1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фиверр (повлекување пари)

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alexander_mkd, 30 Мај 2013.

 1. Alexander_mkd

  Alexander_mkd
  Intern

  15
  2
  20 Април 2012
  Машко
  Сакам да почнам со работа на Фиверр па ме интересира дали има некој искуство со Payoneer картичките за фивер ?
  Бидејки имам слушнато дека многу сечат(провизии дури и за проверка на сметка земале 1-2 долари ).
   
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  Сметката ќе си ја проверуваш онлајн, инаку payoneer картицата за Fiverr има многу помали провизии отколку обичната (5$ земаат за активација наместо 3$/месечно што беше претходно). Имаш 3$ мислам на секоја трансакција и плус некоја провизија ако има банкоматот/банката што зима. Провери, имаш кои се провизиите.
   
 3. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Провизиите кои ги пишува и провизиите на банкомат се на различна бранова должина. И активацијата кошта 23 а не 3 долари како што пишува. Ова од искуство го кажувам...
   
 4. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  Не е точно! 5$ ми зема при првото ставање пари на неа. Претходната која ја нарачав преку Payoneer директно, не преку fiverr ми земаше 3$/месечно.
   
 5. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
  Еве кои се трошоците:

  Card
  Card activation $5.00 Per card One time - when card is first loaded
  Card activation - Listed Countries $5.00 Per card One time – when card is first loaded
  Albania, Angola, Belarus, Bosnia Herzegovina, CôteD’Ivoire, Congo, Ecuador, Ethiopia, Iraq, Kosovo, Lebanon, Liberia, Macedonia, Montenegro, Pakistan, São Tomé & Príncipe, Serbia, Somalia, Turkmenistan, Zimbabwe.
  Loading Payments - Standard (Within 2 days) $1.00 Per load Each time card is loaded
  Loading Payments - Immediate (Within 2 hours) $5.00 Per load Each time card is loaded
  Maintenance Fee Free * Per card *$3.00 if card has a balance and is inactive during a consecutive 30 day period
  Card replacement $12.95 Per card One Time - when issuing a replacement card
  Cash Withdrawals or Transactions
  Cash withdrawal $3.15 * Per Trx When withdrawal is requested
  ATM withdrawal Decline $1.00 Per Trx When withdrawal request is declined
  ATM Balance inquiry $1.00 Per Trx When inquiry is made
  Purchase Transaction Free * Per Trx When card is used for purchases
   
 6. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Многу трошоци изгледаат вака.
   
 7. Alexander_mkd

  Alexander_mkd
  Intern

  15
  2
  20 Април 2012
  Машко
  Според ова доагја некои 10 долари за активација и 7-8 долари при вадење.
  Што и не е многу ако добро сум сватил :)
   
 8. gordon freeman

  gordon freeman
  Gaining Experience

  113
  54
  1 Јули 2011
  Најарно ти е на пејпал да си ги повлечеш, и од таму на сметката у банката.
   
 9. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Алооо, фримен... пејпал не работи со "македончиња". Не може да повлече пари у македонска банка. Ќе му ја блокираат сметата.... така да Payoneer е одлична работа. Не се големи провизиите и трошоците.
   
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,916
  26,299
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па и не е дека неможе да повлекува пари. Познавам многу луѓе кои парите заработени од интернет ги повлекуваат преку пајпал и тутунска банка.
   
 11. goranski

  goranski
  Gaining Experience

  305
  141
  20 Март 2013
  Машко
  работи работи, и тоа топ си работи....
   
 12. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Викаш дека неможе?

  [​IMG]
   
 13. DaCunha17

  DaCunha17
  Intern

  52
  3
  5 Февруари 2012
  Машко
  Значи, според вас кој е најевтиниот начин да се повлечат пари преку Fiverr ? Ја исто сум информиран дека не може преку Paypal ?
   
 14. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Payoneer
   
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Може преку paypal и најефтина варијанта е. Може да се јави проблем ако ги повлекуваш во македонска банка (со финтата преку словенија) па да ти побараат документи и да ти ја блокираат сметката.
   
 16. DaCunha17

  DaCunha17
  Intern

  52
  3
  5 Февруари 2012
  Машко
  Ќе биде некој добар да ми остави e-mail , да го потпитам за некои детали во врска со повлекувањето пари ? :) однапред Благодарам
   

Сподели

Вчитување...