• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Финска има најмногу фирми поврзани на интернет

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Во земјите на Европската унија најмногу фирми поврзани на Интернет има Финска (99%), а на второ место, со само еден процент помалку е Словачка, објави Агенцијата за статистика на ЕУ, „Еуростат“.

Третото место со 97% фирми на „светската мрежа“ го делат Белгија, Австрија, Данска и Холандија, додека просекот на цела ЕУ изнесува 94%.

Најмалку фирми „закачени“ на интернет има во Романија, само 58%, Бугарија - 75% и Летонија и Унгарија со по 86%.

Еуростат утврди и дека 65% од фирмите во земјите на ЕУ имаат свој веб сајт.

Извор: А1
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,115
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно