• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Филтрирање на iFrame напади [Apache]

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Наидов на следните 2 фајлови што служат за филтирање на iFrame напади врз Apache сервер и инсталираните апликации.

00_ASL_iframe_protection.conf
/etc/asl/remove-bad-iframes.txt

Овие 2 скрипти автоматски ги чистат сите ваши веб страни и ги отстранува сите iframe-ови што содржат тројанци и сл.

- 00_ASL_iframe_protection.conf фајлот ќе го инсталирате во вашиот /etc/httpd/conf.d директориум.
- remove-bad-iframes.txt фајлот ќе го инсталирате во вашиот /etc/asl директориум.

:fish:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,702
Мислења
855,881
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно