1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фитнес, исхрана, здрав живот - општа дискусија

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од xhktw, 1 Мај 2014.

 1. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,227
  1,281
  2 Август 2009
  Покрај негата за нашите уреди, сигурно има и батки/девојки што се грижат за своето тело и здравиот живот. :)

  Еве една општа тема каде што можеме да споделиме искуства, дадеме совети, да се пофалиме со постигнувања, исхрана, бодибилдинг, и така натака.

  Ај пошто денеска не сум во состојба, утре ќе напишам нешто повеќе за мојот прогрес.


  Note: ДИСКУСИЈА ЗА НЕЛЕГАЛНИ СУПЛЕМЕНТИ Е СТРОГО ЗАБРАНЕТА!!!
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Абе сигурен сум дека укуцав во прелистувачот forum.it.com.mk, а не forum.kajgana.com. Некој баг е изгледа.
   
  На stefan_v, xenon, FLEGMA и уште 11 други им се допаѓа ова.
 3. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,227
  1,281
  2 Август 2009
  Хах, очекував ваков коментар. Брао бе. А зошто, не смее да има една ваква тема?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Де бре?

  Не си видел IronGeek сигурно ? :D

  Инаку ајде јас да започнам.

  Што користете од суплименти?

  Јас само креатин користам...

  5g пред и после тренинг.
   
 5. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,014
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Јас скоро сите можни суплементи ги пробав. Најголем впечаток ми оставија, Red Zone (пошо немаше animal cuts) , tribilus во 2 форми мислам (од различен производител) , креатинот и на пиадестал, Глутамин го ставам.
   
 6. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Да се надоврзам кон темата...
   
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Не е проблем да има. Ама го отворив форумот, кликнав на "нови мислења" и ми излезе само една тема со IT содржина, другото све офтопик беше.

  Инаку во врска со темава, против секакви суплементи сум и специјални диети. Јади тоа што ти се јаде, пиј тоа што ти се пие, ако сакаш тело да имаш - вежбај. Ама дуење ко балон во теретана не.
   
  xenon, tupacan и на masterficx им се допаѓа ова.
 8. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,227
  1,281
  2 Август 2009
  Јас суплементи засега ништо. Се си внесувам по природен пат. Одам во теретана месец и 1-2 недели (мада последните 2 недели забушавам ради празници), и напредок има солиден.

  Пред некое време ослабев над 25 кила, сега главна цел ми е да изгубам преостанатиот belly fat и да оформам градите како што треба. Па и може да се каже дека на пол-пат сум. Горниот дел од градите ми е камен, сеа од Понеделник почнувам на контра-кос бенч да ги уништувам долните гради како манијак :) Кардио ич не правам за сега, приметив дека трошам многу калории затоа што вежбам со големи тежини (поготово гради, 90% од мојата тежина), а планирам летово кога ќе завршам со обврските да комбинирам трчање на кеј со теретана.

  Кој е според вас најдобар начин за губење боди фет? Калориски дефицит + HIIT кардио? Суплементи? I need some ideas.
   
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Кога одев во теретана користев Creatine monohidrat,dibencozide,Amino 2700 od universsal,Glutamin, i 100% anabolic protein od MLO,yohimbi екстракт за под јазик.некое време и гејнер N-Large од Prolab(ако ми текне уште нешто ке додадам :D) почнав со 68 килограми и обем на рака од 34-35см,кревав 30кг на бенч(да не наведувам остало) :D За нецела година,9 месеци некаде напорно вежбање имав 97Кг,обем на рака "бицепс" 44цм а напумпан 47 скоро ,и кревав 100Кг на бенч,после паузирав па пак повежбав 3 месеца и кревав 120кг на бенч,значи кревав минимум 6 пати а не да се крене само :D.Вежбав 1ден:гради со трицепс/2 ден плешти со бицепс и задно рамо,3 den Рамо нозе,па одмор и оак одново но втор круг со други вежби,ако детално пишам програма ке ми одземе многу време.Јадев 6 оброци на ден,на секој 2,5 до 3 саати.И внесував околу 4-5000 калории на ден.Јадев околу 15 белки од јајца на ден,200-300 грама бело месо и 150-200 грама риба,тоа одприлика од протеинската исхрана,за јаглехидрати внесував варен компир,интегрален ориз,тестени и тн.
  Од додатоците на исхрана со ги напоменав креатинот го земав 25 грама на ден првите 5 дена(циклус на полнење)па останатите 5-6 месеци додека го примав по 4 грама на ден поделено на 4 пати по 1 грам.Амино 2700 пиев 3 пати на ден по 4 таблети,значи 12 таблети на ден.И 2 пати по 30 грама 100% анаболиц протеин од МЛО,еднас одма после тренинг 30 мин пред оброкот и еднаш пред спиенје.Глутамин земав 5 грама пред тренинг и 5 после тренинг.Тоа е воглавно,а од тие 9 месеци 3 месеци наместо оброк после тренинг заменував со гејнер,дозата беше 200 грама N-Large од Pro lab.Dibencozide Земав 2 капсули на ден,една на сабајле нагладно една пред тренинг.Тоа е одприлика,имав брзи и видливи резултати,но и метаболизмот ми е таков,генот.кај различен човек различни резултати.Исто имав карактер за тоа,еднаш во тие 9 месеци не се осудив да каснам благо или што и да беше а не го имав во програмата.Ептен бев занесен по билданје ама ми помина мерак брзо,пораснав :D Пробав и андростенедион(не е стероид,некоја замена демек која никаков ефект нема според мене и ја баталив)Исто сум пробал повек гејнери и високопроцентни протеини и видови на аминокиселини но N-Large ми остави најголем впечаток затоа го споменувам.Од креатин Купував од ultimate nutritin микронизиран и тоа е што ми текнува накратко.
   
  stefan_v, jovce., pane96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  Од здрав живот би ви препорачал шетање по село ( по можност во планински предел ) и јадење се што ќе ви понудат баба и дедо од тамошна производња. Немојте да мешате ги спојувате поимите како “фитнес во град“ со здрава исхрана или здрав живот. Јадеме толку многу пестициди, адитиви, конзерванси и емулгатори што мислам дека ми фали да лапнам уште бензин и да почнам да брмчам. Секоја чест на тие што наоѓаат време да спортуваат, и тоа допринесува за психичка релаксација и за подобра кондиција и метаболизам, но препорачувам сета таа енергија да се користи за бегство во некој поприроден предел за да имате поздрав живот и организам. Негде онлајн прочитав реченица што ни го опишува ова модерно доба : Everybody's counting calories, but nobody's counting chemicals.

  Во врска со телото и физичкиот изглед можам да ви кажам дека viksa86 ме знае и во периодот кога имав 118 килограми и кога имав 79 килограми. Ама ич не е битно како изгледаш.

  xhktw за губење калории е најдобро возење велосипед. Треба да си купиш мерач на пулсот за на рака. Секој организам на одредени отчукувања на срцето троши најмногу калории ( ова на спортска медицина можат убаво да ти објаснат како дејствува ). Ти треба да го најдеш тој пулс и да пазиш што подолго да го држиш тоа темпо. Што подолга релација на возење, поубаво за тебе. Трчањето знае да направи повреда и истегнат мускул, со велосипед се тоа оди поглатко, и полесно. Најважно е да знаеш дека 70 % од резултатите во фитнесот/боди билдинг е кујната, 25 % е тренингот а 5% суплементи. Фокусирај се највеќе на исхраната. P90X е многу добра програма и дава одлични резултати.
   
  Costigan_Jr, The_Man, jovce. и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,227
  1,281
  2 Август 2009
  Исхраната ми е доста средена, ама еве овие 2 недели како се погоди.. Мислам дека се уназадив 2 месеци наназад. Нема везе.

  Иначе нели повеќе калории се губат со трчање? Ако си добро загреан не верувам да се повредиш така лесно. P90X во комбинација со теретана ќе ми биде смрт, нема шанси. Плус дома немам услови да поставам вратило што е огромен фактор во таа програма. Во теретана да го вежбам тоа малце ми е дегенски, не бива.

  Ќе гледам летово ама 100% да средам исхрана, ќе почнам и квалитетно кардио да правам, па може и да пуштам некоја слика пред и потоа. Битно е да имаш добра мотивација и да имаш цврст карактер, а не да заборавиш на се кога ќе видиш благо или слично :)
   
 12. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  Биди упорен, јас сам ја правев програмата P09X во теретана 3 месеци а клиповите ги конвертирав во 3gp и ги гледав на Sony Ericsson T715. Ич не ме интересираше што мислеа другите, јас бев во супер форма за тоа време додека вежбав.
   
 13. jovce.

  jovce.
  Gaining Experience

  487
  242
  29 Јули 2010
  Машко
  Ааааааааа мојата омилена тема, like like :p
  Иначе како што кажа @masterficx најбитна е исхраната, која за жал не ја применувам најдобро т.е. гледам што повеќе протеини да внесам во денот (додека калориите не ги бројам) од кој претежно туна, стек, јајца.. одбегнувам газирано и благо колку што можам, сепак има резултат, качив на маса, а воедно почнаа да се оцртуваат стомачните :D... Од хемија .. ова де суплементи досега сум испил протеин од Dymatize, Gourmet со вкус на чоколадо 1.2КГ(тоа во далечната 2012та кога отидов 1-2 месеци хх). Оваа година, 10-ти јануари, еден pre-workout Hot Blood (бричи*ур) за кој ги фрлив парите за џабе, креатин монохидрат 300ГР од Dymatize кој го купив уште 2012 и само 100тина грама го имав испиено тогаш, (не ми дејстува монохидратот кај мене) го допив сега пред месец дена бидејќи до 5-ти имаше рок на траење (да не се парите за џабе). Веќе од 2-ра/3-та година вежбам по дома, во теретана до средно отидов севкупно 2-3 месеци со паузи по 2 недели, додека оваа год од 10-ти јануар па се до саботата одев без прекин и со таа исхрана што ја терам задоволен сум за сработеното. Во овие неполни 4 месеци од 78КГ стигнав на 80-82КГ, не се многу но одам колку што можам на почисто (трчам на стадион, возам точак...). Тренингот ми е: гради-бицепс, грб-задно рамо, трицепс-предно рамо, нозе-стомак.
  Воглавно имам добра основа и гени, качувањето на маса немие проблем бидејќи ја качувам брзо. Сега правам мала пауза па повторно ќе отидам, сакам да земам за брзо нешто посилно како Animal Pump доколку најдам тука или ќе порачам од Амазон, а за оние бомбоните би сакал да пробам, но како што читам имаат нус појави како ќелавење, а несакам тој процес да го забарзам на овие години и поради тоа не бил зел такво нешто :/.. И така натака народе, запамтете најбитна е исхраната, па се друго доаѓа после тоа, истотака не запоставуајте нозе и вежвајте ги сите групи подеднакво, не форсирајте само на една група. Сепак скап спорт е бодибилдингот и секој не можи да си дозволи минимум 200 евра само за храна и суплементи но пален ќејф го прави совето :)
  ИИИ една слика од бицепсот ххх (до кај 43 и ОК ке си е).. 20140424_192711.jpg
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,007
  18 ноември 2009
  Во 21 век се провлече една лага дека дуењето во теретана е здраво.
  Три пати неделно идете ,дигате тегови за раце,нозе,гради и........сваќаш дека шварци не ги напраил тие мускули само вежбање. Затоа почињаш да земаш суплименти зошто не е можно да внесеш толкава количина на протеини преку исхрана.

  Потоа се зема креатин со чие конзумирање бубрезите работат повеќе од потребното(воспалителен процес),така што животниот век на тој орган се намалува.
  Се разбира ,и за другите суплименти кои се користат во бодибилдингот важи истото. Тоа што се внесува мора некој да го обработи,а кој друг ако не органите.

  Значи заклучивме дека бодибилдингот е екстремно здрав и како што вели јовче скап спорт,чунки треба да се купи таа хемија(не е проблем што е хемија,проблем е што е огромна количина на протеини и што ти знам друго).


  Во меѓувреме има ефтини спотови како трчање, качување по планини,пливање,вежбање со сопствена тежина тежина...со еден збор здрав живот .:D И можеш да јадеш и пиеш што ти душа сака.  Немам ништо против билдањето дечки,само не ми идеше со здраво.:)

  Мал совет:две лажички мед пред и после тренинг преку метаболички процес ќе ви дада исто енергија колку и тоа креатинот.
   
  На Molec и ChemicalAngel им се допаѓа ова.
 15. ChemicalAngel

  ChemicalAngel
  Gaining Experience

  794
  210
  24 ноември 2008
  Најдобар начин ти е со трчање, велосипед или пливање, но со голема минутажа
  Трчање од 40 минути нагоре, велосипед од 2 часа нагоре или пливање од 40-45 минути нагоре.
  Спореди ги атлетичарите што се на кратки и на долги стази, па и животните (оние што напаѓаат од заседа и оние што трчаат да го фатат пленот) и ќе ја забележиш разликата.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А за клецање шо праиме?
   
  На Mr.Jack, FLEGMA, goranzoran и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  731
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Прво се слабее па се клеца, си има ред тоа :p
   
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,024
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ако се дигне после....
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  731
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Е тогаш јебига нема бирање дупка... Поготово со стероиди... у шипка
   
 20. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Најболји начин за маса се знае, 3-5 пати неделно во кафана, прво салатиче со 4-5 ракиички, па сиренце со печурчина и бело винце, па едно парче мелено, едно пилешко и едно ребренце( по можност на истите да има сланинЧе, кашкавалЧе, печурЧе и вратЧе) + црвено вино.
  Обем на стомачни +20см за 6 месеци.
   
  На xenon и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 21. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Ја од дома си носам :cool:
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 22. smole

  smole
  Unstoppable

  3,187
  3,699
  18 Април 2007

  Ако си фаца може и со обратен редослед :)
   
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Note: ДИСКУСИЈА ЗА НЕЛЕГАЛНИ СУПЛЕМЕНТИ Е СТРОГО ЗАБРАНЕТА!!!
  Те молам објасни што мислиш под зборот "Легални" за да нема забуни.
  Пошто стероидите како deca durabolin,testosterone,bionabol се продаваат во аптека,ма да ретко кој продава сега пошто повеке се користат директно во билници установи.Значи легални се,но неовластеното користење е забрането,исто и користењето за време на такмичење е забрането.А ако јас и ти од чеив користиме анаболици закон неможе ништо да ни направи,ако не се такмичиме на места каде тоа е забрането.Малку се збунувачки законите околу ова,но зборување за тоа е друго,а препродавање е трето и сосема забрането.Но поради самата природа на тие медикаменти и штетните последици е вистинската основа за која не е пожелно да се зборува а не законот.
  А и самите закони се измешани,стварно незнам кој медикаменти и додатоци се забранети кај нас.Пошто може секаде некој суплимент да е дозволен а кај нас забранет и обратно.Ефедринот кој го спомнав по брзо го гледав по аптеки и не верувам дека е забранет,но во некој земји е строго забранет.Па ако некој навистина знае што е забрането за користење а не за продажба пошто нели ние не продаваме е добро да се каже,ма да не верувам дека користењето е законски забрането на кој и да било суплимет па и на анаболиците.
   
 24. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  962
  698
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Освен протеини,глутамин и амино друго немам пробано
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Ами ако имаш пари не ти требит тоа.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...