1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филм 3д

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Starr, 6 Јануари 2020.

 1. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Барам еден филм веќе подолго време, можеби некој тука ке може да помогне. Ми треба Blade runner 2049, торент во 3д, и има еден куп торенти но поблемот е тоа што мене ми треба во 1920x1080, во mp.4 формат, бидејки телевизорот само тоа чита во 3д и ништо друго (откако хдми престана да работи па сега правам медиа шер, за да гледам). Симнав и конвертер и правам од мкв во мп.4 но трае многу долго и на крај пак не чини. Едно 6-7 копии досега сум симнала. Едвај најдов една копија но аудио на итлијански, го бира првото аудио по дифолт иако има и англиски. Ве молам ако има некој копија или линк, со овој формат, нека пише. Фала
   
  На SmartGuru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,073
  959
  4 Февруари 2014
  Машко
  Секоја добра копија од тој филм ќе биде или во блуреј формат или во MKV.
   
  На Starr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Види ПМ.
   
  На Starr му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Jas baram vo mp.4 posto moram
   
 5. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  510
  5 Јуни 2007
  Машко
  Ама ти може и у гиф да бараш ама не иде тоа така :)
   
 6. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  А како иде дечко дај просветли не? Прво гиф не е видео формат FYI, или сакаш да бидеш духовит? Второ ако не знаеш да помогнеш што пишуваш? Има еден тон 3д филмови во mp.4, и “тоа иде така“, само што филмот јас што го барам го нема во mp.4.
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mao

  Mao
  On your way to fame

  976
  510
  5 Јуни 2007
  Машко
  Да пробав да бидам духовит, не сме се разбрале :).

  Пошто филмот што го бараш го нема во мп4, можеш да извадиш било кој формат, да речеме .mkv и да се исконвертира во .mp4 преку видео енкодер/конвертер.
   
  Последна промена: 6 Јануари 2020
  На Starr и Aowek им се допаѓа ова.
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,405
  3,735
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  На yifi сајтот нели го има ?
   
 9. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,448
  1,019
  8 Декември 2009
  Баш ме занима што е мп точка 4..Со remux можеш да менуваш формати, преводи, аудио, сѐ за неколку минути.
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,180
  6,228
  21 Јануари 2009
  @Starr
  MP4 и MKV се кутии кои пакуваат видео стрим и аудио стрим.
  Скоро се што подржува MKV подржува и MP4.
  Можеш да се обидеш да ја смениш кутијата од MKV во MP4 со помош на Avidemux на пример.
  Нема да има многу чекање затоа што не се прави конвертирање на аудио или видео стримот туку само се менува кутијата.
  Кој ти е моделот на телевизорот и дали досега имаш гледано било кој друг 3д филм во MP4 формат?
   
  farkizz, Psycore и на Starr им се допаѓа ова.
 11. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Така е, но не е толку едноставно затоа што конверзијата трае долго поготово за големи фајлови како 3д филмовите, и многу е фрустрирачки, одзема многу време, плус тука е прпблем и аудио, ако го има на повеќе јазици го конвертира во првиот, кој е да речеме италијански, па потоа бараш програма да ги изавдиш другите аудио (јазици) па да го конвертираш и да биде ок. Јас научив на потешкиот начин, но конечно успеав, и аудио извадив, и субтитли, и се, и го конвертирав.
   
 12. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Го има, но резолуција 1920x800, а телевизорот прикажува само 1920x1080
   
 13. Avid

  Avid
  Guru

  4,180
  6,228
  21 Јануари 2009
  Ти имаш некој многу специјален телевизор. Пушта мп4 а не пушта мкв, не пушта непопуларни аспект рејтиа... чудно.
   
 14. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Avide е бесплатен програм? Јас користам WinX HD Video Converter Deluxe за конверзија и MKVToolNix GUI за отстранување на аудио, и многу се намачив, пошто трае многу долго сето тоа.
  ТВ е Филипс модел 42PFL4307H/12, и се беше ок, со хдми кабелот, но за жал престана да работи и пробав се да го направам, без успех, и на крајот успеав да најдам дека може да гледам преку медиа, но само во мп.4 формат и само 1080на 1920 резолуција, друго ниѓто не чита ТВ на овој начин. Да, гледам 3д филмови сега но само во овој формат.
   
 15. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Не е телевизорот специјален туку проблемот е што се расипа нешто до хдми кабелот, преку кој можеше да се гледа секој формат, само да е 3д, но сега за жал, сум ограничена на овој формат, пошто гледам преку тв нетворк, а не преку хдми.
   
 16. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  А преку USB?
  200% не чита MKV? Проба 2-3 различни MKV со различен енкодинг?
   
 17. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Мислам дека пробав и со усб, ова беше лани, а до толку не разбирам - со различен екодинг, незнам ни каде да го проверам тоа, незнам со каков енкодинг се. Еве како гледам сега, тука ги ставам филмовите и ги глесам на тв , без хдми. Capture.JPG Capture.JPG Capture.JPG Capture.JPG Capture.JPG
   
 18. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Стави на USB, мислам дека и .mkv ќе ти работи без проблем. Ова што го правиш не го бива баш, затоа толку се замараш.
   
 19. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Ич не го бива, и затоа ретко гледам, нема да работи ни на усб мислам дека пробав тогаш, пошто пробав баш се, и после часови на гугл, налетав на пост од некој што има како мојот тв и мојот проблем и таму открив како да гледам барем на овој начин, дечкото го имаше истиот проблем.
   
 20. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Пиши што модел на ТВ имаш и дали има некаков OS.
  Јас имам дома LG што е 3D, меѓу првите 3D модели (значи стар) и пушта било каков фајл без проблем, без разлика од каде, дали network, dlna, plex, usb, hdmi, avi, mp4, mkv...
   
 21. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,405
  3,735
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Проблемот е во интерпукциските знаци и симболи. Пиши ги насловите на филмовите само со букви и што пократко.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Gappo

  Gappo
  Gaining Experience

  75
  92
  20 Јануари 2016
  Машко
  Филмовите се правени за во кино, затоа се 1920х800 (црна лента горе и доле). Не постојат филмови во 1920х1080 резолуција освен ако не се правени за телевизија, као Netflix originals и слично.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Филипс модел 42PFL4307H/12
  Без можност за безжичен стриминг (усб за во тв , што некои модели го имале), и хдми беше најдобро решение, и можев да гледам се на тој начин.
   
 24. Starr

  Starr
  Intern

  56
  9
  30 Декември 2017
  Женско
  Во ред, јас кажав каква резолуција чита телевизорот, (и тоа го најдов на гугл иначе немаше да знам) за каде и како небитно, јас само сакам да можам да гледам, доколку е во друга воопшто не го прикажува во нетворк, непостоечки е
   
 25. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,587
  1,693
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Стави mkv на USB, 99% ќе го пушти без проблем.
  И види дали можеш да инсталираш PLEX на телевизорот, во апликациите таму прочепкај.
  Батали го овој начин на кој до сега си пуштал/а.
   
  На Starr му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...