• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ФИНКИ - Примена на информациски технологии

  • Ја почнал/а темата
  • #1
21 септември 2020
2
0
Здраво дечки,

Треба да запишувам 4 семестар, Е-влада ќе земам сигурно, но се мислам помеѓу изборните Концепти на информатичко општество, Медиуми и комуникации и Интернет технологии за останатите два.
За Интернет технологии читам поделени мислења па ако може некој да ми каже негово искуство со предметов, дали е корисен и истовремено лесен (бидејќи се уште немам положено некои предмети од трет семестар па сакам тие да ги исчистам и да не се заглавам со изборните)

Thanks in advance :)
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
117
148
Неам искуство од тие предмети, одамна сум излезен од факултет, ама само од краткиот опис на 3те предмети очигледно ми е дека првите 2 се тотално бескорисни, а 3тиот е предмет што секако ќе мора да го изучиш добро (макар и надвор од школо) ако мислиш да работиш било што поврзано со веб сајтови.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
158
212
Се согласувам со членот над мене, а и тоа е-влада не звучи воопшто привлечно/потребно/наплатливо...

Ама што знам, у мое време не ни постоеше тоа...
 

Cika

V.I.P
8 декември 2009
2,631
1,373
Прво одговори "Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш"?
Оф: Кога ќе пораснам сакам сам да напишам regex валидација за инпут.
Он: Интернет програмирање дефинитивно, може да ти биде отскочна даска у кариера дури да не го работиш тоа после некое време.
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Веќе избрал еВлада, не знам дали целта му е да е програмер или да работи на интернет. Како што гледам побитно е да биде лесен предметот отколку корисен. Ваљда подобри совети ќе добиеш од студенти на финки од некои фејсбук групи отколку тука
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
21 септември 2020
2
0
Од групите, како што напишав, има поделени мислења и поради тоа се обратив тука случајно некој да не има искуство со предметите. Имам одбрано тешки изборни минатите семестри, баш поради тоа што се стремам кон програмирањето, па си реков овој семестар да земам нешто лесно а корисно од понудените.
Веќе избрал еВлада, не знам дали целта му е да е програмер или да работи на интернет. Како што гледам побитно е да биде лесен предметот отколку корисен. Ваљда подобри совети ќе добиеш од студенти на финки од некои фејсбук групи отколку тука
Мислењето е автоматски споено:

Фала Ви за мислењата :)
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
312
371
Најдобар совет ќе добиеш од групите на фејсбук по генерации. Предметите и условите ги мењаат од година во година, некој овде и да го слушал предметот може погрешни информации да ти даде.

Медиуми и комуникации го слушав и знам дека беше у топ 3 најглупи предмети што сум ги земал. Цел предмет без компас беше. Интернет технологии беше добар, ама врска неам до сеа што е сменето.
 

gargantua

Intern
1 јуни 2019
7
1
Веќе избрал еВлада, не знам дали целта му е да е програмер или да работи на интернет. Како што гледам побитно е да биде лесен предметот отколку корисен. Ваљда подобри совети ќе добиеш од студенти на финки од некои фејсбук групи отколку тука
Супер ти е да зимаш лесни предмети ако веќе си се одлучил што ќе изучуваш, па да си полагаш лесно и на страна да го тераш своето..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно