• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Firefox и на мобилен

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Mozilla започна да води разговори со неколку мобилни оператори околу имплементирање на нивниот прелистувач Firefox и на мобилните телефони. Тие се надеваат дека ќе го протресат мобилниот пазар, исто како што го направија тоа во 2004. со нивната десктоп верзија.

Според зборовите на Мајк Шрофер, еден од главните инженери во оваа компанија, мисијата на Mozilla е да го "отвори затворениот мобилен пазар", но исто така потенцирајќи дека тие се свесни дека тоа не може да се стори преку ноќ и дека за успех е потребно време и трпение.

Првата верзија на Firefox прелистувачот за мобилни се очекува да се појави кон крајот на ова година, секако, во две верзии - една за Linux и друга за Windows Mobile. Што е најбитно за нас, "лисицата" ќе остане бесплатна.

Тоа пак, претставува потенцијална "опасност" за некои оператори, кои заедно со произведувачите на мобилни телефони ги контролираат апликациите и сервисите и на тој начин ја покачуваат својата заработувачка. Во Mozilla остануваат ладнокрви на ова прашање, затоа што веруваат дека нивниот бесплатен прелистувач единствено може да го покачи бројот на интернет корисници кои користат мобилни телефони.


Извор:Кајгана
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Ехх од кога чекам да извадат Firefox за мобилен, ама сега за сега тешко. :plachko2:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
covece i opera e java zasnovana aplikacija
kako i mnogu za msn yahoo aim gmail chat, gmail ... i uste mnogu sto gi koristam

za mobilen skoro site aplikacii se na java platforma
:p
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
covece i opera e java zasnovana aplikacija
kako i mnogu za msn yahoo aim gmail chat, gmail ... i uste mnogu sto gi koristam

za mobilen skoro site aplikacii se na java platforma
:p

Незнам дали ме разбирате, имам SonyEricsson K800 и имам рзни глупости правено и разни јава апликации ставено, така да и јас го користам Опера мини со Morange за месинџерите, значи знам дека постои јава за мобилни, само сакав да кажам дека Firefox на јава платформа ќе излезе покасно. Тоа заклучив од следново:

Првата верзија на Firefox прелистувачот за мобилни се очекува да се појави кон крајот на ова година, секако, во две верзии - една за Linux и друга за Windows Mobile. Што е најбитно за нас, "лисицата" ќе остане бесплатна.
 

NENAD

Intern
5 јуни 2007
29
0
MetalGear фала за апликацијава, ја инсталирав и тестирав на SE W810i. Работи одлично!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.225
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно