1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фискална Каса

Дискусија во форумот 'Останати' започната од GigaC, 16 Мај 2008.

 1. GigaC

  GigaC
  Intern

  344
  7
  23 Април 2008
  Здраво момци.
  Имам едно прашање и сакам да ги замолам сите оние што се бават со таква работа да ми помогнат.

  Еве вака :
  Правам една програма во Visual Basic и сега сакам да ја поврзам со фискална сметка.
  Постои ли начин да се изведе тоа ?
  Како ?

  благодарам однапред :)
   
 2. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Хм... Мислам дека има на интернет програми за компуникација помеѓу компјутерот и фискалниот печатар... побарај мош ќе најдеш, знам еден другар така има напраено и најдено програма со цела документација како да се искористе за успешно да се направи излез на печатарот
   
 3. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Зависи за која каса / принтер. Не е исто за сите (или подобро кажано различно е за сите ). Во основа треба да се обратиш кај овие продавачите на фискалните и да им пообараш софтвер (DLL, OCX или слично + упатство).

  Ја имам програм за продавница и работи на принтерите на Дуна, Давид и Анхоч. Ако треба помош кажи.
   
 4. pudge

  pudge
  Intern

  128
  1
  28 ноември 2007
  prvo treba da znaes kako raboti cela taa naprava,posle treba da znaes serial port programming ili device driver ili embedded ili kako sakas nareci go....
   
 5. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  vaka drugar ...za so Visual Basic ne znam dali mozi ( verojatno mozi ama neznam kako ) a siguren sum deka so delphi mozi ... ne se razbiram mnogu no znam deka komsijata moj pravi takov softver i dobro go prodava
  eve ti link do negovata strana pi6i mu moze ke ti pomogni :)
   
 6. GigaC

  GigaC
  Intern

  344
  7
  23 Април 2008
  Хм... да да.најверојатно ке ми треба некој фајл (DLL, OCX) ама незнам дали газдата на локалот го има ЦДто што е со фискалната каса. ке видам што ке направам ... сепак фала :p
   
 7. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Теоретски не ти треба ништо.

  У принцип имаш два начина да „печатиш“.

  1. Со dll, ocx... како што велиш. Треба да оствариш комуникација со сериски порт. После ти треба протоколот (што да му пратиш за да принта).... Тоа све имаш у документација од производителот.

  2. Полесен! Секоја фискална има .exe фајл. ти треба да генерираш txt фајл (обично со друга екстензија) и да го повикаш "fiskal.exe print.txt" со што содржината од print.txt се праќа на фискалната. За ова не ти треба виша математика со dll, сериско/паралелни порти + протоколи.
   
 8. GigaC

  GigaC
  Intern

  344
  7
  23 Април 2008
  Еј...ова навистина може да помогне. Значи се што треба да направам е да побарам CDто од фискалната, да го инсталирам софтверот и да го повикам како што ти напиша. Ако ова работи ќе биде супер.Благодарам :baknezh:
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  CD со ниедна (бар од тие што сум ги видел) не иде. А сум видел на Давид, Дуна, Акцент и Макпетрол. Незнам за електрософт.

  Ќе треба да си побараш од фирмата од каде е фискалната каса.
   
Слични теми
 1. W1ndows
  Одговори:
  76
  Прегледи:
  23,301
 2. daceee90
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,763
 3. NERD.
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  6,641
Вчитување...

Сподели

Вчитување...