1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филозофски/психолошки книги (купување/разменување/зајмување/дискусија)

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од toplel, 11 Јуни 2019.

 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  603
  684
  18 Август 2016
  Машко
  Да одмориме малку од хардвер, софтвер и дигитализација летово решив да инвестирам дел во нешто шо одамна сакав, ама или немав доволно средства или време.
  Дечки ,дали некој од вас ги имат за продажба/зајмување или знајт од кај можам да ги купам следниве наслови строго на македонски и дефинитивно не од издавачка куќа „Ѓурѓа“. Не е слаб англискио, напротив сакам да го зајакнам речникот со наши термини зошто со години низ дискусии користам англиски термини шо не знам како да ги објаснам. Барам да бидат со добри преводи и дефинитивно одржани за колекција.
  • Орвел: Животинска Фарма; 1984
  • Достоевски: Браќа Карамазови; Злосторство и казна
  • Ниче: Отаде доброто и злото; Така зборуваше Заратустра; Ecce Homo; Антихрист, Раѓање на трагедијата
  • Хајдегер: Битие и време
  • Бертранд Расел: Историја на западната филозофија, Проблемите на филозофијата
  • Фројд: Егото и Ид; (кој било друг наслов)
  • Џон Лок: Есеј за човековиот разум
  Слободно користете ја темата и доколку барате нешто или за општа дискусија, зошто не најдов слична тема, а можно е да е од корист.
   

Сподели

Вчитување...