• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал FHD видео плејбек на Atom N270

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Се мислев што да правам со старите нетбуци со Atom N270 зошто се веќе под нивото на корисност и барав начин да може да пуштаат 720p/1080p филмови/серии, зошто некако баш тука глави. И барајќи наидов на CoreAVC Pro кој го прави баш ова. Можда работи и на слични платформи и/или послаби процесори како E1 ама не сум пробал.

1. Ќе ви треба CoreAVC Pro (CoreAVC 3.0.1 _2b) се наоѓа на нет или пп за да ви го пратам, не смеат да го прикачам.

2. Инсталиран K-Lite Codec pack (standard+MPC)

3. Почнете со инсталација на Core AVC, не ви треба Haali media splitter.

CoreAVC-Install-462x357.jpg CoreAVC-properties-461x290.jpg

4. Отворете MPC - Options - Add Filter - CoreAVC Video Decoder

mpchc-options-filter-462x347.jpg

5. Playback - Output - DirectShow Video да биде на EVR

mpchc-options-output-462x347.jpg

6. Ако треба за мкв/мп4 исклучете го интерниот филтер.

mkv.png


Со ова не очекувајте чуда да се десе, на пример минимален битрејт на 1080p филмови од YIFI работи со 23.976/24 FPS (Vsync) и 720/1080 H.264. X265 нема шанси во ниедно сценарио.
 

Cape

Gaining Experience
23 март 2011
118
66
Можеш да споделиш на кој Windows го имаш инсталирано и некоја финта за гледање на Youtube, па и за сурфање кој browser го користиш?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Можеш да споделиш на кој Windows го имаш инсталирано и некоја финта за гледање на Youtube, па и за сурфање кој browser го користиш?
Win 7 pro. Win 10 нејќе.

Заборави на YT и сурфање едноставно е преспор процесорот. Мојот е надграден со 120гб ССД и 2 ГБ рам и кога ќе уклучиш FF/Chrome рипа usage на 100% и така седи додека не учита се. Џабе алтернативи едноставно нема сила.

За YT пробај со H264ift плагинот, мада тешко и тоа. Нијанса подобро ама неможе HD.

 

Cape

Gaining Experience
23 март 2011
118
66
Епa тoгaш некoј Linux кaкo Chrome OS или Android, не верувaм декa е хaрдверoт тoлку спoр. Дa беше спoр немaше FHD дa ти успее, верoјaтнo хaрдверски декoдирa FHD mp4, a нa Youtube се мaчи. Јaс мислев дo driver зa грaфичкaтa дa не е, aмa твoјoв тутoриaл ме демaнтирa.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,092
8,279
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Епa тoгaш некoј Linux кaкo Chrome OS или Android, не верувaм декa е хaрдверoт тoлку спoр. Дa беше спoр немaше FHD дa ти успее, верoјaтнo хaрдверски декoдирa FHD mp4, a нa Youtube се мaчи. Јaс мислев дo driver зa грaфичкaтa дa не е, aмa твoјoв тутoриaл ме демaнтирa.
Пробај, ама нема ни линукс ни било што друго да работи на тој хардвер побрзо. Оперативниот систем не е спор, спори се пребарувачите и YT.

Не декодира хардверски со CoreAVC, софтверски е само работи подобро од FFmpeg затоа што е proprietary софтвер. Нема атом хардверски декодер со неговата графичка на nm10e чипсетот.

Intel GMA 3150 има декодер само за MPEG-2


Ова важи за сите атоми од таа генерација од N270 до N51x односно Diamondville / Pineview / Cedarview

Процесорите се брзи колку Пентиум 3 на 1000 Мхз. Повеќе неможат од тие 2.5W да извадат, со други зборови ѓубре во 2020. Поспор од него е само Via C7 на пассмарк хаха

1603555233465.png
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,175
7,910
Скопје
Ах, се сеќавам далечната 2007-2008 кога пробував на првиот компјутер што го имав, Пентиум 4, да го стаам CoreAVC за да можам да ја гледам Tori Black во 720p... не работеше на сите виде ама (на) Тори (ѝ) ја видов во Fresh Outta High School.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,757
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно