1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фирма во Естонија како e-resident?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од petelko23, 5 ноември 2018.

 1. Viziano

  Viziano
  Intern

  28
  22
  9 Јули 2014
  Машко
  Неможеш да префрлаш пари на лична сметка како и кога сакаш.
  Тие пари што ќе ги добиеш од клиентите се пари на фирмата. А после ти си даваш плата месечно. А ако дадеш влог 2500евра ќе можеш годишно да вадиш пари од профитот(надвор од платата).

  Не знам точно али за плата ќе платиш данок тука а во Естонија не.
  Но, мислам дека за да си даваш плата, треба и "board member" плата да даваш, а на тоа се плака 20% данок во Естонија. Не сум 100% сигурен за ова.
   
 2. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Не знам во естонија како е регулирано, но кај нас можеш во секој момент да си префрлиш пари од фирма на лична сметка, само треба да платиш 10% данок.
   
 3. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  662
  657
  15 Септември 2012
  Машко
  И да му образложиш на сметководителот зошто си префрлил пари, за да може соодветно да ја книжи трансакцијата...
   
 4. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  Се е ова добро додека не прочитав коментари дека не можело Paypal сеуште да се отвори, имало проблеми.
   
 5. Viziano

  Viziano
  Intern

  28
  22
  9 Јули 2014
  Машко
  PayPal со фирма во Естонија?
  Може, се отвара без проблеми.
   
 6. asdasd

  asdasd
  Intern

  23
  4
  23 Јуни 2010
  За некој повеќе упознаен :). Што се случува ако нешто се оданочува во Македонија, но во Естонија не. Дали во тој случај не треба да се плати данок ако бидам исплаќан во Естонија за истата работа.

  Исто така дали добиваме адреса кај што да речеме може да се испрати картичка за некој Е-wallet пошто скоро сите се лимитирани за ЕУ.
   
 7. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,076
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Вака, ја веке извадив e-residency од Естонија, документите ги подигнав (најблиску опција е атина во естониската амбасада)

  1.По тоа што разговарав со амбасадорот, ни кажа дека за отварање на сметка во банка мора лично да се оди таму ( сеуште им е во тест и бета верзија аплицирање за во банка преку интернет)

  2. Друго денеска што дознав е дека доколку таму направам голем промет и сакам парите да ги донесам во Мк, тука ке мора да се плати разликата до ДДВ, пример ако таму платам 10 посто, тука ке треба да доплатам уште 8% за ддв то, бар така ја сватив у тој контекст, што значи нема пак никаква математика..освен ако не ги носам парите тука пда ги трошам од таму ама тоа нема логика никаква
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Leon Kennedy
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  911
 2. SkechBoy
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  6,081
 3. pHeNoM
  Одговори:
  48
  Прегледи:
  4,303
 4. Psychoo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,353
 5. flashjuventus
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,187
Вчитување...

Сподели

Вчитување...