1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Фиксна телефонија + Интернет ??

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од MetalGear, 22 Јули 2008.

1. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    Вака не знам точно како функционира па ај тука прво да прашам може некој знае
    пред да одам кај теткиците во телекомуникации

Дали е можно раскинување на договор за фиксен телефон
    мислам стварно е не го користам ич ама апсолутно ич
    2 мобилни и на 2та сум нонстоп достапен
    а фиксен плаќам мин 550 ден без да зборам ич(или беше 510, касно е да барам сметки)

е сеа тука е проблем користам интернет од оннет, дали тоа ме приврзува да сум претплатник и на телефон

ај ако некој знае нека ме оправи :)
    позз
    и фала унапред

2. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Бидејќи за АДСЛ е потребна телефонска линија, тоа тешко. Но можеш да го исклучиш телефонот во одредени правци а со тоа и помала сметка ќе ти иде некаде... 200 денари ми се чини. Провери распрашај се подетално во T-Home.

3. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    да да но мислев само да ми остане кабелот
    да не ми ја исклучат АДСЛ линијата

но така сеа навечер ми текна
    бабами во иста куќа има исто така фиксен и е на таа сметка 200ден(знаете какви се пензионерите)
    ке видам дали можам да ја префрлам АДСЛ линијата на тој број

4. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Ако сте во иста куќа тоа ќе можеш лесно да го средиш. Нормално кога ќе и дојде на баба ти сметката кажи и дека имаш интернет кај неа за да не ти пушти душа.

5. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    да иста куќа
    него она плаќа околу 200 ден а интернет јас плаќам околу 2000 така да ке мисли дека една нула вишок
    :rolleyes:

ке видам уште утре
    ипак ~500 ден ги фрлам за џабе

6. Laki Luciano

Laki Luciano
    Intern

332
    3
    27 Мај 2008
    Можеш да направиш договор во МТ (не знам дали и колку се плаќа) да ти ја исклучат тел. линија во еден правец, т.е. само да може да те бараат. И на овој начин може да користиш било кој СОЛО пакет. Значи да потенцирам, во договор со МТ да ти ја исклучат линијата во еден правец, а НЕ ПОРАДИ ЗАОСТАНАТИ СМЕТКИ они да те исклучат бидејќи тогаш отиде и интернетот.

7. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    аууу и тоа можело

ај ке одам денес да се распрашам:)

8. Taurus

Taurus
    Модератор

2,305
    932
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    За префрлање на соло пакет од Он.нет на друг телефонски број ќе ти побараат преку 1500 денари. Без разлика дали е тука или во друг град.

9. mkd

mkd
    Gaining Experience

246
    94
    5 Јуни 2007
    Машко
    Стави си минимален пакет...околу 200 денари помалку ќе плаќаш, но сепак прашај во Т-Home дали може заради твојот договор со On.net

10. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    Готово завршив работа
    од нареден месец ке сум на минимален пакет

може тука lock или ако некој друг има слично прашање

11. trakilaki

trakilaki
    Intern

1,084
    18
    15 Мај 2008
    Druze stavi se na pre-paid paket.......
    Pretplata mislam deka nema da plakjas tuku samo kartici ako sakas da ja nadopolnis smetkata za da mozes da prais muabet:)
    I kolku ke stavis kredit tolku muabet ke prais.........e ama mora da stavas ponekogas kredit(ne znam na kolku vreme) za da ne ti ja zemat linijata.:)

12. Laki Luciano

Laki Luciano
    Intern

332
    3
    27 Мај 2008
    Не е добро картица бидејќи некогаш ќе заборавиш да ставиш и кога веќе ќе ти ја земат ќе треба да чекаш после ден-два за пак да те активираат. Не верувам дека MetalGear ќе може да издржи два дена без интернет и форумов. :p

13. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Јас сум одамна на минимален пакет.. Кога ставав ADSL од (веќе поранешен) МТ НЕТ ми рекоа дека морам да имам каква таква телефонска линија, па имам таков минимален пакет кој во еден правец функционира (може да ме бараат) и плаќам околу 200 денари :)

14. MetalGear

MetalGear
    On your way to fame

2,992
    504
    14 Април 2007
    Машко
    да мислам дека е ова една глупа политика на т-home
    мислам 450 ден и до пред некое време имаше мислам дека беа 100 ден зборење во тие сега нема ни тоа

така да со 200 ден е добро
    имаше опција да се ставам и на картичка но ај овака е подобро

15. bons

bons
    Gaining Experience

236
    66
    9 Април 2007
    Машко
    Абе едно подобро, кога ќе размислиш дека даваш 200 ден за џабе колку да имаш нет, па соберија претплатата за нет ѓавол и пол, ама тоа е кога ке стаиш потпис на договор ке си чекаш да истече...ајде уште малце мојот истекува:))

Сподели

Вчитување...