FEDEX

Дискусија во форумот 'Останато' започната од kic10, 10 Август 2016.

 1. kic10

  kic10
  Intern

  5
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Здраво, пред неколку недели порачав Xiaomi MI4C од ibuygou.com (150$), ми го испратија преку Fedex, и еве денес ми ѕвонија од Федекс ми кажаа дека стасал телефонот, за жал, застанал на царина, ме прашаа дали би сакал тие да ми средат (1200 денари мислам рекоа само за шпедитерски услуги), па ме интересира колку отприлика би ми излегло трошок со данок, ддв и сл.
   
 2. psyside

  psyside
  Модератор

  23,404
  22,852
  4 Септември 2008
  Кога се збори да зимате преку the_maker вие сакате да "заштедите" ете ти сега.

  Ќе платиш oколу 3.000 денари се на се.
   
  masterwu, Costigan_Jr и на Oktar им се допаѓа ова.
 3. kic10

  kic10
  Intern

  5
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Друже јас се имав договорено со него, но ми/му излегоа непредвидени работи...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  921
  1,120
  17 Јуни 2009
  Машко
  Федекс ти се невидена апашаана и се крајно некоректни. Ми направија многу проблеми со една пратка од ebay.
  Замислете ми се јавуваат по телефон и ми велат ти стигна пратката, jас си помислив дека ќе ми ја достават на домашна адреса или ќе треба да идам кај нив во нивното представништво да си ја земам, а тие ми велат: оди сам земи си ја пратката на аеродром и успут плати ни 3500 денари за услугите.
  Многу проблеми ми направија тие од федекс тогаш кога ми стигна едно старо телефонче што го порачав од ebay (Nokia 9210). За телефон од 15.000 морав да платам 3500 денари на тие од федекс.
  После оваа случка се заколнав дека со федекс никад повеќе нема да си имам работа.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kic10

  kic10
  Intern

  5
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Имам слушнато дека DHL се бетер...
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,903
  9,488
  15 Јануари 2011
  Машко
  Пратка преку нив стига брзо, 3-4 дена.

  Процедура кога веќе ќе стигне кај нас уште 7-10 дена + 10-50l потрошено гориво + 2000 денари (за тн. шпедиторски услуги) + царина + ддв + саати потрошено време за разнесување/скенирање папири, објаснување, нервози и сл.

  Наравоучение: избегнувајте за се освен писма овие т.н. брзи пошти (tnt, fedex, dhl, ups..).
   
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,410
  3,163
  5 Јули 2013
  Welcome to the club of raped uninformed souls.
  Јас бев заклан од нив, ако ти е олеснува од сознанието :D
   
  На Krkac и Harrabed им се допаѓа ова.
 8. Gaston

  Gaston
  Practice makes perfect

  1,072
  1,917
  9 Февруари 2011
  Мамата... ја задњи пут со DHL па добро поминав освен што морав да си платам нели овај.
  Ама ја работам у близина на она нивното дуќанче карши влада шо е. Само еднаш пешки требаше да тркнам до таму и тоа беше се.
  Пакетчето дури ми го донесоа на работа, а адресирано ми беше на домашна адреса нормално.

  едит: А да, екстремно експресно беше се завршено, нарачка напраена во понеделник пристигнува од Италија во МК во вторник сабајле, во вторникот негде попладне идам плаќам и ми го донесоа во среда при крај на работно време.
   
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,410
  3,163
  5 Јули 2013
  DHL Standard International или DHL Express? Ако е второво веројатно не си исполнувал услов да те одерат со царина/данок на цената на производот+транспортот , плус на тоа царинската процедура и лежарината во нивниот празен магацин(10% исполнет беше кога ми стигна мене пратка). Дерат на мртво!
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kjosmofon

  kjosmofon
  Unbeatable

  3,723
  5,582
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Федекс се доста коректни, прашај ги точно ќе ти кажат колку ќе те кошта, мислам дека околу 3500комплет ќе платиш. Доколку не прифатиш можеш да си најдеш друг шпедитер, кај нив ќе платиш 700 ден и ценат од другиот шпедитер
   
 11. Gaston

  Gaston
  Practice makes perfect

  1,072
  1,917
  9 Февруари 2011
  Незнам кое беше.
  Али не е дека не ме одраа, само реков дека беа многу брзи и услужливи.

  малце офф: Ништо ме нема изненадено као една плоча (грамофонска) што ја нарачав од Канада.
  Типот вика време на испорака месец-два према искуството што го имал со други земји во Европа и ми вика нема тракинг зашто е прескапо.
  Плочата стигна за 5-6 дена и тоа ми беше остаена под чергичето пред врата.
   
  На Krkac, Costigan_Jr, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  414
  605
  16 Јануари 2016
  Машко
  Посебно Канада е позната по ненормалните цени за шипинг. Познавам луѓе што се блиску до граница и идат до Америка да пуштат пратки накај Европа.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Unbeatable

  4,229
  4,025
  2 oктомври 2010
  Машко
  Истотот мене поштарот ми го направи со АМД процесор, замисли да ми текнеше ноги да бришaм пред да влезем :)
   
  Последна промена: 10 Август 2016
  На Gaston и Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 14. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,410
  3,163
  5 Јули 2013
  Ќе добиеше Intel :D
   
  На FLEGMA, martinmilcev, Gaston и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,295
  1,349
  6 Февруари 2009
  Федекс и ДХЛ секогаш буквално за се сакаат да ти наплатат плус 20-30е за „шпедитерски“ услуги што преку обична пошта НИКОГАШ не застануваат на царина, ама кај нив ама буквално СЕ засатанува на царина.

  Плус, пратката стига во четврток, ти ја подигаш следната среда. Недела дена ти стои кај нив и течат лежарини.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kic10

  kic10
  Intern

  5
  3
  3 Август 2016
  Машко
  Ее тоа фали, јас од Хонг Конг чекам 5 дена да стигне а тука од Скопје да чекам 7 дена... Ми рече „госпожата“ од Федекс дека за денес требало да стигне.
   
 17. psyside

  psyside
  Модератор

  23,404
  22,852
  4 Септември 2008
  Некој да помогне?

  Сакам да порачам итем, што чини помалце од 20-на евра. Дали и ова ќе биде со мандаторните давачки од 1.500 денари + данок/царина?
   
 18. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  На исти принцип работат како и DHL.
   
 19. psyside

  psyside
  Модератор

  23,404
  22,852
  4 Септември 2008
  Јасно ми е, него ме интересира ако порачаш 1 продукт, мал по габарит, и под 22 евра дали ќе има пак фрка?
   
 20. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Со шипинг ли е 22 евра?
   
 21. psyside

  psyside
  Модератор

  23,404
  22,852
  4 Септември 2008
  Не со shipping е 24$ се на се, али фирмава тврди дека шипингот не е принтан на кутијата.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не би требало да има фрка за таа сума, евентуално да не те репнат за лежарини и слично. Моја препорака ти е да се јавиш директно во FEDEX и да си добиеш од прва рака инфо.
   
Слични теми
 1. Nikola_sr
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  5,984
 2. Gucci
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,159
 3. Costigan_Jr
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  3,199
 4. DarkoG
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,210
 5. ivan1500
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  974
Вчитување...

Сподели