1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено Firma vo MK ili Offshore?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од NIko7, 3 Март 2019.

Тагови:
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. NIko7

  NIko7
  Intern

  5
  1
  2 Март 2019
  Zdravo decki, nov sum tuka i ne deka ne citav po forumot, tuku posto vakva specificna tema ne najdov, resiv da napravam edna:

  Pocnav da pravam golemi sumi na pari online i problem ne znam dali:

  1. Da otvoram firma vo MK
  - Ali so ogled kon kade ni odi drzavata, 2 saata do otvaranje na firma citajci online ispadna cel mesec trckanje, na forumov sretnav od posle ce ti burickaat od kade kako sto pa tie pari - ne sum mnogu za firma vo MK, si plativ 15% dakon na parite kako fizicko lice.

  2. Offshore firma
  - Izgleda nogu ednostavno i brzo, plus opcija da ne placas nikakov danok (tax free zemji). Sretnav na forumot Belize ili Panama sugestija - ali pak parite ce bidat daleku od mene, mislam noa ne sum kade sto se parite, voedno pravilo bilo tokmu taka za da nemas problemi so blokiranje na smetki i.t.n

  Za kraj, minatata nedela vo MK primiv skoro 15k EUR (sreca so ne pustiv invoice za poveke, ke sum stanel danocen ovrznik, pa ce moralo firma, bea nesto pomalce od 15),

  Vo DE veke blokirana smetkata isto skoro 15k EUR pred 3 nedeli. Od bankata vo DE rekoa stoela golema suma na pari sto ne sum ja platil, pa za toa bila smetkata blokirana. Valjda e danokot na tia pari.

  I plus Imam uste mnooogu za primanje

  Glavno prasanje e: Kolku se sigurni tia Offshore metodi. Bev sovetuvan, firma vo Belize, smetka duri Afrika , sto mi e nepoznato i zatoa pisav tuka.

  Pozz
   
  Последна промена: 3 Март 2019
 2. NIko7

  NIko7
  Intern

  5
  1
  2 Март 2019
  Ah zaboraviv, ova se CPA, affiliate pari.
   
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,353
  2,955
  4 Септември 2008
  Значи ти сакаш да дознаеш како да примаш големи суми и да го заобиколиш данокот? Тогаш си се обратил на погрешното место, има специјализирани консултанти за оваа работа, не тука на форумов.
   
  На The-spiki, JasSum, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. NIko7

  NIko7
  Intern

  5
  1
  2 Март 2019
  Ne mi mene za zaobikoluvanje na danok, mi e do da ne mi smetat institucii vo rabotenjeto!

  Ali ako ima opcija, zosto pa da placam danok, kako sto znam na isti pari placas danok do kraj. Do kraj mislam dodeka ne gi potrosis parite so si napravil
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  2,951
  3,292
  18 Април 2007
  Школите, патиштата и останатата инфраструктура не паѓаат од небо туку од собрани даноци се прават.

  Вака или така ќе си платиш данок како што и треба.

  Треба малце граѓанска свест.
   
  На JasSum и goce03 им се допаѓа ова.
 6. NIko7

  NIko7
  Intern

  5
  1
  2 Март 2019
  Da, da, na denot koga placav danok za parite so gi primiv vo MK vidov kolku parite od danocite sobrani se trosat za raboti sto gi spomena.

  Dedo se sopna od mazniot, nepodignat trotoar sto vece taka stoi kolku sum jas, 31 godina?
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  895
  472
  12 Април 2017
  Машко
  Братче, отвори фирма, примај пари, плати си ддв и терај. Нормлано е даног да платиш.
   
  DonFrozex, goce03 и на smole им се допаѓа ова.
 8. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Личен банкар или личен сметководител.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 9. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чим толку големи пари правиш а не сакаш да плаќаш данок, пакувај куферите и правац Белизе.
   
  На DonFrozex, mrkela2009, stefan_off и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  890
  1,038
  9 Јуни 2011
  Машко
  Или Тајланд, таму ќе живееш ко КраЉина со тие пари :)
   
  На theAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,250
  306
  26 Јануари 2012
  Ako ne e tanja od sto zarabotuvas tolku sam si ili tim
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  HotLine, од што друго може да се заработуваат големи пари.
   
 13. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  192
  118
  13 Март 2017
  Машко
  Прво, да не ме сфатиш погрешно, ти посакувам дупло поголема заработка и успех во што и да работиш, но..

  Незнам кај си читал или кој ти кажал, али отварање на оф-шор сметка на места како Панама, Белизе, Кариби итн итн. не е толку едноставно.
  Да не го тупам многу многу, но сума од 15,000е, е смешна сума за отварање на сметка во овие места. Од старт ќе бидеш одбиен.

  Секоја пара што ќе ја примаш во некаква електронска форма, кад тад ќе мораш да ја пријавиш. Со самото тоа што ти легнуваат средства а ти се правиш на тошо, уште толку ќе те форсираат..

  Е сеа ако праиш кеш без позадина, без никаков доказ (нешто мутно) ондак имаш други проблеми..
   
  На The-spiki и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 14. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,728
  1,801
  8 Мај 2007
  Машко
  Ко што ти кажаа, за офшор, ова се смешни пари. Да ставиш уште една нула, е тогаш си веќе во офшор категорија.
  Туку, зошто бегаш од данок? Од што планираш да се оправи било која држава, ако не плаќа некој данок. Не оди по пат, оди по планина, ама ќе ти затреба доктор... па утре ќе ти затреба и градинка и ќе ти затребаат ред други работи кои сега ти се небитни, па одеднаш ќе ти станат битни.

  Од друга страна, на окупатори и узурпатори, данок не им се плаќа ;)

  А како совет: тука си на погрешна адреса. Тебе ти треба консултатнска фирма која ќе наплати дебело за ова што ти го бараш. Ќе добиеш точна правна поука како и каде да ги носиш парите, со тоа што дел ќе бидат за нив.
   
  На The-spiki и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  895
  472
  12 Април 2017
  Машко
  Значи, пак данок? :p
   
 16. NIko7

  NIko7
  Intern

  5
  1
  2 Март 2019
  Se e legalno, kako sto spomnav, ova se CPA Affiliate pari.

  I se nogu povece od 15k, drugite i site so se trupaat si lezat kaj Networkot (Sreca sto vece se znam so tia luge :D).

  Kako i da e, greska sto prasav tuka, izvinete mnogu. Veke si go najdov resenieto

  Pozdrav
   
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,957
  4,098
  28 oктомври 2008
 18. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  895
  472
  12 Април 2017
  Машко
  „Да не ме малтретира државата, не ми е до данокот“ - Said everyone ever!
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 19. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  Државата не малтретира ако плаќаш данок, државата малтретира ако НЕ плаќаш данок.
   
  The-spiki, Speedster, JasSum и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  545
  749
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Кул, ај сега мене кажете ми како да заобиколам данок? воедно и како да имам струја на диво, и како да изградам без градежна парцела објект? Ве молам, се е легално! /s
  ќе отварале офшор компании, боже. Па за испод милионче обрт месечно не се ни помислува на тоа, другите давачки се поголеми отколку данокот. Незнам како на луѓе им смета 15% данок а живеат тука. Фати парталите пресели се, доста ни е од вакви лакомци ко тебе. Фала многу пријатно
   
 21. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,728
  1,801
  8 Мај 2007
  Машко
  членска од партија?
   
  theAngel, borcep, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  650
  2,185
  27 Јануари 2014
  Машко
  Или да се пресели во арачиново.
   
  На Futurelakimens и JasSum им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  И не само тоа, туку треба да бидеш и во нивниот потесен круг.
   
 24. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  312
  243
  25 Август 2016
  Машко
  Од кога во Македонија данокот што го плаќаш се користи за општото добро? Вие у Норвешка да не имате до сега живеено?
   
  DonFrozex, ileste и на Ragnar им се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чинам дека темата треба да се затвори, решението е најдено.
  Студио!
   
  На toshex и igor_xxxx им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. sime_simovski
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,684
 2. Ѓоре
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  832
 3. NERD.
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,340
 4. djmeshko
  Одговори:
  82
  Прегледи:
  8,996
 5. Teh123
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  3,406
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...