јава скрипта, која можете да ја симнете ТУКА (6кб).
Скриптата ќе ја ставите во фолдерот каде што ви е страницата.

Во HTML кодот во делот кај head внесете го следниот код:

Код:
<script type="text/javascript" src="[U][I][B]патека на фајлот[/B][/I][/U]/swfobject.js"></script>
Во HTML кодот во делот кај body, во дивот каде сакате да ви се појави анимацијата внесете го следниот код:

Код:
<script type="text/javascript">
        //     
        var so = new SWFObject("[U][I][B]патека на фајлот[/B][/I][/U]/[U][B][I]име на фајлот[/I][/B][/U].swf", "[U][I][B]името на дивот пример[/B][/I][/U] baner", "[B][I][U]ширина на анимацијата пример [/U][/I][/B]300", "[U][I][B]висина [/B][/I][/U][B][I][U]на анимацијата пример [/U][/I][/B]100", "[B][I][U]верзија на флашот пример[/U][/I][/B] 6", "[B][I][U]боја на позадина пример[/U][/I][/B] #ece5df" );
        so.write("[U][I][B]името на дивот пример[/B][/I][/U] baner");
        //
        </script>
Ако има нешто нејасно слободно прашајте.
Ова е кратката верзија за валидација. Има една подолга, каде има можност за подесување на повеќе параметри на анимацијата, проверка на плагини и слично. Кога ќе ја проверам како работи ќе дадам туторијал и за неа.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,024
472
delicon.mk
Друг пример

HTML:
<script type="text/javascript">flashContent('type','application/x-shockwave-flash','data','flash.swf','width','600','height','220','wmode','transparent','codebase', 'http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=9,0,0,0','movie','flash');</script>
<noscript><object type="application/x-shockwave-flash" data="flash.swf" width="600" height="220"><param name="movie" value="flash.swf" /></object></noscript>
Ова функционира и доколку немате javascript уклучено.
 

Атачменти

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,219
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно