• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Фискални каси за е-трговија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vasel

Intern
18 октомври 2014
3
1
Здраво, тема која ме интересира со оглед на тоа дека припремам страна за е-трговија. Дали е потребно да се има фискална каса вршење е-трговија ? Дали е потребно да се издава фискална сметка за електронска продажба? Дали е-фактура функционира во Македонија и како ?

Сите мислења и искуства се добредојдени, се надевам и дека оваа тема ќе помогне на повеќе луѓе заинтересирни за е-трговија со оглед дека не успеав да најдам нешто слично на форумот.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,721
1,548
sistrum.mk
За физички лица е-фактура е ОК, тие ти плаќаат од нивна сметка на твоја сметка, и ти имаш доказ за наплата на извод. А за правни лица (фирми) покрај е-фактура ке треба по извршена уплата да им пратиш отпечатена фактура за во сметководство.
Така мене ми имаат казано кога барав “зелени“ фактури за фирма
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,092
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Доколку плаќањето е исклучиво преку сметка (жирално) не потребна фискална сметка,меѓутоа ако плаќањето може да се врши и во готово, при доставата на производот потребно е да се достви и фискална сметка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,557
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно