1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филмови што треба да се гледаат

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од 7n00dle7, 2 ноември 2012.

 1. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Тема во која би можело да се постираат наслови на филмови кои не мора да се "blockbuster" или нови но ви оставиле силен впечаток.
  Еве еден од мене на кој налетав уште некаде 2002/2003 случајно барајќи ја Thora Birch (девојчето со мајмунчето), а покрај неа глуми и Steve Buscemi и сеуште непознатата Scarlett Johansson. http://www.imdb.com/title/tt0162346/
  Ако не ви е тешко пишете и понекој збор за самиот филм...
   
  На prichina и theMAD им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
 3. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  586
  340
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Titanic 1997-John Q 2002,ima mn nemozam da se setam na site
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Tитаник - филм за тинејџерки да влажнат пи*иња, и да плачат, не е за мужи :D

  JohnQ е супер.
   
  На HoLfElDeR, stefan_v, Fiasco и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  Иако се работи за вкусови сепак ќе се согласам со твојата забелешка, и сеуште го немам гледано и му се спремам после толку време, ама некако никако не ми дава срце да утепам саат ипол или два колку и да трае, на него...


  http://www.imdb.com/title/tt0111161/ - (The Shawshank Redemption)
  http://www.imdb.com/title/tt0124595/ - (Return to Paradise)
   
  На Shutter и psyside им се допаѓа ова.
 6. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  На lamja и psyside им се допаѓа ова.
 7. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
 8. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  559
  348
  26 Февруари 2012
  Машко
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cipiripi

  cipiripi
  Gaining Experience

  290
  317
  7 Септември 2010
  На kamikaza333 и psyside им се допаѓа ова.
 11. xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Јас ќе листирам по режисери, без линкање до имдб и без некој посебен ред, гуглајте си сами ако не препознавате некој наслов.


  Coen Brothers (Barton Fink, The Hudsucker Proxy, Fargo, The Big Lebowski, O Brother Where Art Thou?, No Country For Old Men, A Serious Man, True Grit)


  Stanley Kubrick (2001: A space odyssey, The Shining, A Clockwork Orange, Eyes Wide Shut, Full Metal Jacket)


  Ridley Scott (Alien, Blade Runner, Hannibal, Kigdom of Heaven, Gladiator, American Gangster)


  David Fincher (Seven, Fight Club, The Girl with the Dragon Tattoo, Panic Room)  David Lynch (The Elephant Man, Dune, Molholland Drive)  Robert Rodriguez (El Mariachi, Four Rooms, From Dusk Till Dawn, Once Upon a time in Mexico, Sin City, Death Proof)


  Quentin Tarantino (Reservoir Dogs, Pump Fiction, Four Rooms, Kill bill, Inglorious Basterds,


  Martin Scorcese (Raging Bull, The Last Temptation of Chris, Taxi Driver, Goodfellas, Gangs of New York, The Aviator, The Departed)  Christopher Nolan (Memento, The Prestige, The Dark Knight, Inception)


  Francis Ford Coppola (Patton, The Godfather, Apocalypse Now,
  The Rainmaker)


  • Jonathan Demme (The Silence of the Lambs, The Manchurian Candidate)


  Frank Darabont (The Shawshank Redemption, The Green Mile)  Brian De Palma (Scarface, Carlito's Way)


  Jean-Jacques Annaud (Quest for Fire, The Name of the Rose, Enemy at the Gates)


  M. Night Shyamalan (The Sixth Sense, Unbreakable, Signs)


  Joel Schumacher (8mm, Phone Booth)  Доволно за сега, секој од наведените филмови горе вреди да се погледне. Ќе ја надополнам листава кога ќе ми текнат и други.
   
  На Necromancer, gOJDO, JasSum и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Backdoor Sluts 9 :)

  makes Crotch Capers 3 look like Naughy Nurses 2
   
  На gordon freeman и smole им се допаѓа ова.
 13. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  586
  340
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Ne bi rekol take..
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  Oк, едно прашање, дали да не глумеше Дикаприо, и Кејт во филмот ќе ти оставеше толку голем впечаток? наместо нив да беа некоја рандом просечна цура, и некој просечен наместо Дикаприо исто така? на финта ве фатија, тоа е тоа :)

  Какви филмови има Камерон, Титаник му е според мене најслабиот...
   
 15. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
 16. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  586
  340
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  Abe sega dali ili ne dali tie se glumcite,nemoze sega da vikame dali vo nekoj film da bese toj ili onoj ke bese interesen il ne
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  90% од филмот е базиран на cheap romance tricks, тоа може да го постигне секој режисер (во било кој филм) ако гледачот е склон кон такви моменти.
   
 18. smole

  smole
  Unstoppable

  3,074
  3,541
  18 Април 2007
  Режисери (филмови)

  Emir Kusturica (Underground TV verzijata od 4-5 saati, Otac na sluzbenom putu, dom za vesanje TV verzijata, Zivot je cudo, Zavet, Crna macka beli macor)

  Guy Ritchie (lock stock and two smoking barrels, snatch)

  Nick Love (The business, Football Factory, Outlaw, The Firm)
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,031
  26,747
  4 Септември 2008
  БТЊ да појаснам, мојата листа е намерно составена од малце по-непознати филмови, за некој да се нафати да ги гледа, иначе сосема друга би била кога би ги набројувал апсолутно најдобрите остварувања (според мене)
   
  kamikaza333, 7n00dle7, Shutter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  3h 17min.:D
  ако имаш можност гледај го во 3Д ќе го памтиш цел живот
   
 21. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,198
  7,119
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Defending your life. Класичен лежерен филм од почетокот на 90-тите. Tема afterlife.

   
 22. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  Unfaithful (2002)
  препорака од мене кој нема го гледано
   
  На ileste и bate mile им се допаѓа ова.
 23. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Xenon ме замоли да оставам некое филмче од не-англеско подрачје. Во принцип, нејќам многу претенциозни artsy foreign филмчиња....ама има по нешто да се издвои што ми било препорачано и што ми се допаднало.

  L'Auberge Espagnole - http://www.imdb.com/title/tt0283900/
  City of God http://www.imdb.com/title/tt0317248/
  A Prophet - http://www.imdb.com/title/tt1235166/
  Let the right one in - http://www.imdb.com/title/tt1139797/
  Amelie - http://www.imdb.com/title/tt0211915/ (овој не знам дали некој не го гледал, ама помина доста време, да се спомне...)

  Не ми текнува на други во моментов.
   
  На psyside и xenon им се допаѓа ова.
 24. Enigma

  Enigma
  On your way to fame

  1,080
  504
  1 Септември 2012
  Машко
  IT филозоф
  I am Legend (2007) - многу добро филмче, го препорачувам
  300 (2006)
  Terminator 2 (1991)
  Terminator: The Rise of the machines (2003)
  Terminator: Salvation (2009)
  Osmosis Jones (2001)
  The Rise of the planet of the Apes (2011)
  The Day after Tomorrow (2004)
  Planet of the Apes (2001)
   
 25. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  733
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Taken, fan sum na epic movies sci fi i avanturi... site mozni ekskluzivci vi se dobro poznati no garant pola gi nemate gledano... Star wars double trilogy... lord of the rings... matrix... pa i disaster movies kako 2012 prometheus ...outlander itd... Sevo ova za Taken mi e nula i edvaj cekam dobra snimka od 2kata...
   

Сподели

Вчитување...