Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ФИНКИ

johny23

Intern
5 март 2022
24
6
Здраво на сите , сакам да ве прашам дали вреди да се запише на ФИНКИ пошо читав дека биле малку не организирани а дипломата вредело и отприлика математиката баш не ми е јака страна мислам немам многу труд вложено ама сакам да програмирам и ме исполнува пишувањето на кодови сега почнав со пајтон пред 7 месеци и го учам секој ден ,и ми рекоа дека се учело c++ и c на ФИНКИ па се размислувам дали да преминам од пајтон на јазиците што се варат на ФИНКИ како што знам јас логиката е иста во секој јазик ама имаат многу поразлична синтакса , некој студент или што се разбира поискусен да ми даде мислење како да постапам.Ви благодарам!
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
348
930
Скопје
Не сум на ФИНКИ ама имам другари што студираат таму и според нив вредело. За тоа дека се учи C и C++ убаво е да се има предзнаење кога ќе отидеш на ФИНКИ за да можеш да посветиш повеќе внимание на другите предмети.

математиката баш не ми е јака страна
Постојат академии Semos, Seavus, Code Academy каде што можеш да идеш стриктно за програмирање и да немаш предмети како Математика.
 

DaniDaniel

Gaining Experience
5 јуни 2020
75
126
1. Грешка на секој почетник е што се врзува за јазикот.
"Знам нешто Пајтон, таму се учи С/С++ како ли ќе се снајдам"
Прашањето е дали знаеш да програмираш, а не дали знаеш Пајтон. Тоа во случајов тебе што ќе ти е различно е синтаксата. Ама јас сум убеден ако знаеш да испрограмираш еден метод, алгорирам, програма или што и да е во Пајтон, истата многу лесно ќе научиш да ја напишеш и во C.
Јазикот, синтаксата, лесно се учи. Програмирањето е потешкиот дел.

2. C и C++ се мал дел од ФИНКИ, можеш да го сведеш на 2 предмети од 40.
Во изборните предмети имаш уште мал милион други интересни работи за учење, меѓу кои и Python базирани предмети.

3. Неорганизиран. Ти кажаа дека нема своја зграда ФИНКИ?
Дефинитивно најглуп аргумент против ФИНКИ кој го слушам. Што ти е важно тебе дали зградата припаѓа на ФИНКИ или на ТМФ?
Имаш предавални, имаш лаборатории. Што ти менува дали столчето ќе ти е во Карпош во технолошкиот кампус или на Бит Пазар во "новата зграда"...

Не знам друго што припаѓа под организација? Има навремени известувања за упис или заверување семестар, пријавување испити. Професорите имаат термини за консултации.
Е да, некогаш знаат да доцнат со објавување резултати. Па ќе те држат во неизвесност малку подолго, али секако ќе ги добиеш пред следна сесија.

4. Математика. Има смерови каде што математиката е сведена на минимум. Само во прва година еден предмет.

4. Дали вреди? Во мојот слушај вредеше и пак да сум матурант пак би продолжил на ФИНКИ.
 

johny23

Intern
5 март 2022
24
6
Не сум на ФИНКИ ама имам другари што студираат таму и според нив вредело. За тоа дека се учи C и C++ убаво е да се има предзнаење кога ќе отидеш на ФИНКИ за да можеш да посветиш повеќе внимание на другите предмети.


Постојат академии Semos, Seavus, Code Academy каде што можеш да идеш стриктно за програмирање и да немаш предмети како Математика.
Нејќам стрикно до толку пак знаеш убаво е да научиш нешто плус нешто друго може на друг правец ќе ме заинтересира нешто
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
Iskreno jas bi ti rekol ako povekje te vlece programiranje, da si zavrsis prvo edna akademija (Semos/Seavus/Brainster/CodeAcademy ili sl.), pa posle da si zapocnuvas so fakultet. Pricinata za ova e, ako zavrsuvas akademija, imas dosta povekje moznosti za vrabotuvanje, sto znaci deka ke dobivas iskustvo na realni problemi.

Ako vekje znaes da se snajdes vo realni problemi, koga ke zapocnuvas fakultet veruvaj ke ti bide mnogu polesno nego da ides direktno na fakultet, a ovo e spored moe iskustvo. Jas pocnav fakultet odma posle sredno, no dosta potesko e da se snaogjas vo kup predmeti i matematiki sto ti doagjaat edna po druga. I ako ti vikat deka nema mnogu matematika vo FINKI ili bilo koj drug fakultet za informatika, veruvaj deka ima, retko nekoj predmet nema da ima matematika, drugite site ti se so nesto povrzano so matematika (logaritmi, funckii, derivativi, diskretni strukturi, algoritmi).

Edna akademija ke te sprema za realna sekojdnevna rabota, i od tamu mozes bez gajle na fakultet da ides i da bides megju najdobrite so mnogu pomalce trud od drugite sto se direktno tamu, bez nekoe iskustvo ili akademija.
 

johny23

Intern
5 март 2022
24
6
1. Грешка на секој почетник е што се врзува за јазикот.
"Знам нешто Пајтон, таму се учи С/С++ како ли ќе се снајдам"
Прашањето е дали знаеш да програмираш, а не дали знаеш Пајтон. Тоа во случајов тебе што ќе ти е различно е синтаксата. Ама јас сум убеден ако знаеш да испрограмираш еден метод, алгорирам, програма или што и да е во Пајтон, истата многу лесно ќе научиш да ја напишеш и во C.
Јазикот, синтаксата, лесно се учи. Програмирањето е потешкиот дел.

2. C и C++ се мал дел од ФИНКИ, можеш да го сведеш на 2 предмети од 40.
Во изборните предмети имаш уште мал милион други интересни работи за учење, меѓу кои и Python базирани предмети.

3. Неорганизиран. Ти кажаа дека нема своја зграда ФИНКИ?
Дефинитивно најглуп аргумент против ФИНКИ кој го слушам. Што ти е важно тебе дали зградата припаѓа на ФИНКИ или на ТМФ?
Имаш предавални, имаш лаборатории. Што ти менува дали столчето ќе ти е во Карпош во технолошкиот кампус или на Бит Пазар во "новата зграда"...

Не знам друго што припаѓа под организација? Има навремени известувања за упис или заверување семестар, пријавување испити. Професорите имаат термини за консултации.
Е да, некогаш знаат да доцнат со објавување резултати. Па ќе те држат во неизвесност малку подолго, али секако ќе ги добиеш пред следна сесија.

4. Математика. Има смерови каде што математиката е сведена на минимум. Само во прва година еден предмет.

4. Дали вреди? Во мојот слушај вредеше и пак да сум матурант пак би продолжил на ФИНКИ

1. Грешка на секој почетник е што се врзува за јазикот.
"Знам нешто Пајтон, таму се учи С/С++ како ли ќе се снајдам"
Прашањето е дали знаеш да програмираш, а не дали знаеш Пајтон. Тоа во случајов тебе што ќе ти е различно е синтаксата. Ама јас сум убеден ако знаеш да испрограмираш еден метод, алгорирам, програма или што и да е во Пајтон, истата многу лесно ќе научиш да ја напишеш и во C.
Јазикот, синтаксата, лесно се учи. Програмирањето е потешкиот дел.

2. C и C++ се мал дел од ФИНКИ, можеш да го сведеш на 2 предмети од 40.
Во изборните предмети имаш уште мал милион други интересни работи за учење, меѓу кои и Python базирани предмети.

3. Неорганизиран. Ти кажаа дека нема своја зграда ФИНКИ?
Дефинитивно најглуп аргумент против ФИНКИ кој го слушам. Што ти е важно тебе дали зградата припаѓа на ФИНКИ или на ТМФ?
Имаш предавални, имаш лаборатории. Што ти менува дали столчето ќе ти е во Карпош во технолошкиот кампус или на Бит Пазар во "новата зграда"...

Не знам друго што припаѓа под организација? Има навремени известувања за упис или заверување семестар, пријавување испити. Професорите имаат термини за консултации.
Е да, некогаш знаат да доцнат со објавување резултати. Па ќе те држат во неизвесност малку подолго, али секако ќе ги добиеш пред следна сесија.

4. Математика. Има смерови каде што математиката е сведена на минимум. Само во прва година еден предмет.

4. Дали вреди? Во мојот слушај вредеше и пак да сум матурант пак би продолжил на ФИНКИ.
Имам уште две години за до факултет да посветам повеќе време на програмирање дали од Udemy да земам некој курс ?
Мислењето е автоматски споено:

Iskreno jas bi ti rekol ako povekje te vlece programiranje, da si zavrsis prvo edna akademija (Semos/Seavus/Brainster/CodeAcademy ili sl.), pa posle da si zapocnuvas so fakultet. Pricinata za ova e, ako zavrsuvas akademija, imas dosta povekje moznosti za vrabotuvanje, sto znaci deka ke dobivas iskustvo na realni problemi.

Ako vekje znaes da se snajdes vo realni problemi, koga ke zapocnuvas fakultet veruvaj ke ti bide mnogu polesno nego da ides direktno na fakultet, a ovo e spored moe iskustvo. Jas pocnav fakultet odma posle sredno, no dosta potesko e da se snaogjas vo kup predmeti i matematiki sto ti doagjaat edna po druga. I ako ti vikat deka nema mnogu matematika vo FINKI ili bilo koj drug fakultet za informatika, veruvaj deka ima, retko nekoj predmet nema da ima matematika, drugite site ti se so nesto povrzano so matematika (logaritmi, funckii, derivativi, diskretni strukturi, algoritmi).

Edna akademija ke te sprema za realna sekojdnevna rabota, i od tamu mozes bez gajle na fakultet da ides i da bides megju najdobrite so mnogu pomalce trud od drugite sto se direktno tamu, bez nekoe iskustvo ili akademija.

Iskreno jas bi ti rekol ako povekje te vlece programiranje, da si zavrsis prvo edna akademija (Semos/Seavus/Brainster/CodeAcademy ili sl.), pa posle da si zapocnuvas so fakultet. Pricinata za ova e, ako zavrsuvas akademija, imas dosta povekje moznosti za vrabotuvanje, sto znaci deka ke dobivas iskustvo na realni problemi.

Ako vekje znaes da se snajdes vo realni problemi, koga ke zapocnuvas fakultet veruvaj ke ti bide mnogu polesno nego da ides direktno na fakultet, a ovo e spored moe iskustvo. Jas pocnav fakultet odma posle sredno, no dosta potesko e da se snaogjas vo kup predmeti i matematiki sto ti doagjaat edna po druga. I ako ti vikat deka nema mnogu matematika vo FINKI ili bilo koj drug fakultet za informatika, veruvaj deka ima, retko nekoj predmet nema da ima matematika, drugite site ti se so nesto povrzano so matematika (logaritmi, funckii, derivativi, diskretni strukturi, algoritmi).

Edna akademija ke te sprema za realna sekojdnevna rabota, i od tamu mozes bez gajle na fakultet da ides i da bides megju najdobrite so mnogu pomalce trud od drugite sto se direktno tamu, bez nekoe iskustvo ili akademija.
По колку пари се академиите и дали има на Udemy да ми кажеш поубаво бидејќи сум слушнал ама не баш сум разбрал seavus знам оти е Македонија и се оти директно таму нели
 

Rilind

professional curtain replacer
26 февруари 2019
407
599
Имам уште две години за до факултет да посветам повеќе време на програмирање дали од Udemy да земам некој курс ?
Мислењето е автоматски споено:
По колку пари се академиите и дали има на Udemy да ми кажеш поубаво бидејќи сум слушнал ама не баш сум разбрал seavus знам оти е Македонија и се оти директно таму нели
Zavisno od sto akademija sleduvas i od kade, obicno se dvizat od 1500€-2000€, razgledaj gi na webstranite, na site im se tamu cenite, gi nemat krieni. I znam deka cenata e mozebi demotiviracki faktor, golemi sumi se, no mnogu veruvam deka vredat sekoj denar bidejki skoro sekoj sto zavrsil nekoja akademija za koja sto imal motivacija, za nedolgo vreme preku rabota gi vratil parite od akademijata.

Od toa sto gledam, bidejki i sam si rabotam vo IT sektorot, (bez diploma, go pauzirav fakultetot radi toa sto mislam deka momentalno ne mi vrsi nikakva rabota, se vrabotiv od znaenjeto sto sum go storil so godini od online ucenje) platite za pocetnici sto rabotat vo stranski firmi za IT, a istite se golem broj momentalno kaj nas, se dvizat od 600€ pa nagore za interns/trainees.

Toa znaci deka za nekolku meseci ke gi "vratis" parite od akademijata, a isto taka nema da gubis 3-4 godini so fakultet pa da se vrabotas, a so toa ke dobivas mnogu "vreme" za da zarabotuvas pari, nego striktno da ucis na fakultet tie godini, bez da imas nekoj priliv na pari.

Udemy e dobro, no toa treba dosta povekje dedikacija da imas, a zatoa akademiite ti se dosta poskapi, go plakjas mentoriranjeto na celiot proces, nekoj ti sedi nad glava da ti dava motivacija. Programiranje i opsto IT sektorot mozes da ucis i bez da platis Udemy ili akademija, ima bezbroj ljudi sto deneska se vrhovni ljudi vo IT sto se ucile sami preku YouTube ili slicni nacini.

Znaci uste ednas da pravim eden summary, fakultetot e dobra rabota da se zavrsi, bidejki te sprema za mnogu raboti osven programiranje ili bilo sto, ti dava znaenje od formalnosti, rabota vo golemi proekti, i mnogu drugi, no mislam deka ne treba da e primarno nesto, barem za IT, bidejki ne e najbrziot nacin do vrabotuvanje. Academy > Job > Formal Education.
 

DaniDaniel

Gaining Experience
5 јуни 2020
75
126
Имам уште две години за до факултет да посветам повеќе време на програмирање дали од Udemy да земам некој курс ?

Тоа оставам на тебе да одлучиш. Можеш, али не е неопходно
На ФИНКИ од 0 се почнува со учење програмирање па така и тие без предзнање би можеше да се вклопат ако доволно време посветат тогаш на учење.
Али нормално, секое предзнаење може само плус да ти биде.
 

Justice for All

Gaining Experience
10 септември 2010
333
195
По мене ако сакаш студентски живот оди на факс ако сакаш да работиш и да заработуваш оди на торент и спушти се што те интересира. Удеми и сите слични не можат да се спасат од пиратерија така да не мораш ни пари да даваш.

Е сега ако сакаш да одиш на факс во странство тоа е друга работа. Пример земеш диплома од некој странски факултет може да биде тамошната диплома да носи своја тежина во таа држава и да ти отвора врати да се вработиш и останеш таму.
 

johny23

Intern
5 март 2022
24
6
А да ве прашам што треба да гледам повеќе за да ме примат државната матура , примерно поведение сите 4години и 5просек?
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
348
930
Скопје
А да ве прашам што треба да гледам повеќе за да ме примат државната матура , примерно поведение сите 4години и 5просек?
Како мислиш да те примат државна матура?

Ако мислиш за да те примат на ФИНКИ, скоро сите ги примаат на ФИНКИ. Кога бев таму на презентација (од средно во 4та имаш нешто како за факултети да видиш што нудат и дали е тоа твојот избор за тебе, поставуваш прашања and so on...), деканот спомна дека од 1000+ души на уписи по само 10-20 може не примаат.
А ако мислиш за државна квота или кофинансирање, не се секирај многу за тоа. Разликата во тие две е само што наместо 200 евра од година, ќе плаќаш 400 евра.

Еве на нивната страна пишува што се бара од предмети за државна матура за повеќе бодови.
 

johny23

Intern
5 март 2022
24
6
Како мислиш да те примат државна матура?

Ако мислиш за да те примат на ФИНКИ, скоро сите ги примаат на ФИНКИ. Кога бев таму на презентација (од средно во 4та имаш нешто како за факултети да видиш што нудат и дали е тоа твојот избор за тебе, поставуваш прашања and so on...), деканот спомна дека од 1000+ души на уписи по само 10-20 може не примаат.
А ако мислиш за државна квота или кофинансирање, не се секирај многу за тоа. Разликата во тие две е само што наместо 200 евра од година, ќе плаќаш 400 евра.

Еве на нивната страна пишува што се бара од предмети за државна матура за повеќе бодови.

Како мислиш да те примат државна матура?

Ако мислиш за да те примат на ФИНКИ, скоро сите ги примаат на ФИНКИ. Кога бев таму на презентација (од средно во 4та имаш нешто како за факултети да видиш што нудат и дали е тоа твојот избор за тебе, поставуваш прашања and so on...), деканот спомна дека од 1000+ души на уписи по само 10-20 може не примаат.
А ако мислиш за државна квота или кофинансирање, не се секирај многу за тоа. Разликата во тие две е само што наместо 200 евра од година, ќе плаќаш 400 евра.

Еве на нивната страна пишува што се бара од предмети за државна матура за повеќе бодови.
По колку студенти се отприлика секоја година
 

Josifosky

Intern
24 октомври 2011
93
46
Неорганизиран. Ти кажаа дека нема своја зграда ФИНКИ?
Дефинитивно најглуп аргумент против ФИНКИ кој го слушам. Што ти е важно тебе дали зградата припаѓа на ФИНКИ или на ТМФ?
Имаш предавални, имаш лаборатории. Што ти менува дали столчето ќе ти е во Карпош во технолошкиот кампус или на Бит Пазар во "новата зграда"...

Не знам друго што припаѓа под организација? Има навремени известувања за упис или заверување семестар, пријавување испити. Професорите имаат термини за консултации.
Е да, некогаш знаат да доцнат со објавување резултати. Па ќе те држат во неизвесност малку подолго, али секако ќе ги добиеш пред следна сесија.
И јас сметам дека ФИНКИ е неорганизиран. Барем јас додека студирав редовно се случуваше списоците да ги објавуваат 5 до 12 за полагање често пати во 2 во 3 на сабајле а испитот почнува во 8. Ми се имаше случено и да не вратат од полагање од некоја си банална причина. Околу организацијата на испит/резултати/увиди треба повеќе да се посветат.
 

johny23

Intern
5 март 2022
24
6
Може да ми кажете за кој смерови се бара повеќе математика и дали сите смерови се исто ценети софтвер инженеринг ми рекоа дека е повеќе програмирање а мислам и повеќе математика
 

Martinceto

Intern
5 јули 2023
5
0
Поздрав, оваа година планирам да се запишам на ФИНКИ па некој ствари не ми се јасни. Ги разгледував студиските програми и забележав дека:
Студиската програма „Примена на информациски технологии (4 годишни)„ и студиската програма Софтверско инженерство и информациски системи (4 годишни), имаат иста титула (има мала разлика на Македонски но сепак гледав на Англиски јазик). И на двата смера по завршувањето се добива титулата Bachelor of Science in Software Engineering and Information Technologies (240 ECTS), или на наше потточно дипломиран инженер. Исто така оваа година има и нови 3 годишни програми со по 180ECTS поени на кој се добива исто титулата Дипломиран Инженер или ти Bachelor of Science in...
Сега ме интересира кој е подобар смер да го изберам ? Четири или тригодишниот ? И двете програми имаат иста титула а и во странство гледам по актуелни се три годишните студии.
Благодарам однапред.
 

MrComputer

Gaining Experience
1 февруари 2021
78
70
Битола
Независно што ќе одбериш ти си одлучваш дали сакаш да завршиш со 3 или со 4 години ко ќе завршиш 3та. Разликата измеѓу ПИТ и СИИС е тоа што во СИИС имаш повеќе математики (калкулус и веројатност и статистика) а на ПИТ нив ги немаш како задолжителни. На ПИТ исто така имаш повеќе изборни предмети.
 

Martinceto

Intern
5 јули 2023
5
0
Независно што ќе одбериш ти си одлучваш дали сакаш да завршиш со 3 или со 4 години ко ќе завршиш 3та. Разликата измеѓу ПИТ и СИИС е тоа што во СИИС имаш повеќе математики (калкулус и веројатност и статистика) а на ПИТ нив ги немаш како задолжителни. На ПИТ исто така имаш повеќе изборни предмети.
А која е разликата ако завршам со 3 наместо со 4 години ? Титулата гледам иста е ? Со 3 години имам 180ects поени кои претпоставувам ми немаат вилијаније во барањето на работа ?
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.249
1.451
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
А која е разликата ако завршам со 3 наместо со 4 години ? Титулата гледам иста е ? Со 3 години имам 180ects поени кои претпоставувам ми немаат вилијаније во барањето на работа ?

Нема многу врска дали со 3 или 4. Најмногу ќе ти влијае ако сакаш да запишиш мастер тогаш ќе треба 3+2 да биде наместо 4+1. Ако веќе се одлучи 3-5 години да одвоиш за факултет избери си со 4 години. Така ќе имаш +40 ЕКТС, а и факултетот станува интересен накрај кога ќе ги поминиш задолжителните предмети и ќе можеш да си бираш некои предмети тебе што би те заинтересирале (во мое време имаше некои специфични предмети каде што се учи баш тоа што се бара за работа и тоа во последните години пример Андроид предмет, iOS предмет, PHP/Laravel предмет, DevOps/SysAdmin поврзани предмети, Мрежна безбедност и тн). Згора на тоа една година не е ништо, секако во последната година нема многу да се замараш со факултет, ќе си најдеш пракса/работа и тн.
 
Последна промена:

Martinceto

Intern
5 јули 2023
5
0
Нема многу врска дали со 3 или 4. Најмногу ќе ти влијае ако сакаш да запишиш мастер тогаш ќе треба 3+2 да биде наместо 4+1. Ако веќе се одлучи 3-5 години да одвоиш за факултет избери си со 4 години. Така ќе имаш +40 ЕКТС, а и факултетот станува интересен накрај кога ќе ги поминиш задолжителните предмети и ќе можеш да си бираш некои предмети тебе што би те заинтересирале (во мое време имаше некои специфични предмети каде што се учи баш тоа што се бара за работа и тоа во последните години пример Андроид предмет, iOS предмет, PHP/Laravel предмет, DevOps/SysAdmin поврзани предмети, Мрежна безбедност и тн). Згора на тоа една година не е ништо, секако во последната година нема многу да се замараш со факултет, ќе си најдеш пракса/работа и тн.
Значи ако сакам мастер да земам со 4 години а доколку планирам да работам со 3 ? И дали пример ако земам сега со 3 години во текот на студирањето можам да се префрлам на 4годишните студии ? Благодарам однапред
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.249
1.451
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Значи ако сакам мастер да земам со 4 години а доколку планирам да работам со 3 ? И дали пример ако земам сега со 3 години во текот на студирањето можам да се префрлам на 4годишните студии ? Благодарам однапред

Па така нешто иде бидеќи мастерот е скап и напрај си математика дали сакаш две години мастер да запишуваш или една година мастер. Е сега ако сакаш воопшто помалце замарање земи со 3. Така ќе имаш -10 предмети.

За префрлување можеш да. Се прави молба при почеток на учебна година и се одбира нов смер што е со 4 години, предметите што сте ги полагале се важат и во новиот смер и ќе треба да доположиш задолжителни предмети што ги немаш положено, а ги има во новиот смер. Задолжителните предмети од стариот смер доколку ги нема во новиот се важат како изборни. Процедурата се вика промена на смер. И мислам дека автоматски паѓаш во приватна квота доколку смениш смер. (партиципацијата од 200 еур оди на 400 еур годишно таа и сите други наредни години дур студираш после промена на смер.)

И добро размисли кога променуваш смер, дали ќе ти се исплати. Пошто може да има многу тешки предмети што се задолжителни во стартиот, а ги нема воопшто во новиот, тогаш џабе трудот за нив. А доколку треба да дополагаш така си додаваш повеќе терет. Најидеално е да си останиш во истиот смер. Затоа добро размисли.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.000
Мислења
973.044
Членови
35.348
Огласи
2.935
Најнов член
MilaKalkova93
На врв Дно