• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

File Permissions

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Како можам да направам на цела партиција (што ми е за складирање на податоци) да можи секој корисник да пристапува пошто еднаш одкако го ибришав BackTrack2 во целата партиција не можев да бришам, преименувам и др. И мораф да го формат. целиот HDD.
Имам сега Федора8 и ако го избришам и снимам друга дистрибуција не сакам да се јави проблем да не можам да менувам во истата партиција ... Туку партицијата да биде слободна да прави секој што сака.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Toa se pravi pri mountiranjeto bri boot. Vidi gi setinzite vo /etc/fstab vo noviot Linux. Taa particija shto ti e za nego treba da ima flagovi RW - Read/Write
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Toa se pravi pri mountiranjeto bri boot. Vidi gi setinzite vo /etc/fstab vo noviot Linux. Taa particija shto ti e za nego treba da ima flagovi RW - Read/Write

Извини вака што ја крадам темава, али го видов fstab фајлот, али нигде внатре не гледам RW. Јас имам 2 партиции, 1 за Мандрива, а втората слободна. Таа ја сместив во /home/hd/ со надежи дека ќе ми даде да креирам и менувам фајлови во неа. Имам опција Create new, да кажеме фолдер, али откако ќе го пишам името, ми вика Access denied to /home/hd/New Folder . Ако пробам да сменам premissions право од Storage Media, ми дава да сменам дозвола, но не и да ја зачувам. А од /home/hd ако одам во properties ми вика Only owner can change premissions.
:plachko2:

Хелп!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
@ hijackhacker koga si na login screen, da se logiras kako username: root i password: toj sto si go stavil koga si go instaliral mandrivata!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Vaka, vo Mandriva 2007 mislam deka nema htfs-3g t.e. Podrshka za Read/Wite na NTFS Particii. Koja verzija na Mandriva ja imash? Ako e 2007 kje treba da instalirasnh edno malechko programce so koe kje moze da se stavi Read/Write podrshka (htfs-3g). A za 2008 mislam deka ima avtomatski staveno podrshka za Read/Write na ntfs particii
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Patirajte ja sodrzinata na /etc/fstab pa kje vi go pastiram i jas onoj kako shto treba da go promenete. t.e. dopolnete
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
/dev/sda6 / ext2 defaults 1 1
none /proc proc defaults 0 0
/dev/sda5 swap swap defaults 0 0
/dev/sda2 /media/hd ext2 sync,relatime 0 0
/dev/sr0 /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,sync,noauto,ro,exec 0 0

--------------------------
И уште нешто. Мандривата ми се расипа ма морав да ја ре-инсталирам. Сега неможам ни да влезам во Д! Пробав во логин да се ставам како root али вика дека root-логирања не се дозволени
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
/dev/sda2 /media/hd ext2 sync,relatime 0 0

zameni go so:

/dev/sda2 /mnt/hd ntfs-3g defaults,force 0 0

i kazi shto kje napravish
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
само да те прашам, има врска како ќе биде форматирана, бидејки сега ја форматирав во Линукс Натив и можам да ја аксесирам, ама пак неможам да креирам фајлови:lut2:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
197
Abe ti kako i da e ke mozes da ja aksesiras, ama i kaj mene pravese taka za kreiranje na fajlovi u root direktiumot. Ako ne gi menjas permisiite, mozes da kreiras fajlovi samo vo home direktoriumot!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
само да те прашам, има врска како ќе биде форматирана, бидејки сега ја форматирав во Линукс Натив и можам да ја аксесирам, ама пак неможам да креирам фајлови:lut2:

Hm.. mislam deka imash edna GOLEMA zbrka na HDDto .. aj od terminal pisi : fdisk -l i pastiraj
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
nekoj primetil deka mandriva g gjubre? vo tek na 2 dena trebase 2 pati da ja re-instaliram poradi toa sto nesakase da se startuva. ali nema veze, sega da ja isntaliram i ke ti go dadam fdisk -l ot.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Mandrivata e mnogu dobra Linux distribucija, kazi mi shto problemi ti prae na tebe pa taka vikas za nea ?

мислам дека е до update-ите, бидедјки у рок од 2 дена, 2пати ми се расипа и несекаше да се лодира, 1 немаше inittab фајл а 2 пат нешто со боите на екранот се зезна и идеше со 1 на саат. али нема везе, сега успеав да ја инсталирам и да не се зезне веќе 2 дена!:p

иначе еве го fdisk:

Код:
Disk /dev/sda: 82.3 GB, 82348277760 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 10011 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x3636ac5d

  Device Boot   Start     End   Blocks  Id System
/dev/sda1  *      2    5099  40949685  f W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda2      5100    10011  39455640  83 Linux
/dev/sda5        2     263   2104483+ 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda6       264    5099  38845138+ 83 Linux

Disk /dev/sdb: 514 MB, 514588672 bytes
31 heads, 32 sectors/track, 1013 cylinders
Units = cylinders of 992 * 512 = 507904 bytes
Disk identifier: 0x0d0c0b0a

  Device Boot   Start     End   Blocks  Id System
/dev/sdb1  *      1    1013   502432  b W95 FAT32

па види што можеш да направиш.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Imas 2 Linux paricii. Kako ti se montirani dvete? Dali ednata e / drugata /usr ili /boot ili? Ili samo edna koristes za Mandrivata ?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
taa sto mi pravi problemi e vo /media/hd , na nea nemam nisto. ja formatirav vo linux native za da mi dozvoli da ja aksesiram, porano ni toa ne mi davase. drugata e stavena na / i na nea mi e mandrivata
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
D i C ne postojat vo Linux .. postojat sda1 hda1 ... a nivnoti mount point name moze da e C,D etc... Probaj da gi mountirash racno : mount -t ntfs-3g /dev/hda1* /mnt/windows*

*- smeni sda1 i mount point patot
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
nema veze, sajdov sto bilo problemot sto me terase da instaliram vekje 3 pati! Ako ja formatiram 2ta particija, linux ne se podiga iako ne e na nea instaliran. Sega gi spoiv 2te particii vo 1 i taka ne se gupi i prostor i nervi. Fala za pomosta i upornosta dodeka svatam! :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.454
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно