Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Firewall and Nat configuration

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Абе на рутеров имам проблем. Не знам што/како да конфигурирам за да можам најнормално да симињам торенти. Koристам BitComet. Симнувањето ми оди споро и ми јавува Your listening port is unreachable. Check your Firewall and Nat configuration. Еве слика

untitled1wb2.jpg


Може некој да ми помогне?
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Абе на рутеров имам проблем. Не знам што/како да конфигурирам за да можам најнормално да симињам торенти. Koристам BitComet. Симнувањето ми оди споро и ми јавува Your listening port is unreachable. Check your Firewall and Nat configuration. Еве слика

untitled1wb2.jpg


Може некој да ми помогне?

Izvadi si utorrent client i nemaj maka disable dht.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Jas imav isto taka problem i go reshiv.
1. Bi ti preporachal da korisitsh portovi od 49152+ t.e. portovi koi ne se rezervirani t.e. koi se 'privatni'.
2. Koj ruter go imash? Kakvi se` opcii imash za NAT na ruterot?
3. Dali na NAT-ot ti se pushteni i TCP i UDP paketi?
4. Ti ja preporachuvam ovaa strana za detalna pomosh.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Jas imav isto taka problem i go reshiv.
1. Bi ti preporachal da korisitsh portovi od 49152+ t.e. portovi koi ne se rezervirani t.e. koi se 'privatni'.
2. Koj ruter go imash? Kakvi se` opcii imash za NAT na ruterot?
3. Dali na NAT-ot ti se pushteni i TCP i UDP paketi?
4. Ti ja preporachuvam ovaa strana za detalna pomosh.

1. Како да ги користам тие поголемите портови? Во BitComet-от ми дава опција само докај 29 000 некаде.
2. Имам Asus RX3041
3. Еве принт скрин. Мислам дека тука треба нешто да подесам но не знам како.

untitled1uu7.jpg
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
OK, sega imam pojasna slika za tvojata situacija.
Otvori go BitComet -> options -> preferences i najdole na listen port stavi 49152. Ako ne ti dozvoluva togash stavi nekoj drug port.
Sledno odi vo advanced -> connection i iskluchi go UPNP. Prvite dve opcii ostavi gi uklucheni.
Logiraj se na ruterot idi vo NAT -> port mapping. Kaj shto ti pishuva Server IP stavi ja IP adresata od tvojot kompjuter (mora da bide statichna), vo mapping ports stavi go portot shto predhodno go imash staveno vo BitComet, pod type odberi BOTH, a ako nemash takva opcija togash odberi TCP, pa vo nova linija napishi gi istite informacii kako za TCP, no ovoj pat pod type odberi UDP.
Vo comment stavi torrent ili nekoe drugo ime i nemoj da zaboravish da napravish enable. Snimi gi informaciite i testiraj dali raboti...
Ako seto ova e uspeshno togash i 'telnet localhost 49152' bi trebalo da raboti koga kje go vkluchish BitComet, no ne bi trebalo da raboti koga BitComet ti e iskluchen.

Se nadevam deka ova kje ti pomogne.

[edit]
Zaboraviv da ti kazham ... vo sluchaj da ne raboti probaj da go iskluchish firewall-ot na XP-to vo sluchaj da ti e vkluchen.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Друже фала многу.
Изгледа помогна. Не направив се. Го сменив само портот - го ставив 49152 и го одштиклирав UPNP и сега симнува океј со по 25-30кб/с баш на тие торенти кои не сакаа да мрднат повеќе од 4-5кб/с. Ако зафркава ќе му ставам статичка адреса и ќе подесам во NAT тоа.
Фала многу уште еднаш!
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно