• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Fedora 9

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Имам три партиции C: D: E:.
C: и E: се fat32. На C: ми е инсталиран winXP. На D: партицијата инсталирав Fedora 9.
Прку Ubuntu и Suse можев да влегувам во C: Е: a Fedora 9 не ми ги отвара
односно кликам на тоа иконата Local disk и ништо не се случува.

Па прашањето ми е како можам ги отворам fat32 партициите преку
Fedora 9?
 

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Па тое е проблемот што ништо не враќа. Кликам на иконата Local disk се појавува oна како часовниче(кај поинтерот на маусот) две-три секунди и нисто не се случува. Инаку компјутерот не е закочен па да неможеш да роаботиш.
Едноставно се однсува како да не си кликнал на иконата.
 
1 октомври 2008
278
9
Пробај од виндоус направи chek disk на двете партиции и направи дефрагмент,ако ова не работа пробај да симнеш нешто слично као ntfs-3g ali za fat particii има повеќе
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
pishi vo terminal sudo fdisk -l i pastiraj ovde. 100% e NTFS particijata... onaka ne gledam problem .. Ako e ntfs treba da gi montirash preku ntfs-3g ama prvo pastiraj toa ...

A kolku local disk gledash ? Treba da ima 2 ...
 

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Изгледа многу лошо објаснувам па не ме разбравте најдобро.:) Значи да се обидам да објаснам уште еднаш:
имам 3 партиции, две fat32 (на една од нив е Windows XP) и една на која ја инсталирав Fedora 9.

Проблемот е во тоа што неможам да ги отворам fat32 партициите преку Fedora?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Малце :eek:fftopic: сум, ама морам да те корегирам нешто.
При следното форматирање, сменија партицијата каде што ти е Win XP во NTFS, подобро ќе ти функционира.
Fat32 беше наменета за постарите оператвини системи, како win 98.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Како што реков... во терминал пиши sudo fdisk -l и пастирај го резултатот овде.
 
1 октомври 2008
278
9
Да само така може да ти помогнеме затоа што според твоите зборови си инсталирал федора на фат партиција шо е невозможно мислим
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Можна е инсталација на фат32 на секој линукс ... ама тоа друга тематика..
 
1 октомври 2008
278
9
Знам али тоа е сварно друга тематика .. не е више стандард инсталациа.. треба бајги местења и сетинзи .. го имам слаквер пдогнато на фат.. а федора не сум ни пробал (ама и нема потреба ,ех2 и ех3 многу поубоо работаа)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
ај да не забегаме оф топик ... :) Линукс може да се инсталира на секоја партиција која ја има подржано во кернелот ... и тоа се многуууууууууууууууууууууу
 

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Рузлтатите од sudo fdisk -l неможам да ви ги испратам, барем не денес, зошто USB-то не ми е дома, па неможам да префрлам податоци од Fedora во Windows. Инаку и интернетот во Fedora не ми е сетиран така да и таа опција не е во игра.

И уште еднаш да повторам зошто пак имам впечаток дека спиро_дт не ме разбра најдобро.

Fedora ја инсталирав на еxt3 партиција а не на фат32. Јас сакам преку Fedora да пристапам до fat32 партиција.
 
1 октомври 2008
278
9
Те разбрав.. и нагласив дека неверуам дека е до тоа сепак провери го линкот , а за подаците па биди малку олдскоол земи лист и пенкало :D

едит:
И уште една работа но несум сигурен за ова ..спомна дека интернетот не ти работи .. можеби ти треба некој упдајте за моунтирањена партициите или можеби сегашниот моунтер има некој баг
 

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Eve gi rezultatite od fdisk -l komandata

[[email protected] ~]# fdisk -l

Disk /dev/sda: 82.3 GB, 82348277760 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 10011 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x7a707a70

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 2179 17502786 c W95 FAT32 (LBA)
/dev/sda2 6096 10011 31455270 f W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3 2180 2204 200812+ 83 Linux
/dev/sda4 2205 6095 31254457+ 8e Linux LVM
/dev/sda5 6096 10011 31455238+ b W95 FAT32

Partition table entries are not in disk order

Disk /dev/dm-0: 29.8 GB, 29863444480 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 3630 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x00000000

Disk /dev/dm-0 doesn't contain a valid partition table

Disk /dev/dm-1: 2080 MB, 2080374784 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 252 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x30307800

Disk /dev/dm-1 doesn't contain a valid partition table
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
sudo mkdir /media/sda1

sudo mount /dev/sda1 /media/sda1

Горенаведеното што ти враќа ?
 

bumva

Intern
27 септември 2008
55
1
Додека ве замарам со партицииве не би било лошо да ми помогнете и со конекцијата на Интернет, зшто вака не ја бива.
За два дена 50 пати го рестартирав компјетерот. Пушти Fedora да прочепкам нешто па ајде рестартирај компјутерот да пуштам windows за да ви одговорам на форумов.

http://www.techotopia.com/index.php/Connecting_a_Fedora_Linux_System_to_a_DSL_Modem
пробувам да се конектирам според упатството што е на линков ама не ми успева.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Хм.. ух.... темава ојде за никаде...


Ајде полека кажи ни што проблеми имаш и напиши детални информации за проблемите.. а не само не ми работи тоа и тоа.
 
1 октомври 2008
278
9
во право е алекс.. дај лека полека објасни се убаво со многу реченици .. и описно и ако можеш стави и некој screenshoot:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно