• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Flash player plug-in na Ubuntu?

 • Ја почнал/а темата vik
 • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Instalirav Flash player, mislam plugin za Mozila, ama nikako da prorabote. Restartirav browser, kompjuter, nusto ne pomaga.
Help?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Умм.. Кој го инсталираше? Тој од Adobe кај мене функционира во ред и како што знам немора да рестартираш ни Firefox за да проработи..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Od Adobe e. I toa, iako e instaliran koga otvoram sajt so nekoja flash animacija na nejzino mesto e ikonce za da se instalira plugin(znajte). E i ko ke odam na nego i odberam da se instalira plugin-ot vika deka e veke instaliran, a animacijata ne valja.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
na ubuntu koga ke ti pobara flash player da instaliras t.e koga ke ti se spusti toa pop up-ot i ti vika instal updates neli ti dava dve da izberes flas player i use eden na gnome...instaliraj prvo prvoto posle vtoroto...i dvete treba da ti bidat instalirani...znam i mene me zezase toa ali taka go resiv
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Mislam deko go najdov problemot, ama reshenieto ne go znam.
Znaci, koga ke se dospusti instalacijata na plugin-ot i pred da pocni da se instalira vo Details vika "md5sum did not match plug-in cannot be installed", a seuste vika deka toj e instaliran.:chudenje:

A so Gnash site animacii gi prokaziva kako deformisani.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Mislam deko go najdov problemot, ama reshenieto ne go znam.
Znaci, koga ke se dospusti instalacijata na plugin-ot i pred da pocni da se instalira vo Details vika "md5sum did not match plug-in cannot be installed", a seuste vika deka toj e instaliran.:chudenje:

A so Gnash site animacii gi prokaziva kako deformisani.
hehe...ne znam samo znam deka mene nejkese neso jas i dvete gi instaliram..i se si e ok :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако се инсталираат и двете ќе прават проблеми.

Вик, сум го имал овој проблем .. и е многу чест.. Но затоа има и лесна оправка :p

Оди на сајтот на адобе и симни tarbal за линукс ... И преку терминал логиран со твојот јузер инсталирај го.

tar zxvf flasharhiva.tar.gz

cd flasharhiva

./flashplayer-installer

Следи упатства... ама најдобро на сите ентер кликај нека се дефаулт и готово :tainstven:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ај ќе проверам вечер и ќе ве известам што ќе напрам.:)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ti worked. Aleks, tnx a lot uste ednas.
A dobro, cisto informativno. Sho mu bese problemot prethodno?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Епа по сеизгледа МД5 хешот прави некој проблем.. или не е добар или пак не е ист со оној со кој Убунтуто го споредува
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Na baba mu. Vazno se sredi. :)
Mozi da se zatvori temava.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно