• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

FInd my IP

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

djpece2001

Intern
3 декември 2007
5
0
Znaci vaka:
Dva kompjutera sto sakam da gi povrzam remote. ama potrebna mi e IP adresara na vtoriot ( B-kompjuter). Bidejki e na ADSL i ima dinamicka IP, IP adresata normalno mu se menuva.
Dali nekoj znae nekoe programce koe ke ja cita IP adresta na toj kompjuter i ke mi ja praka na mail ili ke ja objauvava na nekoja web strana.
 

mr.wicket

Intern
29 ноември 2007
38
2
Скопје, Македонија
micevski.xyz
Znaci vaka:
Dva kompjutera sto sakam da gi povrzam remote. ama potrebna mi e IP adresara na vtoriot ( B-kompjuter). Bidejki e na ADSL i ima dinamicka IP, IP adresata normalno mu se menuva.
Dali nekoj znae nekoe programce koe ke ja cita IP adresta na toj kompjuter i ke mi ja praka na mail ili ke ja objauvava na nekoja web strana.
Или пак направи ја статична :rolleyes:
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Znaci vaka:
Dva kompjutera sto sakam da gi povrzam remote
Значи 2-та ПЦ-ја ти се на 2 различни локации и сакаш да им пристапиш од еден на друг и обратно преку интернет конекција? И тоа од оној со фиксна на оној со динамична адреса.

Прво, можеш баш како што ти пиша NEW1 so https://www.dyndns.com/ да креираш акоунт кој ќе ја следи секоја промена на адресата на вториот, а ти да пристапуваш само преку првата негова позната адреса бидејќи понатаму dyndns се грижат за следење на нејзините промени и достапност до неа.

Ова е ако баш ти треба неговата ИП адреса, а ако не ти треба, а сакаш да пристапуваш remote тогаш имаш еден куп софтвери за ремоте пристап преку инсталација на клиент на ПС-то Б кои сигурно ги знаеш :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно