• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Filozofijata na nekoi distribucii na Linux

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Filozofijata na povekjeto distribucii na Linux

Kazete mi zasto povekjeto distribucii na Linux kako na primer Ubuntu i Kubuntu se besplatni i dali dokolku stanat golema konkurencija na Windows, Linux ke se pocne da se naplaka?
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
бесплатна линукс дистрибуција е само убунту, го нарачуваш не ти наплаќаат ни поштарина ни ништо, другите можеш бесплатно да ги спуштиш но ако ги нарачаш ќе ти наплатат поштарина, а тоа веќе не е бесплатно. Веќе постојат и линукс дистрибуции што се наплаќаат. На пример Linux XP кошта околу 50 евра мислам да бараш крак за линукс е иронично. Во секој случај линукс дистрибуциите се толку поедноставени за користење и во моментот кога игрите ќе почнат да се прават за линукс платформи ќе биде најголемиот подем на линукс е во тој момент прашање на време е кога ќе почне и да се наплаќа. Добро кај линуксот е што има многу дистрибуции и ќе има конкуренција така да цените ќе бидат поприфатливи.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Kazete mi zasto povekjeto distribucii na Linux kako na primer Ubuntu i Kubuntu se besplatni i dali dokolku stanat golema konkurencija na Windows, Linux ke se pocne da se naplaka?
Dali nekogash si ja procital GPL?

When we speak of free software, we are referring to freedom, not price. Our General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for them if you wish), that you receive source code or can get it if you want it, that you can change the software or use pieces of it in new free programs, and that you know you can do these things.
http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
17
Skopje
Абе читнете прво малце, немојте вака неспремни да доаѓате на форум да се консултирате :) Ќе ве реметат асистентите на факултет иначе хаха

Инаку Убунту е финансиран од еден богаташ, заради тоа ни поштарина не бараат. И не претерувајте ..да не сакате некоја тетка уште да ви дојде дома да ви го инсталира..
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Нормално дека има дистрибуции што се наплаќаат (SuSE, Red Hat) но поголемиот дел се од отворен вид.Што се однесува конкретно за Ubuntu - ќе биде бесплатно секогаш.
The Ubuntu Promise
Ubuntu will always be free of charge, including enterprise releases and security updates.
Ubuntu comes with full commercial support from Canonical and hundreds of companies around the world.
Ubuntu includes the very best translations and accessibility infrastructure that the free software community has to offer.
Ubuntu CDs contain only free software applications; we encourage you to use free and open source software, improve it and pass it on.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Абе читнете прво малце, немојте вака неспремни да доаѓате на форум да се консултирате...
:bravo: , Eve edna filozofija:

1. Barajte na google za potrebnata informacija
2. Ako ne ja najdete Povtorno barajte na google
3. Ako povtorno ne ja najdete, povtorete gi cekorite 1 i 2

i 100% kje na najdete

Deneska narodot neznae kako da se izrazuva vo baranjeto. Naucite shto tochno sakata, za da znaete za shto tochno da barate... Eve da vnesete "Linux philosophy" na google kje gi najdete site informacii potrebni za ovaa tema
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Vaka sega. Imav dilema so brat mi i bas me interesirase sto ke kazete vie za Linux filozofijata dokolku stane konkurencija na Windows. Jas znam koj e stavot na Ubuntu i sakav da se osiguram pred da mu go pokazam toa na brat mi koj silno se protivese, i mi tvrdese deka sega Ubuntu saka samo da se prosiri i koga ke stane zakana za Windows, ke pocne da se naplaka.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
BTW, dokolku nesakate da mi pomognete, nemorate da postirate

Абе читнете прво малце, немојте вака неспремни да доаѓате на форум да се консултирате :) Ќе ве реметат асистентите на факултет иначе хаха
ili
:bravo: , Eve edna filozofija:

1. Barajte na google za potrebnata informacija
2. Ako ne ja najdete Povtorno barajte na google
3. Ako povtorno ne ja najdete, povtorete gi cekorite 1 i 2

i 100% kje na najdete

Deneska narodot neznae kako da se izrazuva vo baranjeto. Naucite shto tochno sakata, za da znaete za shto tochno da barate... Eve da vnesete "Linux philosophy" na google kje gi najdete site informacii potrebni za ovaa tema
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Mojot post ne se odnesuva do tebe, se odnesuva do site na forumot koi , da ne recam , ne sakaat da baraat .. tuku sakaat se da im se posluzi kako shto ima vekje nekolku tem iza takvi raboti ..
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
бесплатна линукс дистрибуција е само убунту, го нарачуваш не ти наплаќаат ни поштарина ни ништо, другите можеш бесплатно да ги спуштиш но ако ги нарачаш ќе ти наплатат поштарина, а тоа веќе не е бесплатно. Веќе постојат и линукс дистрибуции што се наплаќаат. На пример Linux XP кошта околу 50 евра мислам да бараш крак за линукс е иронично. Во секој случај линукс дистрибуциите се толку поедноставени за користење и во моментот кога игрите ќе почнат да се прават за линукс платформи ќе биде најголемиот подем на линукс е во тој момент прашање на време е кога ќе почне и да се наплаќа. Добро кај линуксот е што има многу дистрибуции и ќе има конкуренција така да цените ќе бидат поприфатливи.
Distribucijata e besplatna. Vo najlosh slucaj go plakjas mediumot i postata. Nikoj ne e zadolzen da ti gi plakja.
 

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
пффффф

Freaker напиша:
Во секој случај линукс дистрибуциите се толку поедноставени за користење и во моментот кога игрите ќе почнат да се прават за линукс платформи ќе биде најголемиот подем на линукс е во тој момент прашање на време е кога ќе почне и да се наплаќа. Добро кај линуксот е што има многу дистрибуции и ќе има конкуренција така да цените ќе бидат поприфатливи.
Каква грешка. Линуксот нема да се наплаќа ни да сака Линус Торвалдс и дечките од GNU. Прво линуксот е бесплатен клон напишан по принципите на јуникс. Кодот е слободен и доколку некој реши да го наплаќа, сеуште е должен да го остави кодот отворен, така да секој човек ќе може да ја најде последната верзија од кодот и да си ја унапредува и оддржува бесплатна. Најчесто се плаќа поддршката за него, никој не е должен да ти го оддржува компјутерот. И да, според тебе (Freaker) ништо не е бесплатно во светот, зошто и за да дишиш ќе треба да ги активираш градите и дишните патишта. Ништо не е 100% гага, бесплатно е овозможувањето на софтверот и давањето на целиот код, ај ти напиши програм и оди по куќите и инсталирај им го на сите за да им биде бесплатно. факинг крејзи
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ако сакате да ја разберите филозофијата на Линуксот ви предлагам да ја прочитате ГНУ лиценцата за него. Во неа се декларира дека софтверот е бесплатен, кодот оде со него, цитирам

Ние авторите ви даваме право да го користите когод, да го подобрувате за своу потреби или да го раздавате кодот со ваши модификации притоа тој да биде раздаван под овие правила ни помалку ни повекје.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Тие верзии како Кубунту, Едубунту и некој други не се плаќаат меѓутоа ако сакаш поквалитетно пак ке си платиш, Линукс се наплаќа како на пример Red Hed и Suse , секаде каде што вложиле голем напор и средства за дополнителни фукционалности и стабилност на системот мора да се наплаќа никој не ти дава без пари и не работи без пари. Тие што го програмираат Убунту зимаат пари ако не им даде ќе си отидат, а нив многу им е гајле за филозофијта каква била.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
@DaciSS
Ова е од професор напишано така? Оти е на англиски?:chudenje:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,990
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно