• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Firefox 3 problem pod Ubuntu 8.04

• Ја почнал/а темата

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Glejte so mi prave Firefox pod Ubuntu 8.04 koa otvaram nekoi sajtovi:

Mislese deka problemo e do toa sto so Ubuntu-to si doaga Firefox 3 Beta 5 verzijata,ali istio problem se javuva i po upgrade-ot kon Firefox 3.
Plus koa otvoram nekoi sajtovi kako so se na pr. www.imageshack.us,www.on.net.mk
ja pokacuva iskoristenosta na CPU 100% i se zadrzuva posle nekoe vreme postojano na 80 %.
Nekoj sovet???:ermm:

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
Glejte so mi prave Firefox pod Ubuntu 8.04 koa otvaram nekoi sajtovi:

[/URL][/IMG]

[/URL][/IMG]

Mislese deka problemo e do toa sto so Ubuntu-to si doaga Firefox 3 Beta 5 verzijata,ali istio problem se javuva i po upgrade-ot kon Firefox 3.
Plus koa otvoram nekoi sajtovi kako so se na pr. www.imageshack.us,www.on.net.mk
ja pokacuva iskoristenosta na CPU 100% i se zadrzuva posle nekoe vreme postojano na 80 %.
Nekoj sovet???:ermm:
Чоек, очигледно ти имаш проблеми со Flashot, али и ја видов сеа кај мене нешто слично :( Малце off-topic, нов сум на Ubuntu, али глеам дека тебе менито ти е поразлично. На Gnome си, или користиш KDE. Или имаш нешто инсталирано, ај кажи плс :D

• Ја почнал/а темата

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
На GNOME сум да,немам ништо друго инсталирано како што го симнав од интернет Ubuntu 8.04, само е направено upgrade на Firefox кон финалната верзија 3.0.

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,032
456
Мислам дека проблемот е нешто до Adobe, не до Firefox, али нека кажи некој кој што се разбира повеќе :))

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Колку што гледам проблемот е во флешот. Кој флеш го имаш инсталирано оној од Adobe или бесплатната верзија ?

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
До flash-от е и колку што имам зборено со некои што користат (K)Ubuntu проблемот со вакви реклами и банери ќе опстојува додека не се направи некој подобар flash. @Aleks можеби кај тебе не е така или?

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Laki Luciano, моментално имам многу слаб интернет за да гледам флеш на веб страни но кога отворам некој локален флеш на FF 3b5 не прави проблеми

finger.k4, gnash != Adobe Flash Player. Не се исти и многу различно работат и различно се понашаат. Adobe флеш плеерот и на мене порано ми правеше многу проблеми т.е. најновата верзија а со 8смицата немаше проблем.

• Ја почнал/а темата

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
1. Adobe се тиња
2. инсталирај си flashblock екстензија https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433 и не му ја мисли
3. вакви сајтови со flash popup-и не ни треба да ги посетуваш мамицата
Да да у право си.После инсталцијата на овај add-on веќе не ги праве проблемите.
Решен е проблемот.

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Дали се работи за најновата верзија на Firefox? Бидејќи таа RC верзија што беше, и мене ми правеше проблеми со прикажување на ads, конкретно со ads на deviantart и некои google ads :)

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Да, ОК е ова и делумно го решава проблемот, но не е тоа тоа. Може нема да ги гледаш некои досадни реклами (од кои живеат поголем дел од страните) ама ќе треба и на youtube (и некои слични) на секој клип да овозможуваш да се гледа. Мислам темава да не се затвара, па некој ако има "нормално" решение да го каже. Инаку пробав со uninstall/install на gnash и adobe flash, но без успех.

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
@gdamjan го пробав и на таа основа го напишав претходниот пост, дека е ОК овој add-on и колку-толку овозможува прегледување на деловите на страните кои досега ми беа покриени со flash банер.:bravo:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,548
Мислења
823,094
Членови
28,059
Најнов член
Даниел2222
На врв Дно