• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Финки - Интернет Мрежи и Безбедност

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aka1458

Intern
18 февруари 2020
55
6
Мислење за смеров (ако има некој што е на смерот може да ми пише привејт да збореме)
Колку е тежок у споредба со другите смерови?
Дали е добар смер?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,816
9,243
Скопје
Колку е тежок у споредба со другите смерови?
Дали е добар смер?
Ех, чудно е вака кога кога гледаш „одозгора“ на овие прашања.
Што е она што во овие години нè тера да размислуваме со прашања од типот
„тежок е???“
„а има математика???“
„а има работа после???“
?

Мора нешто да се смени во нашиот, менталитет да го речам.
А бе или сакаш нешто да учиш, или не сакаш. Или те влече или не те влече. Зошто вакви прашања?
Цело време сме во потрага по „најдобриот избор“, „лесниот начин“...

Ја до ден денес жалам што не запишав пост-дипломски на криптографија пошо КОЛЕГАТА НА МАЈКА МИ ЕЛЕКТРО ИНЖЕНЕР рекол немало работа за тоа.
Да си завршев, сега веројатно ќе можев да си го извадам приватниот клуч од CDM-то на Widevine...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Aka1458

Intern
18 февруари 2020
55
6
Братче, тежок или не само ме интересират мислење од други.Што како, чисто да знам,а колку и да е тежок или да не е,тоа што сите другари ми викат дека нема врска смерот не ме интересира,сепак ке идам на него.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Доста преклоп има(ше) меѓу смеровите на ФИНКИ и не прави многу разлика на кој си, пак можеш да зимаш изборни од кај сакаш. Единствена црна точка на смерот е Дистрибуирани кај Панче. Супер предмет ама многу се касни со резултати, предавања, општо се. Да ти се одмили од факултетот.

Ама се тоа на страна - ако сакаш да се фокусираш на т.н. DevOps (систем администратори) ова е смерот за тебе. Ако не ти чини таа работа или се премислиш, ќе имаш поминато доволно предмети за да можеш да си работиш како програмер. Светла точка е и едно јако трио на професори - Анастас, Соња и Војдан, држат предмети од насокава и сите им се супер организирани и смислени.

Сега гледам дека и ВиС нема, за некои ова е одлучувачки.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Aka1458

Intern
18 февруари 2020
55
6
Дали можеш на Пит да земеш пример дигитална форензика (а го нема на листата на изборни на пит)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
42
61
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro

jvelk

Intern
16 февруари 2021
4
0
Дали можеш на Пит да земеш пример дигитална форензика (а го нема на листата на изборни на пит)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Може било кој од ФИНКИ или УКИМ. Дополнително, името на смерот ти брка работа првите година - две, кога имаш задолжителни 3-4 предмети и другите изборни. Од трета година (мислам) т.е. од 5 семестар почнуваш со сите 5 предмети изборни, така да што сакаш си бираш. Плус, за изборни не мора да бираш предмети од таа година (пример ако си втора година за изборен можеш да земеш било кој од прва, втора, трета или четврта година)
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
42
61
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Да се надоврзам само, иако можеш да го одбереш било кој предмет имаш лимитации за тоа кој предмет со таа тежина можеш да го одбереш, не може на пример сите најлесни предмети да ги одбереш.
 

jvelk

Intern
16 февруари 2021
4
0
Да се надоврзам само, иако можеш да го одбереш било кој предмет имаш лимитации за тоа кој предмет со таа тежина можеш да го одбереш, не може на пример сите најлесни предмети да ги одбереш.
Не сум знаел за ова? инаку четврта сум КНИ смер
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,714
1,540
sistrum.mk
Јас не сум студирал по кредит транфер систем, ама гледам може да земеш 3 ефтини (малку кредити) за 2 скапи (повеке кредити)...мора да собереш ХХХ кредити за да дипломираш.
Прашањето дали е тежок ИТ смер (било кој) е многу глупаво ако те интересираат компјутери и сакаш да станеш инжињер. Ако не те интересира ИТ запиши си Педагошки, Географија, Социологија и слични (овие беа со најмалку испити во мое време).
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,296
1,257
Скопје
Да се надоврзам само, иако можеш да го одбереш било кој предмет имаш лимитации за тоа кој предмет со таа тежина можеш да го одбереш, не може на пример сите најлесни предмети да ги одбереш.
како е ова регулирано со тежина на предмет? чисто ме интересира, порано немало вакви лимитации, имаше лимитација во стил да прогресираш напред ако некој предмет бара друг да имаш како предуслов и сл.

а за бирање на други предмети од УКИМ, вон сопствен факултер/програма, имаше лимит на 20% од вкупен број на кредити. Сега може и ова е сменето
 

jvelk

Intern
16 февруари 2021
4
0
Јас знам само дека можеш кои сакаш предмети (од ФИНКИ) да си ги зимаш за изборни, се додека исполнуваш одреден број на кредити на крај. На пример ако бирам помеѓу два предмети тежок и лесен во однос на материјал, се додека се двата по 6 кредити немаш гајле. Или грешам? Нека ме поправи некој
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,296
1,257
Скопје
Јас знам само дека можеш кои сакаш предмети (од ФИНКИ) да си ги зимаш за изборни, се додека исполнуваш одреден број на кредити на крај. На пример ако бирам помеѓу два предмети тежок и лесен во однос на материјал, се додека се двата по 6 кредити немаш гајле. Или грешам? Нека ме поправи некој
затоа ме интересира и мене .. порано немаше такви лесни/тешки да те условува? .. мислам имаше, лесните беа по 5 кредити, тешките по 7 пример .. ама освен тоа немало разлики од изборен до изборен и можеш да го земеш кој сакаш ако имаш другите предуслови (вкупен број кредити и тн).
 

Filipovski

Intern
8 април 2018
18
20
Објаснето ви е какви предмети може да бирате.

https://finki.ukim.mk/mk/content/интернет-мрежи-и-безбедност

3. Наставна програма

Во наставната програма е предвидено да има 18 задолжителни предмети, 9 изборни на ниво на факултет и 3 изборни од Универзитетска листа во случај кога студентот завршува тригодишни, односно 24 задолжителни предмети, 12 изборни на ниво на факултет и 4 изборни од Универзитетска листа во случај кога студентот завршува четиригодишни студии.

Сите изборни предмети се поделени во три групи на тежина (Н1, Н2 и Н3). Правилата за изборност на предмети според нивото се дефинирани како:

 • Број на предмети од Н1- вкупниот број кредити на избрани изборни предмети од групата Н1 не смее да надминува 6 кредити.
 • Број на предмети од Н2- вкупниот број кредити на избрани изборни предмети од групата Н2 не смее да надминува 36 кредити.
 • Број на предмети од Н3 – нема ограничување во бројот на избрани предмети од групата Н3.
Студентот може да избере и повеќе предмети од групата Н1 и групата Н2 од предвидениот број, но, во тој случај кредитите освоени за овие предмети не влегуваат во вкупниот број на кредити потребни за стекнување на дипломата. Положените предмети и освоените кредити ќе бидат дел од листата на положени предмети во уверението за положени предмети по завршување на факултетот.

Ниво на предмет се гледа од неговиот код.
Пример: Безжични и мобилни системи
Код: F18L2S061 -> Ниво 2 (Н2)
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,296
1,257
Скопје
Објаснето ви е какви предмети може да бирате.

https://finki.ukim.mk/mk/content/интернет-мрежи-и-безбедност

3. Наставна програма

Во наставната програма е предвидено да има 18 задолжителни предмети, 9 изборни на ниво на факултет и 3 изборни од Универзитетска листа во случај кога студентот завршува тригодишни, односно 24 задолжителни предмети, 12 изборни на ниво на факултет и 4 изборни од Универзитетска листа во случај кога студентот завршува четиригодишни студии.

Сите изборни предмети се поделени во три групи на тежина (Н1, Н2 и Н3). Правилата за изборност на предмети според нивото се дефинирани како:

 • Број на предмети од Н1- вкупниот број кредити на избрани изборни предмети од групата Н1 не смее да надминува 6 кредити.
 • Број на предмети од Н2- вкупниот број кредити на избрани изборни предмети од групата Н2 не смее да надминува 36 кредити.
 • Број на предмети од Н3 – нема ограничување во бројот на избрани предмети од групата Н3.
Студентот може да избере и повеќе предмети од групата Н1 и групата Н2 од предвидениот број, но, во тој случај кредитите освоени за овие предмети не влегуваат во вкупниот број на кредити потребни за стекнување на дипломата. Положените предмети и освоените кредити ќе бидат дел од листата на положени предмети во уверението за положени предмети по завршување на факултетот.

Ниво на предмет се гледа од неговиот код.
Пример: Безжични и мобилни системи
Код: F18L2S061 -> Ниво 2 (Н2)
аха .. е ова немаше во мое време со нивоата , само носеа различно кредити .. од 5 до 8 по предмет :) фала за појаснување
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
42
61
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Сега сите што ти се дадени од факултетот носат по 6 кредити. Има интересно неформално предавање од страна на СП Финки на почетокот на годината за сите нови студенти. Откако се основаше ФСС започна и ситуацијава со вирусов, па немало такво предавање но сигурно некој повторно ќе организира за да може да се објаснат повеќе нејаснотии и некои tips and tricks за факултетот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
856,681
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно