• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

File Browser

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Има ли некој идеа како може file browser да се убаци во волкав простор, ама да личи на нешто?Ако ништо друго барем како може да се извадат иконите што се горе и да остане само Drop Down-от look in?
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Umm ti go pishuvashe kodot za ova ili sakash da napishesh file browser?

I vo dvata sluchaja paste-ni nekoj code... taka verojatno kje mozhe nekoj polesno da ti pomogne
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Umm ti go pishuvashe kodot za ova ili sakash da napishesh file browser?

I vo dvata sluchaja paste-ni nekoj code... taka verojatno kje mozhe nekoj polesno da ti pomogne
Не се трудам да напишам browser дека веќе постои компонента во swing, а кодот е as simple as this

Код:
fileChooser = new javax.swing.JFileChooser();
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
344
Stavi go vo nov frame, taka kje moze da bide pogolem. + Dzirni go kodot na swingot(kako da citav deka negde moze da se vide)

edit: Ej a kako go vrakja izbraniot fajl?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Stavi go vo nov frame, taka kje moze da bide pogolem. + Dzirni go kodot na swingot(kako da citav deka negde moze da se vide)

edit: Ej a kako go vrakja izbraniot fajl?
Не те сваќам како може да помогне ако го ставам во нов фрејм? Башка го средив ваљда, нема да го правам со browsing него tree ќе биде...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,755
Мислења
831,868
Членови
28,728
Најнов член
anaa28_
На врв Дно