• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Firefox додатоци

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
мислам дека е добро да разменеме искуства за додатоци за Firefox зошто можат да бидат многу корисни, еве јас ќе почнам со еден многу корисен додаток за целосен backup на Firefox на колачињата кориснички имиња лозинки историја и уште еден куп работи, многу едноставна за користење а многу корисна особено при форматирање. еве линк
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Еве еден FTP addon. Со овој addon само го пишувате FTP серверот, user-от и pass-от и ќе бидете конектирани со башиот FTP сервер. Потоа е лесно со drag'n'drop и самото си прави upload.
add-онот можете да го најдете тука
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
eve koi extenzii ja gi koristam i gi smetam za neophodni posebno za onie sho se bavat ili sakaat da se bavat so web design:
1. web developer : (najdobar plugin spored mene...da ne nabrojuvam, razgledajte...ima dosta dobri opcii)
2. screen grab : ( sega veke ne mora da pravite print screen na nekoja strana samo za da izvadite slika...sega samo si selektirate...a mozhe i celosnata strana)
3. color zila: ( sega koga ke vidite nekoja dobra boja na nekoj sajt...ne mora print screen pa photoshop...samo so pickerot si ja birate bojata)
4. downthemall : (eden od podobrite downloaderi...ke vidite razlika vo brzinata sigurno)
5. i za kraj FoxyTunes : ( da si slushate muzika dodea surfate a da ne mora stalno da menjate prozori megju firefoxot i winampot/media playerot)
...ima ushte mnogu korisni ekstenzii...samo vnimatelno...kolku poveke ekstenzii...tolku poveke resursi crpi mozilata)
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Session Manager

Session Manager saves and restores the state of all windows - either when you want it or automatically at startup and after crashes. Additionally it offers you to reopen (accidentally) closed windows and tabs. If you're afraid of losing data while browsing - this extension allows you to relax...
Tab Mix Plus

Tab Mix Plus enhances Firefox's tab browsing capabilities. It includes such features as duplicating tabs, controlling tab focus, tab clicking options, undo closed tabs and windows, plus much more.
Forecast Fox (би требало да ги има сите градови од Македонија)

Get international weather forecasts from AccuWeather.com, and display it in any toolbar or statusbar with this highly customizable and unobtrusive...
Adblock Plus

Ever been annoyed by all those ads and banners on the internet that often take longer to download than everything else on the page? Install Adblock Plus now and get rid of them.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Кога веќе зборуваме за екстензии, еве неколку корисни Фајрфокс екстензии:

FireFTP е бесплатен, безбеден FTP клиент за Фајрфокс кој овозможува лесен пристап до FTP серверите.
Gmail Manager - Оваа екстензија ќе ви овозможи да управувате со повеќе Гмаил сметки и да примате е-мејл нотификации. Ги прикажува деталите на сметката, пораките, користен простор и снипетсите.
Image Zoom ви дава комплетна контрола на големината од повеќето слики прикажани во Фајрфокс. Преку неа може да зумирате/одзумирате слики или пак комплетни страници.
Paste and Go ви овозможува да пастирате URL во адрес барот и да појдете на адресата без неопходното кликање Enter.
Reload Every дава можност да ја релоадирате страната која ја гледате секоја минута, односно секунда која ќе ја внесете како број.
ReminderFox е екстензија која ве потсетува на вашите обврски и календар. Одлично за сите оние што не можат да ги запамтат поважни датуми(родендени, годишнини итн
Уживајте со вашиот Фајрфокс. :bye1:
:bravo:
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
Mnogu me nervira defult-niot dl menager na firefox, ova e negova zamena

https://addons.mozilla.org/en-US/fi...efox&category=Download%20Tools&numpg=10&id=26

so ctrl+scroll se zumira samo tekst od web strana, so ovaa ekstenzija se zumiraat i sliki

http://imagezoom.yellowgorilla.net/

za dl na multimedija od strana

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addons/policy/0/2254/17118

za proverka na mail (raboti so yahoo, gmail, hotmail i drugi mailovi vo isto vreme)]

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/4490

za backup na bookmarks i restore session, paska na bilo koj pc mozete so ovaa ekstenzija da si gi otvorite vasite bookmarks i posle pak sve da vratite u normala

http://www.google.com/tools/firefox/browsersync/
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
DownThemAll i UnPlug se zakon...... kombinirani mozes da pravis download na recisi se......proverete gi !!!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,898
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно