1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Flagship war ! Што ?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Jokerski, 7 Март 2014.

Што од ова ќе купите ?

 1. HTC One M8

  10 глас/а
  38.5%
 2. Samsung Galaxy S5

  3 глас/а
  11.5%
 3. Sony Xperia Z2

  13 глас/а
  50.0%
 1. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Многу лесно прашање... Мислам дека веќе знам кој ќе доминира :)
  Редно е да ја отвориме темава и да се распричаме...

  Еве некое чепкало, што има да каже за еден од номинираните.


  Еве за другото...


  И мојот фаворит, што е еден од најочекуваните оваа година. Со ликнато видео за жал сеуште до крајот на март...


  Она што ме интересира, е што очекувате од чудовиштава... Јас искрено се надевам дека ќе успеам Z2 да го земам, или новото HTC... но некако цените не ми се свиѓаат, а кај нас којзнае колку ќе бидат и колку време ќе држат дилериве.
   
 2. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Ниту еден. Нексус.
   
  На Oktar, SmartGuru, Allex и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  290
  317
  7 Септември 2010
  HTC или Sony, во зависност од цената.
  Истото беше и кога се двоумев меѓу Xperia Z и HTC One. Прв избор ми беше HTC-то, но ја земав Xperia-та за околу 120 евра поевтина беше и не се покајав. Толку се навикнав на телефонот, што подоцна HTC-то не можев да го држам ни минута во рака :suprised:
   
 4. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Нексус нема да има веќе.
   
 5. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Така се збори, ама се збори и за Н6. Ќе видиме.
   
 6. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  Ништо од ова нема да купам. Сега во моментов би одбрал Н5, а ако чекам, наредниот. Ако нема Н6 ќе видиме како ќе се одвиваат работите со наредните телефони. Па ќе има нешто од гугл, гугл плеј едишн телефони, така се зборуваше.
   
 7. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Уствари Note 3 ги корне сите 3 у поим, ако некој не праи разлика помеѓу фаблет (телеблет :D) и телефон... Само со звучникот губи ...
   
  vlavot, xenon и на RagingDemon им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  @Jokerski & другите amoled фанови.

   
  На The_Man и prichina им се допаѓа ова.
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  На жена и технологија не може да и се верува :). Ако се бира од сите горе наведени, се знае според моменталната состојба се зима само ноте 3, а ако еве тоолку многу ми е битен дизајнот и алуминиумското тело, ќе земам хтц оне. Значи само оне а не оне м8. Од причина што е апсурдно да се даде толку многу пари за никаков напредок без никаква иновација.
  А за сите ипс фанови, тркнете до ,city mall, ,на втори спрат мислам, нептун има изложено 3 лг заоблени олед екрани, погледнете ги, па идите погледнете ипс телевизор па кажете како тоа ипс ви се допаѓа повеќе и останува во очи наместо олед.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  Oled и Amoled не се баш исто :)

  Кога ќе дојдат во нормална употреба, за неколку години тогаш ќе може да се дискутира.....како стојат работите, во моментов amoled е 2 класи под IPS, како и сите други дисплеј технологии.

  Исто така се надевам дека си информиран колку помалце траат, и колку лесно се оштетуваат пикселите кај amoled/oled панелите. Едноставно сеуште нфериорни се...за некоја година можеби ќе дојдат блиску.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. xenon

  xenon
  Guru

  3,789
  9,499
  15 Јануари 2011
  Машко
  Amoled > All во околина со ниско амбиентално осветлување. (по дома, ноќе, затворени простории, итн.).

  IPS > Amoled, за по надвор, на сонце, или општо кога ќе излезете од дома.

  Тоа е, едноставно :). Од лично искуство.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Врз основа на што заклучуваш дека е 2 класи под? И не се исти, но на тој принцип работат, тој приказ на бои го имаат и двата. Едниот користи едничен извор на струја наспроти другиот материчен. Како тоа 2 класи под, Црната што е и најбитен фактор кај екрани(екранчиња) кај амолед екраните е црна наспроти сивата кај ипс, агол на гледање има подобар од кој и да било ипс екран. Ипс е веќе стара технолигија и троши многу повеќе струја наспроти амоледод. Рефлектирањето е проблем кај амоледот и затоа кога е надвор на сонце има слаба видливост наспроти ипс кој при појачан брајтнес е бел. Контрастот, сатурација деталност на амоледот го убива ипс-от. Помина времето на ипс-от да отстапиме место за подоброто :)
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,964
  26,649
  4 Септември 2008
  Единствената ситуација кога Amoled би го надминал IPS е само ако гледаш цртани филмови, или си мераклија на боите/гамутот кој тие го користат, за све друго amoled е една вештачка креација, која нема допирна точка со реалноста и она што артистот или поточно креаторот на содржината сака или цели ние да го видиме. Едноставно врска нема со реалноста, подобрата црна боја не значи ништо ако црвената е љиљакова, а светло сината дреч зелена. Исто така оштрината, како и читливоста на текстот е неспоредлива.

  За крај, како што кажав веќе, кога ќе видам дисплеј кој ја прикажува црната идеално, но исто така и нема загуба на детали кај истата, тогаш ќе може да бидат во иста класа, се додека дисплеј кој е наводно супериорен за мултимедиа, неможе да ги долови деталите на црната тие дисплеи за мене ќе бидат џанк.

  За крај, види ја само гамата кај S5 во видеото од Ерика, нема резон да се збори понатака, кога имаме професионално измерени парамтери.

  Или Плазма или IPS, другото се паѓа во вода во моментов.
   
 14. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење

  Шо е ова порно клипови :D шала...

  Пси, ја се решив M8 ќе зеам. Него другар ми зема S5 од Z1, и многу се кае. Вика од коњ на магаре отидов, не поради софтвер или хардверот внатрешен, туку поради изгледот и надворешната изработка. Не личи на премиум телефон. Се договорил со Адо првиот Z2 што ќе дојде да го земе, така да ќе го почекам пред да го купам М8, некоја недела е у прашање.

  S5 отиде под HTC One M8 и Xperia Z2, сеа само два може да ги споредуваме како премиум телефони.
   
 15. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,808
  5,011
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Баш порнографија, поуубаво видео што објаснува како што треба, нема :) @vlavot , погледни го видеото да видиш колку е застарена технологија IPS, тоа што е постар патент од amoled, не го прави инфериорен :) IPS екран е врвче :)
   
 16. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,966
  2,942
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  @prichina не реков дека е инферирен IPS-от, вие го правите супериорен што не е така, ви ги кажав бенефитите од амоледот, сепак доаѓа до ствар на вкус, како најбитно нешто кај овие тенки малу екрани е аголот на гледање и деталноста на елементите при темно, при темни бои, а овде амоледот гази, и во аголот на гледање и во деталниот приказ. Сега точно е тоа што го зборува @psyside дека се нагласени драчливи, неприродни и упаѓаат во очи, но не се од црвена лилјакова итн. Баш некна споредувавме слика на ХТЦ УАН и на ГАЛАКСИ С4, и драчливоста на боите и на двата телефона беше многу слична, и IPS екранчињата на телефоните се движат во таа насока, на жарење наспроти тие екрани на старите ХТЦ ONE X, NEXUS 4, итн, веќе им е јасно на конкурентите дека крајниот корисник ја сака таа драчливост, пријатна е и кон тоа се стремат веќе сите производители.
   

Сподели

Вчитување...