• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Финансиски придобивки на гигантите ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Ме интересира всушност, од каде тие финансии (читај: пари) на големите open source гиганти. До некаде е и јасна оваа полемика, меѓутоа како заработуваат од нивните производи кои може секој интернет корисник бесплатно да ги превземе и употреби за себе. Од Joomla! до GMail ...
Ајде некој `почитан` корисник да проба да објасни...
Поздрав !
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Најголем дел се рекламите. Разбирам тоа за Гугл со сите адвертајзинг заебанции. Од друга страна се донациите.
Но што е со Joomla! и сл. ?
Еве, ја спомнуваш Joomla! па конкретно ќе ти образложам за неа како тие успеваат да направат пари и да доставуваат плати до своите вработени.

Joomla! или организацијата која стои позади Joomla! и обезбедува финансиска, правна и организациска поддршка, Open Source Matters, е практично непрофитна организација, и прави пари на начини како што прават поголемиот број невладини и непрофитни организации кои поддржуваат одредени цели.

Одредени количини на заработката на овој проект доаѓа од рекламирање и објавување на огласи од разни маркетинг сервиси на joomla.org сајтовите, но поголемиот број на средства доаѓаат од донации и партнерства како и разни договори за промовирање и добивање на дел од продажба на книги и разни едукативни материјали.
Башка си има и своја продавница од каде директно профитира:
http://shop.joomla.org/

А за Google, гигантот парите ги прави од многу разни извори, но највеќе од интернет маркетинг на интернет пребарувачи. Спомнуваш Gmail, отвори го твојот Gmail и разгледај ги сите тие таргетирани AdSense реклами кои ти излегуваат. Епа за секоја од нив некој има платено.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Ова до некаде разјаснува. А ме нервира тоа што во Македонија донаторите/инвеститорите се на 0 ниво за разлика од `западот`.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Ова до некаде разјаснува. А ме нервира тоа што во Македонија донаторите/инвеститорите се на 0 ниво за разлика од `западот`.
Кој ти кажа дека во Македонија донации и инвеститори се на 0 ниво? Зошто мислиш така?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
Кој ти кажа дека во Македонија донации и инвеститори се на 0 ниво? Зошто мислиш така?
Па што знам, не на 0 али сепак на пониско. Инвесирање во нешто непознато не верувам дека често се случува. И самиот инвентор на Jooce мисли така или сум грешка ?
 

bigmen

Intern
22 јуни 2008
65
0
www.managercenter.net
za google nema maka, oni ti davvat uslovi ti raboti.
Jas znam dovolno luge koi profitiraat so iljadnisi samo od google i toa bez da se evidentirani od google.
Sistemot na update na google e dovolen pokazatel za niv ni nivnata uspesnost.
Konkreten primer: Spam i PR, tokmu tocno znaat sto treba i kade treba da potegnat...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,189
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно