1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фирми - MK Фејл

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од tomi, 27 Мај 2012.

 1. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Fatal1ty_, atanastanas, RagingDemon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,705
  2,309
  14 Декември 2010
  Машко
  Ја имаат и погрешено резолуцијата на фотографиите, 1200x1600 :oh:
   
 3. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Во Македонија некои фирми се...
   
 4. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,417
  599
  3 Мај 2010
  Машко
  Овие освен спецификации, ја утнале и ценава бре!
  Башка не се само они, има еден куп такви како нив, па и повеќе.
   
 5. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Веќе ги имавме споменато AMC во друга тема, но ете пак ќе ги спомнам пошто се дефинитивно на врвот на феил фирмите во мк.
  На еден другар во гејмер пц му лупнале осакатена GT 430 со 64 битна магистрала и 2 ROPS. 2 ROPS!
  Се пожаливме за тоа, му ја сменијa за исто ѓубре, овој пат со 4 ROPS o_O . и 2 гига видео рам :eek: .
  немаше разлика во перформансот.
   
  На MasteR_#0 и IntelAmd им се допаѓа ова.
 6. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,247
  24 Март 2009
  Машко
  Сега очекувам да се јават поборниците за "правата" на фирмите и да објаснат како Македонија е мал пазар и како цената од 6600 на производ од 1500 е сосема оправдана и нормална. :D
  ЈК

  Ништо чудно, одамна знаеме дека повекето македонски фирми се фејлови од епски размер ака Epic Fail.
   
  На Kajsibebraat му/ѝ се допаѓа ова.
 7. atanastanas

  atanastanas
  Gaining Experience

  278
  93
  2 Мај 2012
  Машко
  pa vo amc gtx 460 e poskapa od 560 XD
  i vo niko r5870 e nad 20 000
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  АМЦ, Нико, СЕТ и најголемиот дел од овие помаливе подрум-фирмички се сите во принцип fail.
  Замисли, АМЦ почнале да продаваат миксери во продажен салон а немаат еден мочан MP3 Плеер во понуда.
   
 9. Ace Lud

  Ace Lud
  Practice makes perfect

  1,114
  1,934
  7 Април 2012
  Машко
  Ева една гејмерска машина од Нико па вие проценете што процесор има во него.
   

  Прикачени датотеки:

 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зоште да проценуваме каков процесор има во него? Иначе процесорот е тотална утка за гејмерски процесор. Hyper Threading и гејминг многу многу не се сакаат
   
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,431
  10,324
  13 Јуни 2009
  Уф, ќути арно што не играм игри иначе гадно ќе бев зезнат.
   
  На gremlin, gOJDO, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Немаше да бидеш зезнат кога веќе не играш игри. А да купиш i7, а да не работиш тежок мултитаскинг или рендеринг туку да играш само игри тогаш си фрлил џабе пари. i5 без HT е подобра варијанта за игри, побрза, поевтина, подобар OC.
  Заебот е иначе само во фрлените пари иначе разликата во перформанси со HT vs no-HT е некои 5% +/- ситно
   
 13. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко
  FAIL luge...

  NA slikata e slikata od [ Intel Inside Core i5] a pak na konfiguraciata e staven i7-3820
  150.000 denari....
  So ovie pari moze da se napravat mokni masini koi ke gi vozat site igri na ULTRA !
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ахх, сликичката тек сега ја забележав... (jackass)
   
 15. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  150.000 za pc e totalen overkill, koga i5ka, pa i i3ka ili eve nekoj phenom II so 6850/70 ili 560/ti so 8 gigi ram posto e eftin, e sosema dovolen za 80 posto od situaciite :) sega koj saka poveke ke si plati poveke ;)
   
 16. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,238
  1,373
  10 Септември 2010
  Не постојат џабе фрлени пари во IT технологијата, или ти треба или ти е мерак :D
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Така е, меракот пари кошта. Се сеќавам на времето купив од Анхоч Кингстон USB Stick од 2Гб кога 512мб беа уште скапи. Од пути мерак... Сеуште го имам и работи ама сега цената му е 200 денари :)
   
 18. tomi

  tomi
  Guru

  9,816
  9,055
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Што кажа сеа. Па ако некеш HT ти I7 или I5 ке си исклучиш во биос и завршена работа. HT не му смета на оверклок се прават одлични клокање со вклучено HT
   
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Можеш де :) Не велам не.
   
 20. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  А зошто би му сметало Hyper Threading за игри?
   
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Технички не сум сигурен зошто но луѓето правеле бенчмаркови и заклучиле дека со HT се губи нешто ситно перформанси при игри:
  http://www.overclock.net/t/518995/i7-hyperthreading-negatively-impacts-gaming

  Исто така КОМПЈУТЕР со хард диск (наместо SSD) генерално е побавен во I/O операции кога НТ е оклучен (8 тредови) отколку со исклучен НТ (4 тредови). Бидејќи хард дискот е голем bottleneck не е исто 8 тредови во исто време да бараат пристап до I/O отколку 4. Ако се има SSD муабетот е сосем друг. Во тој случај важи The more the merrier.

  Еве самите пробајте ако имате i7 и ќе видите дека Windows multitasking со исклучен НТ е побрз отколку со уклучен кога има интензивни I/O операции ;)
   
  На IntelAmd му/ѝ се допаѓа ова.
 22. JimmyHoFFa

  JimmyHoFFa
  Gaining Experience

  270
  180
  6 Март 2012
  Машко
  леле и јас имам случај во револушн компјутери, отидовме со еден другар да купи кулер за процесор обичен кулер мастер вика немам на залиха тука да одам до магацин да зема,м пали скутерот и го нема 10 мин се врака и вика 320 ден за кулерот, другарчево како ок ке го земеме, после идеме во сет компјутери и го знаевме дечкото што работи таму и гледа ние со кеса од револушн и внатре кулер вика чекај да го проверам на монитор излага дека е купен пред 20 мин, значи типчето си тркна до сет зема кулер за 230 ден и дојде кај него во продавница и ни го шитна за 320 ден, се разбира многу се смеевме и веке не сме отишле во таа продавница повеке, многу голем фејл беше тоа .:crazy:
   
  AlexanderMK, d_yor8 и на MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 23. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,758
  4,313
  20 Февруари 2011
  Машко

  HAHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHHA LELE koj FAIL ! HAHAAHA
   
 24. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  197
  18 Јануари 2012
  Хахаххахах EPIC :D
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Палел мотор и се мучел за 90 денари ќар?
   

Сподели

Вчитување...