• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Фиксен телефон <-> PC <-> Bluetooth

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Ми треба некое решение за поврзување на bluetooth слушалка/микрофон преку компјутер со фиксна телефонска линија. Во исто време сакам да ги снимам разговорите(по можност во mp3).

Дали ми треба додатен хардвер за да се подеси ова?
Препорака за софтвер за снимање и архивирање на разговорите?

Тханкс.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
OK. тогаш ќе мора со обични слушалки (мислам дека има некои wireless)

Дали другиот дел може да се среди само со инсталирање на модем? Дали треба voice modem? Се надевам сеуште ги има по продавниците. :)

А софтвер за снимање на разговорите некој да ми препорачате?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,398
1,099
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Порано користев таков софтвер, незнам точно како се викаше, нешто Fax Modem... Го добив ЦД-то заедно со факс модемот. Имаше опции за примање и испраќање факсови, телефонски именик, телефонска секретарка, и мислам дека имаше за снимање на тековните разговори.
Значи, ако веќе немаш модем, побарај модем, кај што ќе го најдеш прашај ги за софтверот што оди со него или провери за софтвер на официјалната страна од модемот.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
не ми текнува како се викаше софтверот за windows, некој ми го спомна меѓутоа не запамтив пошто не користам windows.

во linux последната верзија на pulseaudio го прави тоа многу елегантно.
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ех какви мрзи.. претпоставувам дека е овој, Bluesoleil.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
NE E TOJ, ako kazuvas nesto kazi nesto konkretno a ne off topici kako

не е точно ова, само ти треба соодветен софтвер.

ех какви мрзи.. претпоставувам дека е овој, Bluesoleil.


konkretno Da a pretpostavki NE
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ок.. ако не е тој, не е.. Не знам софтвер за windows.

Али под Linux може секоj bluetooth dongle да се користи за аудио, така да „Problem e sto Bluetooth USB ne podrzuva Bluetooth slusalka“ не е точно!
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Ma nemoj, imam probano so razlicni USB uredi i pisuva deka NE E PODRZAN
Ako tolku veke sakas da bides ubedliv kazi cekor po cekor kako se ravi toa i
taka ke ne demantiras. Najlesno e da vikas deka toa toa moze iako nemas
dokaz, deka drugive na forumot bile mrzlivi i sto ti ja znam
Bez glava vo zid
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,382
683
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Ало.. реков дека работи под Linux!

Малце е involved пошто треба да имаш најнов PulseAudio и најнов Bluez (bluetooth stack за Linux) и можеби некои печеви пошто целата работа беше work in progress до скоро (ако не и сеуште).

Со ова се зафркавав пред некое време и нигде немаше ограничување со кој USB dongle работи или не.
 

Cevi

Intern
5 февруари 2009
333
32
Значи и јас го барам тој софтвер за Windows.Поконкретно:
Имам АДСЛ интернет и д-линк модем.Дали можам компјутерот да го користам како обичен фиксен телефон.
За чудо, повеќе знаат за тој софтвер но на никој не му текнува кој е.
:))
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,760
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно