• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ФИНКИ?

 • Ја почнал/а темата S
 • Време на почнување

Дали сте за формирање на ФИНКИ?

 • Да

  Гласови: 68 73.9%
 • Не

  Гласови: 24 26.1%

 • Вкупно гласале
  92
 • Ја почнал/а темата
 • #1

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Во последно време се активира темава за спојување на институтите по информатика од ФЕИТ и ПМФ во посебен Факултет за Инфроматички Науки и Компјутерско Инжинерство - ФИНКИ.

Еве неколку линкови:
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BE0907A71533CD408A14A0D1FE23CD3F
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=347E2E97F26CF74A99FCAAB26DC8ABAF
http://moondowner.wordpress.com/

Колку што читам по форумов има поприлично студенти од двата споменати факултета па ме интересира мислењето за ова(, а не само гласање во анкетата). :)

Лично, сосем во ред ми звучи целата идеја за создавање на еден специјализиран факултет по информатика и фокусирање на неговиот целокупен труд и потенцијал кон таа област што верувам не е до највисок степен возможно во постоечките факултети од самата причина што тие се збир на повеќе насоки/институтти кои треба да кохабитираат и да делат ресурси (во смисла од време, простории, опрема, финансии итн.), а каде некои од нив се разликуваат во се друго освен во тоа што не се општествени :).

Единственото нешто што ќе фали, доколку ова се случи, се интересните муабети последица од ривалството меѓу ПМФ и ФЕИТ :p

Стефан.
 

Xenor

Intern
12 март 2009
812
41
Не студенските домови да ги направат или стипендиите да ги исплатат на време овие од министерство се замараат со да не речам глупи работи што на крајот и доколку се смени нешто во образовнаието (се разбира нема да биде на арно) студентите ќе трпат последици.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
jas dosega ne sum slusnal za ova ,seuste sum srednoskolec no so ogled na toa deka gi razgleduvam moznostite za studiranje vo mk mi se dopagja ideava ,no ima edna problematika toa e okolu kako ke bide fakultetot dali ke se sozdade treta institucija (so koja ke se ovozmozi poveke mesto no i poveke zbrki i prepukuvanja ) ili pak od FEIT i PMF ke napravi eden fakultet (so koj pretpostavuvam nema da ima zgolemuvanja na mestata ).Ideata bi bila dobra dokolku se napravi edna institucija od dvata fakulteta so zgolemuvanja na mestata za upis i vnesuvanje na novi smerovi (koe navistina bi go sakal bidejki spored mene postoeckive se zastareni i donekade se tinja )
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
812
222
Конечно и ова да се случи. На институтите за информатика крајно време е да не се учат некои леви предмети кои немаат никаква логика, тука само затоа што некој треба да потполнува часови. пример: Дефендологија и Физика на ПМФ - ИИ и конечно парите што ги даваат студентите да одат за подршка на тоа што го студираат а не да одат на некои за некои работи што се за други потреби, пример за физика или хемија или нешто друго.
Подршка за идејата само името да се смени, барем да звучи малку по зрело.
 

feit

Intern
12 февруари 2009
684
44
Тоа ти е исто како и да се спојат Македонија и Грција :). Мислам дека нема да биде.
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Проблемот е шо факултететите треба да се одречат од половина студенти, пошто со проектов се спојуваат двата најпопуларни смера, а најпопуларните смерови носат и најмногу пари...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
... и доколку се смени нешто во образовнаието (се разбира нема да биде на арно) студентите ќе трпат последици.
Демек све е супер сега па нема потреби од промени или дека никој незнае да направи промени со добри последици во образованието?
 

pandora

Intern
24 февруари 2010
13
0
Скопје
Не верувам дека ова ќе се случи во скоро време. Од друга страна како би функционирало? Ќе има насоки во кои ќе се избира дали сакаш да учиш повеќе физика или математика, со оглед на тоа што ПМФ и ФЕИТ главно се разликуваат ради физиките и математиките или може грешам..
Не ми се допаѓа ова... незнам колку студентите ќе добијат од ова...
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,264
28,564
kalco.ru
Идеа како идеа е добра...дали ќе се добие со тоа нешто или не да оставиме да видиме одкако ќе се спојат.:)
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Јас сум и за и против.
За сум доколку се направи нова зграда опремена со опрема (немора да биде најнова), и да се соберат сите професори кои се квалитетни и кои ќе бидат посветени на студентите.
Против сум доколку се импровизира, што сметам дека ќе се случи во овој случај, како што се случи со факултетот во Охрид, само колку го најавуваат врвни професори, најсовремена опрема итн. празни ветувања.
Викаат од идеа до реализација има многу, а не да се истрчаат како прле пред магаре.

Еве ќе кажам што не ми се допаѓаше кај нас на факултет (ЕТФ или ФЕИТ), премногу се работи теоретски, практичната работа се работи на емулатор, барем еден факултет како што е ФЕИТ би можеле да си дозволат еден Cisco рутер да земат да го работиме на него, барем да го видиме во живо. Конкретно ова за предметот компјутерски мрежи, научивме се што како работи на физичко ниво итн итн, сега на 90% од колегите да им дадат да направат еден кабел што треба да ги поврзе нема да знае, што секој техничар би ја завршил, не е нешто сложено или којзнае што тоа да се знае но еден инженер не би требало да си го дозволи тоа да не го знае. Програмирањата се што учевме беше Microsoft технологија, мислам дека треба малку да се прошири и на open source, ниту еднаш не извршивме publish на некоја апликација, многу мала соработка помеѓу факултетите.
Многу би сакал овој ФИНКИ да би бил доста популарен и да има смерови како MIT.

Се ќе каже иднината како ќе се одвиваат работите.
Дај боже да имаме квалитетно образование, ама и пракса.
 

dexter09

Intern
29 јули 2008
7
3
dexter09's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3800X - Noctua dh15 Chromax
Motherboard
Asus TUF Gaming X570-PLUS
Storage
1x Samsung Evo 250GB, 1xSamsung Evo 1TB
PSU
NZXT C750
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16)
Video card
Gigabyte GeForce RTX 3070
Case
Fractal Design Define R5
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
CoolerMaster MK730
Audio
Sony WH-1000XM3 :D
Monitor
BENQ BL 27" 4K, Dell 24" 2412M
OS
Win10
Конечно и ова да се случи. На институтите за информатика крајно време е да не се учат некои леви предмети кои немаат никаква логика, тука само затоа што некој треба да потполнува часови. пример: Дефендологија и Физика на ПМФ - ИИ и конечно парите што ги даваат студентите да одат за подршка на тоа што го студираат а не да одат на некои за некои работи што се за други потреби, пример за физика или хемија или нешто друго.
Подршка за идејата само името да се смени, барем да звучи малку по зрело.
Од каде ова сега ? Дефендологија и Физика на ИИ... Нема врска :ermm:

Инаку идеата е доста солидна како концепт... Но не знам како би можело да се реализира. Сум слушнал од луѓе во кадарот на ИИ дека вакви размислување постоеле и пред да се оформи универзитетот во Охрид, но највероватно поради политички причини тоа не се случило.

Инаку би можело да функционира.. ИИ и ФЕИТ се најсилните информатички школи во земјава па може да се синтетизира нешто што е уште појако и што ќе биде вистински информатички центар во земјава и пошироко.

Проблемот е во реализацијата. Еве не знам дали ПМФ(факултетот) би се сложил ИИ да се отцепи бидејќи од кај нас е голем процент од приливот на средства на факултетот. Исто така не знам какви се мислењата на професорите иако јас мислам дека повеќето кои се навистина посветени на својата работа би сакале да се случи вакво нешто... За ФЕИТ не можам да кажам...

А да и повеќето студенти барем според мене се или би биле за вакво нешто,бидејќи постојано сите се жалиме за условите и слично, па и за сумите на пари кои ги даваме,од кои повеќето одат на останатите институти(барем така мислам дека работи), а ние ретко гледаме полза.....

ПС. Јас сум за, но само ако се биде добро испланирано и подготвено и ако се планира транзицијата да се изврши во најдобри услови и со најдобри резултати.
 

Popay

Intern
21 декември 2008
131
28
Хахах ...

Идеава лебди во воздух, веќе неколку години ...

Дали ќе се случи .... тешко ....
ПМФ сака да се спои, професорите од другите смерови на Електро (бандераши, итн.) не даваат ... :isplashen:
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
812
222
Од каде ова сега ? Дефендологија и Физика на ИИ... Нема врска :ermm:
Учев јас по програмата од 2001-2005 и имаше, а по новата програма физика има во програмата за учители за основно училиште. И проф. Јованчевски (мислам дека повеќе не е на ИИ) ни кажа дека во програмата 2001-2005 немале намера да има физика, арно ама физичарите се побуниле и морале да ја стават, а Дефендологија колку што се сеќавам имаше на цел универзитет прва година.
 

pavlo

Intern
8 март 2010
1
1
pmf-ii

Здраво на сите.
Јас имам информација дека проблемот околу спојувањето на овие два факултети не е толку проблем колку што е проблем ПМФ. А што подразбира ПМФ - за тие што незнаат:
ПМФ - Природно Математички Факултет, кој покрај Институтот за Информатика ги има и следниве институти:
- Институт за математика
- Институт за физика
- Институт за сеизмологија
- Институт за географија
- Институт за етнологија
- Институт за биологија
- Институт за хемија
Дали сте се запрашале што ќе се случи доколку се оддели Институтот за информатика? Се разбира дека не!
=> Распаѓање на ПМФ !!!
Што тоа подразбира? Тоа значи дека на другите институти интересот е сведен на минимум од страна на идните студенти за упис, па се разбира ќе нема кој да плаќа за нив како и за постојаните студенти... нема да ги има информатичарите да даваат пари за сите институти бидејќи буџетот е во рамките на ПМФ па подеднакво се трошат средствата...
Колку што имам иформација не сум баш сигурен оваа година на пример во првиот уписен рок на физика имаше само двајца... Како би опстојал Институт за Физика?... Но и тоа да го оставиме на страна беше само пример... Слична е ситуацијата и на другите институти, можеби не толку лоша но не е за фалење...
Ете тоа е најголемиот проблем за целава ситуација. Институтот за информатика мислам дека го има замислено ова пред повеќе години и настојува да го реализира, но ПМФ несака да го дозволи тоа... па така ние студентите ќе си седиме кај што сме си се нашле и ќе си плаќаме за сите (зборувам за студентите на ИИ затоа што и јас сум студент таму еве веќе четврта година па горе доле знам како идат работиве).
Поздрав до сите на форумов.
 

SNACHG

Intern
23 февруари 2010
177
17
Здраво на Сите
Лично мое мислење е дека идеата не е лоша ама е тешко остварлива затоа што проф од ФЕИТ и проф од ПМФ мислам дека никогаш нема да работат заедно.Тоа цело може да се направи под еден услов да направат нова програма на тој факултет ФИНКИ нешто слично како на Американ Колеџ или МИТ целосна промена на Проф од ФЕИТ мислам на оние увијаните фаци и стари кој везе немаат од тоа што предаваат сигурно има такви и на ПМФ,значинови Проф кој имаат знаење и ке се целосно посветени на студентите нема да се дрски и препотентни како што моментално се повеке пракса отколку теорија,добри опремени работилници и сл.Така да ако оваа го направат мислам дека ке Македонија ке има добро универзитетско образование по информатика ама се ке каже времето.
Поздрав
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Finki diskusija Google Gropus - http://groups.google.com/group/finki-diskusija

Има ставови од студенти и професори. Групата е јавна секој може да чита.
http://groups.google.com/group/finki-diskusija/browse_thread/thread/cea728cfd3675b60

Добро излагање што ги опфаќа и посочените дилеми, проблеми во некои од претходните постови.
 

petre.dimov

Gaining Experience
Јас сум "ЗА " само заради една работа , ќе се уче постручни и ќе има добар кадар, а дали ќе се наследи традицијата од двата факултети или слично за тоа не знам. За ова треба време да помине да видиме како ќе помине. Слушнав многу видни имиња за професори така да би требало да се очекува да биде добро.

Здраво на Сите
Лично мое мислење е дека идеата не е лоша ама е тешко остварлива затоа што проф од ФЕИТ и проф од ПМФ мислам дека никогаш нема да работат заедно.Тоа цело може да се направи под еден услов да направат нова програма на тој факултет ФИНКИ нешто слично како на Американ Колеџ или МИТ целосна промена на Проф од ФЕИТ мислам на оние увијаните фаци и стари кој везе немаат од тоа што предаваат сигурно има такви и на ПМФ,значинови Проф кој имаат знаење и ке се целосно посветени на студентите нема да се дрски и препотентни како што моментално се повеке пракса отколку теорија,добри опремени работилници и сл.Така да ако оваа го направат мислам дека ке Македонија ке има добро универзитетско образование по информатика ама се ке каже времето.
Поздрав
Тие таквите фаци што ги викаш нема да бидат на ФИНКИ , распрашајсе малце за кои професори ќе бидат , според мене младиот кадар кој што е на ФЕИТ моментално е многу добар и тие ќе бидат на ФИНКИ, а за тоа ќе почекаме до Септември да видиме
 

SNACHG

Intern
23 февруари 2010
177
17
Тие таквите фаци што ги викаш нема да бидат на ФИНКИ , распрашајсе малце за кои професори ќе бидат , според мене младиот кадар кој што е на ФЕИТ моментално е многу добар и тие ќе бидат на ФИНКИ, а за тоа ќе почекаме до Септември да видиме
А кои се тие млади фаци на ФЕИТ за кои јас реков дека не се добри?
 

petre.dimov

Gaining Experience
Значи ти рече за тиа старите генерации на ФЕИТ што сите ги знаеме какви се. Тие такви фаци се спротиставуваат на идејата за ФИНКИ што значи не можат да преминат. Ќе почекаме Септември па потоа ќе видиме кои се младите фаци , не е убаво уште сега да се спомнуваат имиња кога не знаеме што и како ќе биде. Инаку те сфанав за кои професори мислиш :)
 

SNACHG

Intern
23 февруари 2010
177
17
Пола од тие новите ми беа колеги на тогашен ЕТФ, децата во тогашно време не беа лоши моментално не сум во контакт со нив и не знам како напредуваат, а за постарите немам зборови само треба да им се докаже и покаже дека ИТ технологијата оди напред а не назад :D
 

petre.dimov

Gaining Experience
Пола од тие новите ми беа колеги на тогашен ЕТФ, децата во тогашно време не беа лоши моментално не сум во контакт со нив и не знам како напредуваат, а за постарите немам зборови само треба да им се докаже и покаже дека ИТ технологијата оди напред а не назад :D
За ова си во право , али во Македонија ретко каде се учи нешто модерно , таква е програмата по факултетиве . И мене искрено не ме бендисува програмата али тоа е.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
442
119
каде можам да ја најдам програмата за ФИНКИ ? :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,921
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно