1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Фејсбук мора да плати 65 милиони долари заради крадење на идејата

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од AMD_fan, 14 Февруари 2009.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Gaining Experience

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  [​IMG]

  Марк Цукерберг, извршниот директор на Фејсбук, е обвинет дека ја украл идејата за неговиот сајт од компанијата Конектју.

  Обвинението против Цукерберг го поднеле неговите бивши колеги.

  Иако двете страни се обврзале за тајност на податоците, тие се откриени заради административна грешка.

  Фејсбук, тужбата од Конектју во 2008. година, ја решиле со спогодба, откако бившите цимери на Цукерберг го обвиниле дека им ги крадел идеите“, пренесува Гардијан.

  Вредноста на Фејсбук на суд е проценета на 3.7 милијарди долари, иако, според тврдењата на Конектју таа изнесува 15 милијарди долари.

  20 милиони долари се веќе исплатени во готово, додека останатите 45 милиони Фејсбук ќе ги исплати во акции.

  Извор: А1
   
 2. bulletproof

  bulletproof
  Intern

  227
  3
  26 ноември 2008
  Well crime does not pay ... or does it ?
   
 3. Vavo

  Vavo
  Intern

  270
  15
  20 oктомври 2007
  Машко
  Значи го тужат за слоупотреба на службена тајна.. инаку идеја може да крадеш...не можеш да ја „патентираш“.

  Во моментов има еден тон слични сајтови кои се драстично помалку успешни.
   

Сподели

Вчитување...