Firmware za Speedport W503V typ A

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од Kamikaza_t, 9 Јули 2017.

Тагови:
  1. Kamikaza_t

Kamikaza_t n00b

2
    0
    3 Септември 2016
    Машко
    Zdravo,
    moze li nekoj da pomogne kade mozam da simnam firmware za Speedport ruterite na Telekom W503V typA.
    Sakam da go koristam kako AP mi kazaa deka DD-WRT umale za niv ama nemozam da najdam...

Pozdrav

2. hipo

hipo Ентузијаст

1,404
    1,027
    27 Јануари 2011
    Машко
    Тој рутер припаѓа на Телеком и доколколу си прекинал договор ке треба да го вратиш назад. Ако не го вратиш ке добиеш фактурче од ~6000ден.

Додека го користев како корисник на Телеком, јас нем сум нашол ни еден фирмвер за тој рутер.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FLEGMA

FLEGMA Sensei

6,757
    9,634
    2 Август 2012
    Машко
    Ако решиш фиксниот да го користиш како prepaid тогаш не го бараат назад. И покрај тоа што си го прекинал договорот за интернет.
    Проверено.

4. lynx

lynx Sensei

3,008
    2,287
    4 Септември 2008
    Тој рутер нема ddwrt.

На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
  5. hipo

hipo Ентузијаст

1,404
    1,027
    27 Јануари 2011
    Машко
    Јас им откажав се комплет, интернет, фиксен, мобилни...никогаш повеке со нив.

Имам наоѓано информации на некои полски и германски фпоруми дека може да се промени т.е. инсталира друг фирмвер но нигде немаше линк за спуштање. Па се откажав од таква идеја. Јас го користеф рутерот само како модем и фиксен телефон си имав друг рутер поврзан на него.

6. Kamikaza_t

Kamikaza_t n00b

2
    0
    3 Септември 2016
    Машко
    ok... fala decki, definitivno ke si nabavam nov AP :) ...
    inaku vo telekom otkazano pred okolu 2 godini i sto e cudno ne go sakaa nazad :) :). ako mu treba na nekoj go dobiva na poklon odma :) :)

7. FLEGMA

FLEGMA Sensei

6,757
    9,634
    2 Август 2012
    Машко
    Чичко Флегма да ти кажит нешто што држи вода! Со нив никогаш не си на чисто. Прашање на време е кога ќе го побараат! Е тогаш, ако го немаш, ќе бидеш фактуриран како за најдобриот гигабитен рутер на пазарот а ти ќе киниш живци затоа што заканата е реална и... ќе биде извршена со, нормално, извршители.

Јас да сум на твое место ќе им го вратам или ќе го чувам. Моја пријателка плати цело богатство за тоа шугавите D-Link-ови кои ги даваа во периодот 2002~2007.
    И пази! Не се задоволуваат само со вратен рутер. Адаптерот ќе ти биде наплатен како за полнач за лаптоп, адаптерите RJ-11 > RJ-45 ќе ти бидат наплатени еден куп пари а можно е да одбијат да го земат како не-целосен. Затоа памет во глава.
    Нема зезање со монополско-лихварска фирма како телеком. (намерно е со мала буква)

turbiny, kirev, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. kirev

kirev Sensei

4,259
    2,740
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Провери дали го должиш. Да не те изненадат со извршител

9. krema

krema Professor

4,112
    3,407
    24 Јуни 2009
    Машко
    Тој модем рутер е наменет да се користи во нивната мрежа, за други намени е тотално некорисен.

Сподели